REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy okołoporodowe - roszczenia

Renata Skowronek-Kiesio
Robert Ofiara
Kancelaria Adwokacka
Błędy okołoporodowe - roszczenia. / Fot. Fotolia
Błędy okołoporodowe - roszczenia. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Błędy medyczne okołoporodowe wynikają z niestosowania się personelu medycznego do przyjętych procedur postępowania w trakcie prowadzenia pacjentki przez okres ciąży oraz w trakcie porodu, a ich skutki mogą dotykać zarówno matki jak i dziecka. Jakie roszczenia przysługują w przypadku zaistnienia błędu okołoporodowego?

Przykłady błędów okołoporodowych i ich skutków

Najczęstszymi błędami okołoporodowymi są: niewykonanie cesarskiego cięcia, pomimo wystąpienia ku temu przesłanek, zbyt późne wykonanie cesarskiego cięcia, nieprawidłowa diagnostyka stanu matki i płodu, doprowadzająca do nierozpoznania wady czy choroby, a co za tym idzie niepodjęcia na czas leczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Błędem medycznym okołoporodowym będzie również brak monitorowania stanu matki i dziecka lub niewystarczający monitoring stanu ich zdrowia w sytuacji podwyższonego ryzyka, doprowadzające w konsekwencji do uszczerbku na zdrowiu czy nawet śmierci matki czy dziecka.

Zarówno dla matki jak i dla dziecka konsekwencje błędu okołoporodowego mogą być tragiczne. Najczęstszymi skutkami zdarzeń medycznych tego rodzaju są, w przypadku dziecka: niedotlenienie noworodka, porażenie splotu ramiennego, złamanie obojczyka, uraz bioder noworodka, uraz czaszkowy, zachłyśnięcie się dziecka wodami płodowymi, etc. U matek, skutkami tymi są m.in. uszkodzenie/złamanie miednicy, wypadanie macicy, uszkodzenie pęcherza moczowego, krwawienia mogące doprowadzić nawet do zgonu.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Jakich roszczeń można dochodzić?

Roszczenia, jakich można dochodzić w związku z popełnionym błędem medycznym okołoporodowym, to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadośćuczynienie za krzywdę – jest to roszczenie, przysługujące poszkodowanym za ból fizyczny, cierpienia emocjonalne, jakich doświadczyli lub wciąż doświadczają w związku z popełnionym błędem okołoporodowym.

Kobieta, która w wyniku błędu personelu medycznego doznała uszczerbku i nie jest w stanie karmić piersią dziecka po jego urodzeniu, nie może trzymać swojego dziecka na rękach, również z tytułu braku bliskości z dzieckiem w jego pierwszych dniach życia może domagać się zadośćuczynienia.

Zadaj pytanie: FORUM

REKLAMA

Można również dochodzić zadośćuczynienia z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość poszkodowanego, spowodowanego niepożądanym postępowaniem personelu medycznego, utrudnień w życiu codziennym, jakie wiążą się z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu, ograniczeń w wyborze zawodu. Również widoczne inwalidztwo czy oszpecenie bliznami mogą stanowić podstawę dochodzenia zadośćuczynienia za krzywdę.

Odszkodowanie za poniesioną szkodę majątkową, tj. zwrot wszelkich wydatków, jakie zmuszeni byli ponieść rodzice na rzecz leczenia dziecka czy na rzecz leczenia matki w konsekwencji błędu lekarzy. Jeśli skutki dla zdrowia dziecka czy matki rzutują na ich przyszłość, powodują niezdolność do pracy bądź zwiększają ich potrzeby (konieczność dalszego leczenia, rehabilitacji, dostosowania otoczenia, mieszkania, zakup leków i przyrządów do ćwiczeń), wówczas obok zadośćuczynienia za krzywdę i odszkodowania za poniesioną szkodę majątkową, dochodzić można również renty.

Uprawnionymi do dochodzenia roszczeń w sytuacji, gdy z powodu błędu lekarskiego doszło do uszczerbku na zdrowiu, są poszkodowani, tj. matka lub dziecko (w imieniu niepełnoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy). Jeśli zaś w konsekwencji błędu okołoporodowego dochodzi do śmierci matki lub dziecka, roszczeń z tym związanych dochodzić mogą najbliżsi zmarłego. Roszczenia te, to zadośćuczynienie za krzywdę, odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej (w przypadku gdy zmarła osoba wnosiła do wspólnego budżetu znaczne środki na utrzymanie). Przepisy prawa dają też podstawę dochodzenia zwrotu kosztów pogrzebu.

W przypadku osób niepełnoletnich, roszczenia odszkodowawcze nie mogą przedawnić się wcześniej niż z upływem 2 lat po osiągnięciu pełnoletniości. 

Pracownica w ciąży - uprawnienia z Kodeksu pracy

Od czego zacząć?

Rozpoczynając walkę z placówkami zdrowia o dochodzenie swoich roszczeń w związku z błędem medycznym, pamiętać należy przede wszystkim o skompletowaniu całej dokumentacji medycznej w sprawie. Poszkodowany ma pełne prawo do uzyskania od placówki opieki zdrowotnej całej dokumentacji medycznej, tak swojej jak i dziecka. Na podstawie przepisów prawa, taka dokumentacja na wniosek osoby uprawnionej musi zostać wydana w całości i być poświadczona za zgodność z oryginałem.  W przypadku błędów okołoporodowych istotne jest zebranie nie tylko dokumentacji z czasu pobytu w szpitalu zaraz przed i po porodzie, ale też dokumentacji dotyczącej przebiegu ciąży. Należy pamiętać o konieczności uiszczenia niewielkiej opłaty za ksero dokumentów, które są następnie poświadczane za zgodność z oryginałem.

Przed wejściem na drogę postępowania sądowego należy poddać dokumentację medyczną odpowiedniej analizie. Najlepiej zasięgnąć opinii u specjalisty z zakresu ginekologii i neonatologii, bądź podjąć współpracę z kancelarią prawną, doświadczoną w analizie takiej dokumentacji pod kątem dochodzenia roszczeń za błąd medyczny. Podjęcie tego kroku uzasadnione jest z punktu widzenia charakteru postępowania mającego za przedmiot zdarzenie medyczne – takie postępowania są zwykle czasochłonne i wymagają opinii biegłych sądowych. Istotnym jest więc aby mieć solidne podstawy. Pamiętać należy, że o błędzie medycznym możemy mówić w przypadku odejścia przez personel medyczny od przyjętych standardów, które są niezgodne ze wskazaniami medycyny. Ponadto musi być to zachowanie zawinione, co w przypadku lekarzy, jako profesjonalistów, oznacza każde, nawet najmniejsze odejście od prawidłowego postępowania.

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA