REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarz, Choroba

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych

Czy jako pacjenci mamy zagwarantowane prawo do tajemnicy informacji z nami związanych? Czy osoby wykonujące zawód medyczny mogą informować media o stanie zdrowia znanych osób? Jakie są granice poufności w tym zakresie i czy ustają one wraz ze śmiercią pacjenta?

Medyczna marihuana będzie legalna?

Legalizacja tzw. medycznej marihuany zbliża się wielkimi krokami. 22 czerwca Sejm uchwalił możliwość wprowadzenia do obrotu preparatów z konopi zaś w zeszły czwartek zmiany zaakceptował Senat.

Koniec papierowych zwolnień lekarskich od połowy 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie już można wystawiać papierowych zwolnień lekarskich. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018r.

Od lipca 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie mają całkowicie zastąpić papierową formę tych zaświadczeń. Nowelizacja ma ułatwić kontrolę ZUS-u w zakresie prawidłowości wystawiania zwolnień przez lekarzy.

REKLAMA

Papierowe zwolnienia lekarskie w obiegu aż do połowy 2018 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie miały zniknąć z końcem roku 2017. Sejm zdecydował jednak, że papierowe zwolnienie lekarz będzie mógł wystawić aż do połowy 2018 r.

Zmiany w procedurze stwierdzania zgonu 2017 r.

Zmieniły się przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wprowadzono do niej przepisy dotyczące procedury stwierdzania zgonu.

Zmiana zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy w 2017 r.

Nowelizacja w sprawie zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy została podpisana przez Prezydenta. Do tej pory prawo przewidywało procedurę z udziałem 3 lekarzy, natomiast zgodnie ze zmianami, aby stwierdzić śmierć mózgu wymagana będzie opinia dwóch lekarzy.

E-zwolnienia obowiązkowe od 2018 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane są od początku 2016 r. Do końca 2017 r. można stosować też dotychczas wypisywane druki zwolnień, ale od początku 2018 r. wszystkie zwolnienia obowiązkowo mają być wystawiane w formie elektronicznej.

REKLAMA

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny

Postępowanie lekarza niezgodne z aktualną wiedzą medyczną oraz niezachowanie przez niego należytej ostrożności może nieść za sobą poważne skutki nie tylko dla pacjenta, który może stracić zdrowie lub życie. Za błąd medyczny lekarzowi grozi nawet odpowiedzialność karna.

Kontrole zwolnienia lekarskiego przez ZUS coraz częstsze

ZUS może sprawdzić czy zwolnienie lekarskie jest prawidłowo wykorzystywane. Może także sprawdzić l4 pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Zabieg leczniczy bez zgody pacjenta

Lekarz może wykonać badanie, przeprowadzić zabieg lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, co do zasady, wyłącznie za zgodą pacjenta. Za wykonanie zabiegu bez uzyskania takiej zgody grozi odpowiedzialność karna – grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Co wiemy o polskim systemie ubezpieczeń?

System ubezpieczeń społecznych to dla Polaków "czarna magia". Część obywateli nie odróżnia ubezpieczenia rentowego od wypadkowego, a wiedzy nie starają się nawet uzupełnić.

Jak unikać tropikalnych chorób w trakcie podróży?

Podróż w egzotyczne rejony świata wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na rzadkie choroby. Wojskowi eksperci na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń radzą jak ograniczyć ryzyko poważnych infekcji.

Formy zabezpieczenia majątku osoby starszej z chorobami demencyjnymi

Osoba dotknięta schorzeniami demencyjnymi bardzo często działa w sposób nieracjonalny w zakresie spraw życia codziennego, w tym zakresie gospodarowania majątkiem i finansami. Podkreślić jednak należy, iż stopień niegospodarności takiej osoby jest ściśle uzależniony od zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia. Warto zauważyć, iż aktualnie obowiązujące przepisy nie regulują wprost sytuacji majątkowej osób z chorobami demencyjnymi oraz Alzhaimerem. W tym zakresie konieczne jest korzystanie z generalnych sposobów przewidzianych przez przepisy prawa w zakresie ochrony majątku.

Błędy okołoporodowe - roszczenia

Błędy medyczne okołoporodowe wynikają z niestosowania się personelu medycznego do przyjętych procedur postępowania w trakcie prowadzenia pacjentki przez okres ciąży oraz w trakcie porodu, a ich skutki mogą dotykać zarówno matki jak i dziecka. Jakie roszczenia przysługują w przypadku zaistnienia błędu okołoporodowego?

Grypa: jaki ma wpływ na prowadzenie samochodu?

Prowadzenie samochodu mając grypę wyraźnie ogranicza zdolności psychomotoryczne kierowcy. Dlaczego nie warto prowadzić samochodu będąc chorym?

Skierowanie do okulisty i dermatologa od stycznia 2015

Od stycznia 2015 roku potrzebne będzie skierowanie do okulisty i dermatologa. W następnym miesiącu będziemy musieli najpierw odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje, czy musimy odwiedzić specjalistę: okulistę lub dermatologa.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim – co należy wiedzieć?

Okres zwolnienia lekarskiego ma pozwolić pracownikowi na szybki powrót do pełni zdrowia. Samo zwolnienie stanowi podstawę usprawiedliwienia jego nieobecności w pracy. Często również bywa przedmiotem nadużyć. O czym powinien wiedzieć pracownik na zwolnieniu lekarskim?

Choroby fizyczne a niezdolność podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich

W kan. 1095 nr 3 KPK wyraźnie czytamy o niezdolności natury psychicznej, pod którą podchodzą choroby czy zaburzenia właśnie tego charakteru. Może to jakoś sugerować, iż nie zostaną wzięte pod uwagę te choroby, które mają charakter fizyczny. Co w sytuacji sensu stricte chorób fizycznych, które to choroby mogą powodować niezdolność podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.

Czy można zwolnić chorego pracownika?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do pobierania zasiłku chorobowego i ochrony przed zwolnieniem w razie choroby. Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę, jeżeli nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona. Dopuszczalne są jednak sytuacje, w których można zwolnić chorego pracownika.

Pakiet antykolejkowy

Pakiet antykolejkowy został przyjęty przez rząd na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2014 roku. Tzw. pakiet antykolejkowy dotyczy w głównej mierze skrócenia kolejek do lekarzy oraz ulepszenia procedur leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne

System dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych to odpowiedź na rosnące w Polsce wydatki na prywatną służbę zdrowia. Takie rozwiązanie jest praktykowane z powodzeniem w większości krajów europejskich. Jak ma wyglądać system dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych?

Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest wystawiane w formie papierowej. Projekt resortu pracy zakłada wprowadzenie e-zwolnień (elektronicznych zwolnień lekarskich). Na jakich zasadach będą wystawiane zwolnienia lekarskie w 2015 roku?

Ochrona dóbr osobistych skazanego

Ochrona dóbr osobistych przysługuje każdemu człowiekowi, także skazanemu, na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). Do ochrony dóbr osobistych (godności i prywatności) odniósł się Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 22/10. Naruszeniem godności skazanego jest obligatoryjna obecność funkcjonariusza w trakcie badania lekarskiego.

Wpływ leków przeciwgrypowych na prowadzenia auta

Zażywanie leków łagodzących objawy grypy czy przeziębienia może negatywnie wpłynąć na zachowanie kierowcy w trakcie jazdy. Oto czym może się skończyć jazda "na lekach".

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 roku zmianie ulegnie sposób ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Zmiany te są podyktowane uchwaloną już nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

E-zwolnienia 2014

Już od stycznia 2014 roku funkcjonować będzie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich, czyli nowy system wystawiania i przesyłania e-zwolnień.

Wystawienie karty zgonu - co z finansowaniem?

Zasady dotyczące wystawiania kart zgonu oraz finansowania związanych z tym kosztów powinny zostać ustawowo określone w sposób odpowiadający rzeczywistości społecznej, gospodarczej oraz administracyjnej. Takiego zdania jest Naczelna Izba Lekarska, która zwróciła się do premiera o podjęcie działań legislacyjnych w tej rawie.

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy to nowy, z założenia efektywny system wystawiania, jak i przesyłania e-zwolnień.

Zmiany w ustawie chorobowej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt założeń ustawy uniemożliwiającej nadużywanie przepisów ustawy chorobowej.

Odpowiedzialność lekarza za nieudzielenie pomocy

Lekarz za nieudzielenie pomocy pacjentowi podlega odpowiedzialności karnej. Musi on bowiem udzielić fachowej pomocy niezależnie od tego, czy jest specjalistą w danej dziedzinie czy też nie.

U lekarza tylko PESEL. Jak działa eWUŚ?

Od początku stycznia 2013 r. u lekarza wystarczy okazać dokument zawierający numer PESEL np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

eWUŚ czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców

System eWUŚ funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r. W jaki sposób ma on ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika?

Kodeks pracy reguluję kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Poniżej zamieszczamy informację o tym, w jakich sytuacjach grozi nam rozwiązanie umowy z winy pracownika i jakie są tego konsekwencje.

Nowy specjalny zasiłek opiekuńczy - od 2013 r.?

Jeżeli projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, od 2013 r. będzie funkcjonował nowy, tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy.

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Nieobecność w pracy może przydarzyć się pracownikowi z wielu powodów. Ważne jest jednak, aby nieobecność była w sposób dostateczny usprawiedliwiona. W jaki sposób należy usprawiedliwiać nieobecność w pracy?

Ponowne zatrudnienie po długotrwałej chorobie

Pracodawca w miarę możliwości powinien ponownie zatrudnić pracownika, jeśli zgłosi on swój powrót do pracy niezwłocznie po zakończeniu choroby. Jakie okoliczności muszą być spełnione oraz kiedy pracodawca może nie zatrudnić pracownika ponownie?

"Rozwód kościelny" a choroba psychiczna małżonka

Tzw. rozwód kościelny nie jest możliwy, gdy choroba psychiczna małżonka pojawiła się po zawartym związku, gdy nie nie jest ona ciężka, czy gdy nie czyni strony niezdolną do podjęcia istotnych zadań małżeńskich.

W przychodni wystarczy PESEL

Zamiast druku RMUA wystarczy PESEL czy dowód osobisty. Takie zmiany deklaruje resort administracji.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Jeżeli starsza osoba jest samotna i nie może funkcjonować samodzielnie lub jeśli rodzina nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki osobie starszej, wówczas może ubiegać się ona uzyskanie miejsca w domu pomocy społecznej.

Czy można zwolnić z pracy chorego pracownika?

Przepisy gwarantują ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy ze względu na chorobę. Jednak długotrwała choroba, może stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Otrzymałeś nieprawidłową receptę? Zgłoś to do rzecznika!

Specjalne numery infolinii maja pomóc pacjentom, którzy maja problem z otrzymaniem prawidłowo wystawionej recepty.

Skutki ubezwłasnowolnienia częściowego

Ubezwłasnowolnienie częściowe orzeka się tylko wobec osoby pełnoletniej mającej pełną zdolność do czynności prawnych. Skutkiem jest tu ograniczenie zdolności do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej.

Realizacja recept na leki refundowane

Zakup leków refundowanych może przysporzyć pacjentowi sporo kłopotów. Z jakimi problemami może spotkać się pacjent realizując receptę na lek refundowany?

Ustawa refundacyjna – nowelizacja

W dniu 9 lutego 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 25.01.2012 r., poz. 95, dalej „nowelizacja”).

Doliczenie do emerytury czasu choroby

Przepisy pozwalają na ponowne ustalenie wcześniej przyznanej emerytury i doliczenie do niej czasu choroby. Zwiększa on emeryturę o 0,7% podstawy wymiaru. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia następuje na wniosek osoby zainteresowanej.

Badania lekarskie dla przyszłych kierowców

Badania lekarskie są nieodłącznym elementem starania się o prawo jazdy. Od ich wyniku zależy czy prawo jazdy będzie mogło być wydane oraz czy nie będzie posiadało ograniczeń.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Nowa ustawa o refundacji leków weszła w życie 1 stycznia 2012 r. a już jest zmieniona. Nowelizację ustawy refundacyjnej podpisał prezydent.

Będą zmiany w refundacji leków

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie refundacji leków. Wedle zmian lekarze nie będą karani za niewłaściwe wypisywanie recept.

Czy w izbie wytrzeźwień można stosować przymus bezpośredni?

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma umożliwić lekarzom w izbie wytrzeźwień zastosowanie takich środków przymusu bezpośredniego jak przymusowe podanie leku czy izolacja. Ta kwestia pozostaje jednak nieuregulowana w odniesieniu do szpitali ogólnych – tam lekarze nadal nie mają zbyt wielu praw w tym zakresie.

REKLAMA