reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta.

Aby uzyskać dostęp do księgi wieczystej danej nieruchomości powinniśmy wystąpić o jej odpis. Będzie można go uzyskać w siedzibie sądu rejonowego właściwego dla położenia danej nieruchomości.

W pierwszym dziale znajdziemy informacje dotyczące oznaczenia mieszkania oraz wpisy praw związanych z jego własnością. Tutaj dowiemy się jaki jest dokładny metraż mieszkania, liczba pomieszczeń. Jeżeli metraż zawarty w księdze wieczystej jest mniejszy od tego, który podał nam właściciel, powinniśmy zwrócić mu na to uwagę. Ma to przecież istotny wpływ na cenę.

W dziale tym znajdziemy również informacje dotyczące lokali przynależnych, takich jak garaż, piwnica, czy strych.

Zobacz serwis: Dom i działka

W drugim dziale znajdziemy informacje dotyczące m.in. osoby właściciela. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy z treści księgi wieczystej wynika, iż nieruchomość jest objęta współwłasnością. Wtedy też, aby kupić całą nieruchomość, a nie jedynie jej udział trzeba będzie zawrzeć umowę z wszystkimi współwłaścicielami. Ewentualnie z jednym, który dysponuje notarialnym pełnomocnictwem pozostałych współwłaścicieli.

Należy również wrócić uwagę, czy w treści księgi wieczystej współwłaścicielami nie są małżonkami, co świadczyć może o tym, iż nieruchomość stanowi ich majątek wspólny. Jeżeli tak będzie należy pamiętać o tym, iż art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w odniesieniu do zbycia nieruchomości objętego wspólnością ustawową potrzebna będzie zgoda drugiego małżonka. Od zgody tej będzie zależała ważność zawartej umowy.

Zgodnie z art. 38 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czynność dokonana bez zgody drugiego współmałżonka będzie ważna tylko wtedy, gdy druga strona umowy będzie w dobrej wierze.

W przypadku sprzedaży mieszkania umowa ta będzie skuteczna wtedy, gdy w księdze wieczystej jako właściciel występuje tylko ten małżonek, z którym została zawarta umowa. Jeżeli w treści księgi jako właściciele ujawnieni są oboje małżonkowie, nabywca nie będzie mógł podnosić argumentu, iż nie miał pojęcia o tym, że mieszkanie jest częścią majątku wspólnego. Zgodnie z art. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nie można bowiem zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej.

Zobacz: Kupno mieszkania - cz. 1. Co sprawdzić przed zawarciem umowy?

Oprócz tego szczególnie uważnie powinniśmy przyjrzeć się działowi III, w którym znajdziemy informacje dotyczące ograniczonych praw rzeczowych i ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością. W dziale tym znajdą się informacje, jeżeli w odniesieniu do nieruchomości wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne.

Również w dziale III znajdą się informacje dotyczące prawa pierwokupu, wpisania nieruchomości do rejestru zabytków, zakazu zbywania.

Takie ograniczenia mogą powodować istotne niedogodności. Wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków może oznaczać, iż przeprowadzenie remontu, czy przebudowy będzie wymagało zgody konserwatora.

Równie istotne dane znajdziemy w dziale IV, gdzie zawarte będą informacje odnoszące się do obciążenia nieruchomości hipoteką.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z księgi wieczystej dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką / Fot. Fotolia
Z księgi wieczystej dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama