| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Czy w izbie wytrzeźwień można stosować przymus bezpośredni?

Czy w izbie wytrzeźwień można stosować przymus bezpośredni?

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma umożliwić lekarzom w izbie wytrzeźwień zastosowanie takich środków przymusu bezpośredniego jak przymusowe podanie leku czy izolacja. Ta kwestia pozostaje jednak nieuregulowana w odniesieniu do szpitali ogólnych – tam lekarze nadal nie mają zbyt wielu praw w tym zakresie.

Umieszczenie w izbie

W izbie wytrzeźwień mogą zostać umieszczone osoby w stanie nietrzeźwości, które:

  1. swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub zakładzie pracy;
  2. znajdują się w okolicznościach  zagrażających ich życiu lub zdrowiu (lub innych osób).

Osoby, które zostały doprowadzone do izby wytrzeźwień pozostają tam aż do wytrzeźwienia, jednak nie dłużej niż 24 godziny.

O tym, że zostały one umieszczone w izbie, zawiadamia się niezwłocznie na ich żądanie wskazane przez nich osoby, w a przypadku osób małoletnich – ich rodziców oraz sąd opiekuńczy.

Zobacz też: Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym?

Przymus bezpośredni w izbie wytrzeźwień

Do tej pory, jedynymi działaniami, jakie mogli podejmować lekarze w izbie wytrzeźwień było unieruchomienie lub przytrzymanie. Prawdopodobnie wkrótce ulegnie to zmianie.

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która wprowadzi nowe środki przymusu bezpośredniego w izbach wytrzeźwień.

Po pierwsze, wobec osoby przyjętej do izby wytrzeźwień, która stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia własnego lub innej osoby, niszczy przedmioty znajdujące się w otoczeniu, poza przymusem bezpośrednim polegającym na przytrzymaniu lub unieruchomieniu, można zastosować podanie leku lub odizolowanie.

Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie leczenia wprowadzeniem leków do organizmu osoby, bez jej zgody. Natomiast izolacja polega na umieszczeniu osoby – pojedynczo, w zamkniętym pomieszczeniu.

Zobacz też: Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień

Zasady umieszczania w izolatce

Ważne jest, że ustawa przewiduje pewne ograniczenia w stosowaniu przymusu bezpośredniego. Ten polegający na izolacji osoby umieszczonej w izbie wytrzeźwień, może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny.

W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może zostać przedłużane o następne okresy 6-godzinne, ale łącznie osoba nie może przebywać w izolatce dłużej niż 24 godziny.

Pracownik izby wytrzeźwień lub funkcjonariusz Policji jest zobowiązany do kontroli osoby, którą umieszczono w izolatce. Kontrola taka powinna odbywać się nie rzadziej niż co 15 minut, także wówczas, gdy osoba ta śpi.

Choć projekt z całą pewnością daje lekarzom większe możliwości – osoby doprowadzone do izby wytrzeźwień, rzadko są w stanie podejmować sensowne decyzje – problem nie został rozwiązany w przypadku szpitali ogólnych. Tam, zdarzają się sytuacje, że osoby chore nie chcą np. przyjąć leku, a jest to jedyna droga ku wyleczeniu. Lekarz nie ma jednak prawa ani zmusić pacjenta do przyjęcia leku ani, tym bardziej, podać leku bez jego zgody.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »