reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Nowa ustawa o refundacji leków weszła w życie 1 stycznia 2012 r. a już jest zmieniona. Nowelizację ustawy refundacyjnej podpisał prezydent.

Zobacz również: Refundacja leków 2012

Zmiany to przede wszystkim efekt uwzględnienia żądań lekarzy oraz aptekarzy, choć sami zainteresowani przyznają, iż nowe przepisy nie spełniają wszystkich ich oczekiwań.

Z ustawy refundacyjnej usunięty został art. 48 ust. 8, który nakładał odpowiedzialność na lekarzy za nieuzasadnione wypisanie recepty na lek refundowany. Dotychczas medycy byli zobowiązani do zwrotu NFZ kwoty stanowiącej równowartość nienależnej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi w przypadku wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi, osobie nieuprawnionej do zniżki lub niezgodnie z obowiązującymi wykazami leków refundowanych.

Ponadto nowelizacja wprowadza abolicję dla lekarzy. Art. 6 nowej ustawy stanowi, iż postępowania o zwrot kwoty nienależnej refundacji nie będą wszczynane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a postępowania już wszczęte, będą umarzane.

Nowe przepisy wprowadzają ułatwienia w wypisywaniu recept. Poprzez zmianę ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty obowiązki lekarza przy wystawianiu recepty zostają ograniczone do wskazania uprawnień szczególnych pacjenta do leków oraz odpłatności za leki tylko wówczas, gdy w wykazie leków refundowanych znajdują się co najmniej dwie z nich.

Ułatwieniem dla lekarzy ma być również wprowadzenie obowiązku publikacji charakterystyk leków refundowanych. Mają być one zamieszczane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Nowe przepisy wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia  13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw;

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Recepta./ Fot. Fotolia
Recepta./ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama