REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Z księgi wieczystej dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką / Fot. Fotolia
Z księgi wieczystej dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta.

Aby uzyskać dostęp do księgi wieczystej danej nieruchomości powinniśmy wystąpić o jej odpis. Będzie można go uzyskać w siedzibie sądu rejonowego właściwego dla położenia danej nieruchomości.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę?

W pierwszym dziale znajdziemy informacje dotyczące oznaczenia mieszkania oraz wpisy praw związanych z jego własnością. Tutaj dowiemy się jaki jest dokładny metraż mieszkania, liczba pomieszczeń. Jeżeli metraż zawarty w księdze wieczystej jest mniejszy od tego, który podał nam właściciel, powinniśmy zwrócić mu na to uwagę. Ma to przecież istotny wpływ na cenę.

W dziale tym znajdziemy również informacje dotyczące lokali przynależnych, takich jak garaż, piwnica, czy strych.

Zobacz serwis: Dom i działka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W drugim dziale znajdziemy informacje dotyczące m.in. osoby właściciela. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy z treści księgi wieczystej wynika, iż nieruchomość jest objęta współwłasnością. Wtedy też, aby kupić całą nieruchomość, a nie jedynie jej udział trzeba będzie zawrzeć umowę z wszystkimi współwłaścicielami. Ewentualnie z jednym, który dysponuje notarialnym pełnomocnictwem pozostałych współwłaścicieli.

Własność małżonków

Należy również wrócić uwagę, czy w treści księgi wieczystej współwłaścicielami nie są małżonkami, co świadczyć może o tym, iż nieruchomość stanowi ich majątek wspólny. Jeżeli tak będzie należy pamiętać o tym, iż art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w odniesieniu do zbycia nieruchomości objętego wspólnością ustawową potrzebna będzie zgoda drugiego małżonka. Od zgody tej będzie zależała ważność zawartej umowy.

Zgodnie z art. 38 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czynność dokonana bez zgody drugiego współmałżonka będzie ważna tylko wtedy, gdy druga strona umowy będzie w dobrej wierze.

W przypadku sprzedaży mieszkania umowa ta będzie skuteczna wtedy, gdy w księdze wieczystej jako właściciel występuje tylko ten małżonek, z którym została zawarta umowa. Jeżeli w treści księgi jako właściciele ujawnieni są oboje małżonkowie, nabywca nie będzie mógł podnosić argumentu, iż nie miał pojęcia o tym, że mieszkanie jest częścią majątku wspólnego. Zgodnie z art. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nie można bowiem zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej.

Zobacz: Kupno mieszkania - cz. 1. Co sprawdzić przed zawarciem umowy?

Czy mieszkanie nie jest obciążone, hipoteka

Oprócz tego szczególnie uważnie powinniśmy przyjrzeć się działowi III, w którym znajdziemy informacje dotyczące ograniczonych praw rzeczowych i ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością. W dziale tym znajdą się informacje, jeżeli w odniesieniu do nieruchomości wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne.

Również w dziale III znajdą się informacje dotyczące prawa pierwokupu, wpisania nieruchomości do rejestru zabytków, zakazu zbywania.

Takie ograniczenia mogą powodować istotne niedogodności. Wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków może oznaczać, iż przeprowadzenie remontu, czy przebudowy będzie wymagało zgody konserwatora.

Równie istotne dane znajdziemy w dziale IV, gdzie zawarte będą informacje odnoszące się do obciążenia nieruchomości hipoteką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

REKLAMA