reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy to nowy, z założenia efektywny system wystawiania, jak i przesyłania e-zwolnień.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa, reguluje kwestie wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny, przez upoważnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera, po złożeniu przez niego pisemnego oświadczenia, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy. Zaświadczenia lekarskie w obecnym stanie prawnym, są wystawiane na druku zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy.

Polecamy serwis: Wypłata zasiłków

W połowie lutego tego roku, powstał projekt ustawy, która zmienia sposób wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Według przygotowanego projektu, dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy, oprócz zaświadczeń lekarskich sporządzonych w formie pisemnej, powinny być zaświadczenia lekarskie wystawiane w formie dokumentu elektronicznego (e-zaświadczenia). Postuluje się, aby lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie, miał dostęp, w trakcie wizyty chorego pracownika, na swoim profilu informacyjnym, do danych ubezpieczonego, jego płatników składek, a także członków rodziny, jeżeli zwolnienie lekarskie podyktowane byłoby koniecznością sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny. Profil informacyjny lekarzy, byłby tworzony za pomocą systemu teleinformacyjnego, udostępnionego przez ZUS. Dane pacjenta, byłyby automatycznie zapisywane w zaświadczeniu lekarskim, a zaświadczenie to automatycznie wysyłane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.

Pomysłodawcy zmian proponują, aby obok tak wystawionego zaświadczenia lekarskiego, funkcjonowała jego kopia, w postaci wydruku opatrzonego w podpis i pieczątkę lekarza. Sporządzenie takiej kopii powinno być możliwe dopiero po wystawieniu zaświadczenia.

Zobacz także: Kto nie ma prawa do zasiłku chorobowego po wypadku przy pracy

Projekt ten przewiduje również możliwość, w której lekarz, pomimo funkcjonujących już e-deklaracji, mógłby wystawić zaświadczenie w formie papierowej. Miałoby to miejsce choćby w przypadku wizyty domowej, gdy lekarz nie miałby możliwości skorzystania z Internetu. Wówczas zaświadczenie lekarskie mogłoby być wystawione na uprzednio wydrukowanych z systemu teleinformatycznego drukach, z których każdy byłby zarejestrowany w systemie.

Celem proponowanych zmian jest przede wszystkim poprawa efektywności procesu obsługi zaświadczeń lekarskich oraz skrócenie czasu potrzebnego na wypełnienie zaświadczenia lekarskiego przez lekarzy, a także zdjęcie z wystawiającego obowiązku przesyłania pocztą lub doręczania do ZUS oryginałów papierowych zaświadczeń lekarskich i przechowywania ich kopii przez wymagany ustawą okres 3 lat.

Polecamy również: Czy zasiłek chorobowy przysługuje po utracie pracy

Podstawa prawa:
Projekt ustawy z dnia 14 lutego 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama