reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Pakiet antykolejkowy

Pakiet antykolejkowy

Pakiet antykolejkowy został przyjęty przez rząd na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2014 roku. Tzw. pakiet antykolejkowy dotyczy w głównej mierze skrócenia kolejek do lekarzy oraz ulepszenia procedur leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.

- Głównym celem zmian jest skuteczne i szybkie leczenie oraz wyjęcie spod zwykłego trybu leczenia pacjentów onkologicznych – powiedział premier Tusk. Zapowiedział, że minister zdrowia w najbliższych dniach przedstawi szczegóły tych rozwiązań.

Zadaj pytanie na Forum

Leczenie chorób nowotworowych

Przeżywalność pacjentów onkologicznych zależy przede wszystkim od możliwie wczesnego wykrycia choroby w jak najwcześniejszym jej stadium. Nowe przepisy gwarantują pacjentom onkologicznym kompleksową opiekę na każdym etapie choroby nowotworowej, poprawiają dostęp do leczenia onkologicznego oraz zapewniają odpowiedni standard opieki. Dla pacjentów z chorobami nowotworowymi będzie utworzona odrębna lista. Każdy pacjent otrzyma kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Zawarte w niej informacje będą dostępne dla lekarzy prowadzących terapię, która odbywa się nierzadko w różnych ośrodkach. Dzięki karcie wszystkie informacje o przebiegu leczenia będą dostępne w jednym miejscu.

Zobacz również: Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej

Lekarz pierwszego kontaktu

Zwiększy się rola lekarza pierwszego kontaktu w leczeniu pacjentów z nowotworami. Pacjent będzie zgłaszał się do swojego lekarza POZ, który określi, czy konieczna jest wizyta u specjalisty oraz zleci wykonanie niezbędnych badań w ramach diagnostyki podstawowej. W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego – skieruje pacjenta do onkologa lub innego specjalisty, np. pulmonologa.

Korzystnym dla pacjentów rozwiązaniem jest możliwość wypisania recepty przez lekarza bez konieczności osobistego badania pacjenta. Lekarz, znając z dokumentacji medycznej stan zdrowia pacjenta, będzie mógł wypisać receptę na lek kontynuujący leczenie, a co ważne, receptę będzie mogła odebrać osoba upoważniona przez pacjenta.

Poprawi się dostęp pacjentów do świadczeń poprzez zmienione zasady prowadzenia list oczekujących i zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Wprowadzono również rozwiązania poprawiające efektywność wydawania środków publicznych na ochronę zdrowia. Chodzi o wycenę świadczeń zdrowotnych opartą o rzeczywiste i uzasadnione dane o kosztach świadczeń czy określenie standardu prowadzenia rachunku kosztów.

Pielęgniarki i położne - rozszerzenie uprawnień

Drugi przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy daje pielęgniarkom i położnym uprawnienia do samodzielnego udzielania – w określonym zakresie – świadczeń diagnostycznych i leczniczych. Prawo zlecania niektórych badań i uprawnienia do wystawiania recept na określone leki będą miały pielęgniarki i położne posiadające wyższe wykształcenie i ukończone odpowiednie kursy. Takie uprawnienia posiadają pielęgniarki i położne w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Danii.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama