REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Realizacja recept na leki refundowane

Jarosław Krasnodęmbski
Pacjent, refundacja, recepta.
Pacjent, refundacja, recepta.

REKLAMA

REKLAMA

Zakup leków refundowanych może przysporzyć pacjentowi sporo kłopotów. Z jakimi problemami może spotkać się pacjent realizując receptę na lek refundowany?

Brak dawki na recepcie

W przypadku, gdy lekarz nie określił na recepcie liczby przepisanych tabletek, pacjent nie musi zostać odesłany z powrotem do lekarza. Farmaceuta ma możliwość samemu określić niewpisaną ilość leku refundowanego. Przy dokonywaniu tego powinien on wydać pacjentowi najmniejszą wielkość określoną w wykazie leków refundowanych. Aptekarz musi również określić sposób dawkowania i okres stosowania przepisanego farmaceutyka.

REKLAMA

Wysokość odpłatności za lek refundowany

Leki refundowane wydawane bezpłatnie, są wydawane pacjentowi bezpłatnie tylko do ustalonego przez ministra zdrowia limitu. Jeżeli limit refundowania jest mniejszy od detalicznej ceny leku różnicę tą musi pokryć pacjent. Limit jest ustalany co dwa miesiące i jest uzależniony od najniższej ceny hurtowej leku. Zmiana limitu wiąże się z kwotą jaką będzie musiał dopłacić chory z własnej kieszeni.

Zobacz: Odszkodowanie dla ofiary błędu medycznego

Zamienniki leków

REKLAMA

Farmaceuta musi poinformować kupującego lek o możliwości nabycia tańszego refundowanego odpowiednika leku przepisanego na recepcie. Jeśli tego nie zrobi może zostać ukarany karą w wysokości 200 zł za każdy przypadek naruszenia obowiązku. Kara taka jest nakładana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aby zakupić odpowiednik musi on spełniać określone warunki, mianowicie musi mieć taką samą nazwę międzynarodową oraz występować w tej samej dawce i postaci jak lek przepisany na recepcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena zamiennika nie może być wyższa od ceny leku przepisanego na recepcie.

Jeżeli na recepcie lekarz dodał adnotację ‘nie zamieniać’ farmaceuta nie ma prawa sprzedać pacjentowi zamiennika leku.

Źle wskazane zniżki na recepcie

Jeżeli lekarz przez pomyłkę nie wskazał na recepcie odpowiedniego poziomu odpłatności, to pacjent może przez to zapłacić więcej za przepisany lek. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku, gdy lek występuje na liście refundacyjnej kilkukrotnie i ma różne poziomy odpłatności. W przypadku gdy lekarz nie zamieści pożądanej informacji pacjent kupi lek za cenę będącą najwyższą możliwą odpłatnością. Omyłka lekarza może skutkować dla pacjenta większymi kosztami zakupu leku.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  REKLAMA

  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  REKLAMA