Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ławnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wykluczenie ławników w czasie pandemii - pytanie do TK

Jeden z sądów skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o wykluczenie ławników z rozpraw w sądach pracy w czasie pandemii.

Ile zarabia ławnik sądowy?

Ławnik sądowy bierze udział przy rozstrzyganiu spraw sądowych. Kto może zostać ławnikiem? Jakie wymagania należy spełnić? Ile zarabia ławnik sądowy?

Czym zajmuje się ławnik sądowy, kto może nim zostać i ile zarabia?

Ławnik to przedstawiciel społeczeństwa w wymiarze sprawiedliwości, który bierze udział w wydawaniu wyroków przez sąd. Sprawdź jakie wymogi należy spełnić aby zostać ławnikiem i ile można na tym zarobić!

Kontradyktoryjnośc w procesie karnym

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza kontradyktoryjność procesu karnego, czyli sytuację, w której strony są sobie równe i toczą spór przed sądem pełniącym rolę arbitra.

Udział ławników w postępowaniu przed sądami wojskowymi

W postępowaniu w sprawach o przestępstwa wojskowe również uczestniczą ławnicy w przypadkach ogólnie określonych w Kodeksie postępowania karnego, z tym, że przepisy przewidują pewne odrębności procesowe związane z ich udziałem, które warto przedstawić.

Udział ławników w postępowaniu karnym

Udział ławników w postępowaniu karnym realizuje zasadę tzw. socjalizacji procesu karnego (a inaczej: udziału czynnika społecznego w procesie karnym). Należy podkreślić, iż wskutek nowelizacji z roku 2007 udział ławników w procesie karnym został praktycznie zmarginalizowany.

Ławnik

Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego. Gwarantuje on udział tzw. czynnika społecznego w rozpoznaniu sprawy.

Szykują się zmiany dotyczące ławników sądowych

W rozprawach dotyczących pracowników ławnikami powinny być osoby ze szczególną znajomością spraw pracowniczych. Ławnikami nie powinni być radni gminy, powiatu lub województwa – takie założenia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, przyjęty przez rząd.

Kiedy można wyłączyć sędziego od prowadzenia sprawy?

  Sędzia powinien być bezstronny. Stąd każde podejrzenie o to, że może mieć emocjonalny stosunek do sprawy, lub że sprawa w jakimkolwiek sensie dotyka jego osoby, lub osoby mu bliskiej – powinno skutkować jego wyłączeniem.