REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ławnicy będą mieli dodatki do emerytury?

ławnicy ławnik
Ławnik to zaszczytna rola obywatelska.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy ławnicy będą mieli dodatki do emerytury? Otrzymają wyższe rekompensaty za udział w orzekaniu? Szykuje się kampania promująca pełnienie funkcji ławnika jako jednego z największych zaszczytów obywatelskich.

Ławnik to zaszczytna rola

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada kampanię zachęcającą do pełnienia funkcji ławnika jako jednego z największych zaszczytów obywatelskich. W środę w siedzibie resortu z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich spotkał się szef MS Adam Bodnar.

REKLAMA

"Funkcja ławników w systemie wymiaru sprawiedliwości i pełniona przez nich służba jest niedoceniana" – ocenił szef MS, którego słowa cytuje Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości. Minister zapewnił też, że resort przygotuje plan działań wzmacniających konstytucyjną i społeczną rolę ławników.

Szef MS zapowiedział m.in. uruchomienie "kampanii promującej pełnienie funkcji ławnika jako jednego z największych zaszczytów obywatelskich".

Ławnik łączy sędziów ze społeczeństwem

REKLAMA

"Ławnicy są łącznikiem między sędziami a społeczeństwem. Wynikający z Konstytucji udział obywateli w wymiarze sprawiedliwości jest bardzo ważny. Wykluczanie ławników z procedury sądowej, które obserwowaliśmy przez ostatnie lata, nie było dobrym rozwiązaniem" – stwierdził Bodnar. Jego zdaniem, wykluczanie ławników z procedury sądowej było jednym z czynników, który przyczynił się do kryzysu praworządności w Polsce.

"Kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że udział ławników w sprawach sądowych powoduje dużo problemów administracyjnych, dlatego trzeba ograniczyć liczbę spraw, w których ławnicy występują. Twierdzono, że dzięki temu postępowania będą prowadzone sprawniej. Jednak nie toczyły się sprawniej, a dodatkowo pojawiło się poczucie oddalenia społeczeństwa od wymiaru sprawiedliwości" – dodał minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ławnicy z dodatkiem do emerytury?

Tematami spotkania szefa MS z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich były m.in. ograniczenie wiekowe dla ławników, zwiększenie rekompensaty za udział w orzekaniu oraz wprowadzenie dodatku do emerytury dla ławników pełniących co najmniej dwie kadencje.

O pozytywnych doświadczeniach ze współpracy z ławnikami mówił również wiceszef MS Dariusz Mazur, który odpowiada za sądownictwo. "Przez pierwsze dziesięć lat mojej pracy w Sądzie Rejonowym, ławnicy orzekali praktycznie we wszystkich sprawach karnych, w jakich orzekałem. Podobnie było, kiedy znalazłem się w Sądzie Okręgowym" – mówił Mazur, dodając, że ławnicy odgrywali ważną rolę w kwestiach dotyczących oceny winy czy wymiaru kary.

Kto może być ławnikiem?

Udział czynnika społecznego w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości jest zasadą wynikającą z konstytucji, a zakres spraw - jak przypomniało Ministerstwo Sprawiedliwości - rozpoznawanych z udziałem ławników jest ściśle określony w procedurze cywilnej i karnej. Ławnikiem może być wybrany przez radę gminy osoba, która m.in. ukończyła 30 lat i nie przekroczyła 70. roku życia, posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, ma nieskazitelny charakter oraz posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

REKLAMA