REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich

Agnieszka Fryc
Zaświadczenia lekarskie / fot. Fotolia
Zaświadczenia lekarskie / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy to nowy, z założenia efektywny system wystawiania, jak i przesyłania e-zwolnień.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa, reguluje kwestie wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny, przez upoważnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera, po złożeniu przez niego pisemnego oświadczenia, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy. Zaświadczenia lekarskie w obecnym stanie prawnym, są wystawiane na druku zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy.

REKLAMA

Polecamy serwis: Wypłata zasiłków

REKLAMA

W połowie lutego tego roku, powstał projekt ustawy, która zmienia sposób wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Według przygotowanego projektu, dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy, oprócz zaświadczeń lekarskich sporządzonych w formie pisemnej, powinny być zaświadczenia lekarskie wystawiane w formie dokumentu elektronicznego (e-zaświadczenia). Postuluje się, aby lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie, miał dostęp, w trakcie wizyty chorego pracownika, na swoim profilu informacyjnym, do danych ubezpieczonego, jego płatników składek, a także członków rodziny, jeżeli zwolnienie lekarskie podyktowane byłoby koniecznością sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny. Profil informacyjny lekarzy, byłby tworzony za pomocą systemu teleinformacyjnego, udostępnionego przez ZUS. Dane pacjenta, byłyby automatycznie zapisywane w zaświadczeniu lekarskim, a zaświadczenie to automatycznie wysyłane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.

Pomysłodawcy zmian proponują, aby obok tak wystawionego zaświadczenia lekarskiego, funkcjonowała jego kopia, w postaci wydruku opatrzonego w podpis i pieczątkę lekarza. Sporządzenie takiej kopii powinno być możliwe dopiero po wystawieniu zaświadczenia.

Zobacz także: Kto nie ma prawa do zasiłku chorobowego po wypadku przy pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt ten przewiduje również możliwość, w której lekarz, pomimo funkcjonujących już e-deklaracji, mógłby wystawić zaświadczenie w formie papierowej. Miałoby to miejsce choćby w przypadku wizyty domowej, gdy lekarz nie miałby możliwości skorzystania z Internetu. Wówczas zaświadczenie lekarskie mogłoby być wystawione na uprzednio wydrukowanych z systemu teleinformatycznego drukach, z których każdy byłby zarejestrowany w systemie.

Celem proponowanych zmian jest przede wszystkim poprawa efektywności procesu obsługi zaświadczeń lekarskich oraz skrócenie czasu potrzebnego na wypełnienie zaświadczenia lekarskiego przez lekarzy, a także zdjęcie z wystawiającego obowiązku przesyłania pocztą lub doręczania do ZUS oryginałów papierowych zaświadczeń lekarskich i przechowywania ich kopii przez wymagany ustawą okres 3 lat.

Polecamy również: Czy zasiłek chorobowy przysługuje po utracie pracy

Podstawa prawa:
Projekt ustawy z dnia 14 lutego 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA