Kategorie

Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Z księgi wieczystej dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką / Fot. Fotolia
Z księgi wieczystej dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką / Fot. Fotolia
Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta.

Aby uzyskać dostęp do księgi wieczystej danej nieruchomości powinniśmy wystąpić o jej odpis. Będzie można go uzyskać w siedzibie sądu rejonowego właściwego dla położenia danej nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę?

W pierwszym dziale znajdziemy informacje dotyczące oznaczenia mieszkania oraz wpisy praw związanych z jego własnością. Tutaj dowiemy się jaki jest dokładny metraż mieszkania, liczba pomieszczeń. Jeżeli metraż zawarty w księdze wieczystej jest mniejszy od tego, który podał nam właściciel, powinniśmy zwrócić mu na to uwagę. Ma to przecież istotny wpływ na cenę.

W dziale tym znajdziemy również informacje dotyczące lokali przynależnych, takich jak garaż, piwnica, czy strych.

Zobacz serwis: Dom i działka

W drugim dziale znajdziemy informacje dotyczące m.in. osoby właściciela. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy z treści księgi wieczystej wynika, iż nieruchomość jest objęta współwłasnością. Wtedy też, aby kupić całą nieruchomość, a nie jedynie jej udział trzeba będzie zawrzeć umowę z wszystkimi współwłaścicielami. Ewentualnie z jednym, który dysponuje notarialnym pełnomocnictwem pozostałych współwłaścicieli.

Własność małżonków

Należy również wrócić uwagę, czy w treści księgi wieczystej współwłaścicielami nie są małżonkami, co świadczyć może o tym, iż nieruchomość stanowi ich majątek wspólny. Jeżeli tak będzie należy pamiętać o tym, iż art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w odniesieniu do zbycia nieruchomości objętego wspólnością ustawową potrzebna będzie zgoda drugiego małżonka. Od zgody tej będzie zależała ważność zawartej umowy.

Zgodnie z art. 38 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czynność dokonana bez zgody drugiego współmałżonka będzie ważna tylko wtedy, gdy druga strona umowy będzie w dobrej wierze.

W przypadku sprzedaży mieszkania umowa ta będzie skuteczna wtedy, gdy w księdze wieczystej jako właściciel występuje tylko ten małżonek, z którym została zawarta umowa. Jeżeli w treści księgi jako właściciele ujawnieni są oboje małżonkowie, nabywca nie będzie mógł podnosić argumentu, iż nie miał pojęcia o tym, że mieszkanie jest częścią majątku wspólnego. Zgodnie z art. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nie można bowiem zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej.

Zobacz: Kupno mieszkania - cz. 1. Co sprawdzić przed zawarciem umowy?

Czy mieszkanie nie jest obciążone, hipoteka

Oprócz tego szczególnie uważnie powinniśmy przyjrzeć się działowi III, w którym znajdziemy informacje dotyczące ograniczonych praw rzeczowych i ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością. W dziale tym znajdą się informacje, jeżeli w odniesieniu do nieruchomości wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne.

Również w dziale III znajdą się informacje dotyczące prawa pierwokupu, wpisania nieruchomości do rejestru zabytków, zakazu zbywania.

Takie ograniczenia mogą powodować istotne niedogodności. Wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków może oznaczać, iż przeprowadzenie remontu, czy przebudowy będzie wymagało zgody konserwatora.

Równie istotne dane znajdziemy w dziale IV, gdzie zawarte będą informacje odnoszące się do obciążenia nieruchomości hipoteką.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.