REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarz, Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co z dodatkiem covidowym dla medyków

Czy podatek 3 proc. dla podmiotów medycznych będzie utrzymany? Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia w sprawie personelu medycznego.

Zmiany w wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty 2022 r.

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie zasad funkcjonowania warunkowego prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty od dnia 1 kwietnia 2022 r.

LUX MED uruchamia pierwsze Oddziały Pomocy Doraźnej. Mają odgrywać coraz ważniejszą rolę w prywatnych szpitalach

Oddziały Pomocy Doraźnej to wciąż rzadkość w szpitalnictwie prywatnym, dotąd nastawionym na leczenie planowe. Jednak w kolejnych latach to będzie się zmieniać. To odpowiedź na potrzeby Polaków, którzy sygnalizują potrzebę lepszej i bardziej skoordynowanej opieki. Obecnie blisko 70 proc. osób jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Nowelizacja ustawy o wyrobach medycznych - kary do 5 mln zł za błąd w oznakowaniu

W Sejmie trwają prace nad ustawą o wyrobach medycznych, która ma do polskiego prawa zaimplementować unijne regulacje. Przedstawiciele sektora medycznego podkreślają jednak, że wiele propozycji wychodzi poza ramy rozporządzenia, co więcej, może mieć negatywny wpływ na rynek. Jednym z takich przepisów są wielomilionowe kary, np. za błąd formalny w oznakowaniu wyrobu, nawet tak drobny jak brak adresu producenta. – Gdyby taka kara, sięgająca 2 czy 5 mln zł, dotknęła jakiejkolwiek pracowni protetycznej, to będzie ona musiała ogłosić bankructwo, ponieważ kara wielokrotnie przewyższy jej obroty – wskazuje Katarzyna Hendzel-Subotowicz, technik dentystyczny z laboratorium Denta-Port. Takie ryzyko może oznaczać, że część takich firm, zwłaszcza mniejszych, będzie zmuszona zakończyć działalność, a wielu techników może odejść z zawodu, co ostatecznie przełoży się na wzrost cen usług.

REKLAMA

Medycy z Ukrainy a zgoda na pracę w Polsce

Medycy z Ukrainy - Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zasady ubiegania się o zgodę na pracę w Polsce. Jak lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny może ubiegać się o zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce?

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy - jak i kiedy?

Czy uchodźcy z Ukrainy mają prawo skorzystać z pomocy medycznej np. lekarza rodzinnego czy w szpitalu? Trwają prace nad przygotowaniem nowych przepisów, które będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

RPP: Leczenie amantadyną COVID-19 narusza prawa pacjentów

Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność amantadyny. Jej stosowanie w przypadku COVID-19 może opóźnić podjęcie właściwego leczenia – twierdzi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jego zdaniem leczenie amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 narusza zbiorowe prawa pacjentów do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną.

Prof. Kuna: Leczę z zakażenia Omikronem 90-latków

Prof. Kuna. Leczenie z zakażenia Omikronem. Osoby 90-letnie, które były szczepione, przechodzą zakażenie Omikronem w postaci kataru.

REKLAMA

Od stycznia 2022 r. działa pierwsza w Polsce przykliniczna poradnia leczenia migreny

W epizodycznej postaci migreny chory ma średnio jeden lub dwa napady w miesiącu, ale w postaci przewlekłej dni z bólem głowy miesiącu jest 15 i więcej. Rekordziści spośród moich pacjentów zmagali się z problemem 28-30 dni miesięcznie, a zatem praktycznie cierpieli nieustannie.

Lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki, położne - forma opodatkowania w 2022 roku

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 18 stycznia 2022 r. udzieliło wyjaśnień odnośnie wyboru formy opodatkowania przez lekarzy, pielęgniarki, położne, lekarzy stomatologów, techników dentystycznych, felczerów, którzy w 2021 r. opodatkowani byli w formie karty podatkowej, a w 2022 r. utracili prawo do tej formy opodatkowania z mocy prawa.

Gdzie znaleźć pomoc medyczną podczas ferii zimowych?

W ferie zimowe może dojść do niespodziewanego wypadku czy choroby. Jak i gdzie skorzystać z pomocy medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia?

Zniesienie stażu podyplomowego lekarzy

Zniesienie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów to złe rozwiązanie - uważa samorząd lekarski.

Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022

Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022 - minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, że osiągnięto porozumienie. Od kiedy i o ile wzrosną wynagrodzenia medyków?

Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej

Cyfrowa medycyna. W ciągu zaledwie półtora roku, z powodu globalnego kryzysu Covid-19, doszło do niebywałego postępu transformacji cyfrowej. Proces digitalizacji w największym stopniu objął opiekę medyczną. Na przestrzeni zaledwie kilkunastu miesięcy, wprowadzono dużą część rozwiązań systemowych, o jakich eksperci dyskutowali do tej pory od przynajmniej dekady. Mowa tu o wdrożeniu e-recepty, e-skierowania, czy od 1 lipca br., obowiązkowej integracji Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) z systemem centralnym.

Obowiązkowe szczepienie dziecka - lekarz zgłosi odmowę i powód

Obowiązkowe szczepienie dziecka - co się zmieni? Lekarz będzie miał obowiązek poinformowania, kto i dlaczego odmówił szczepienia dziecka.

Podwyżka dla lekarzy stażystów od 1 lipca 2021 r.

Podwyżka dla lekarzy stażystów od 1 lipca 2021 r. O ile wzrosną wynagrodzenia młodych lekarzy?

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów 2021

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów - od kiedy? Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zapowiedzianego w Polskim Ładzie.

Klauzula dobrego samarytanina w czasie COVID-19 to za mało?

Tak zwana klauzula dobrego samarytanina jest potrzebna ale w praktyce jej realizacja będzie trudna do zastosowania – powiedziała PAP mec. Jolanta Budzowska, specjalista ds. prawa medycznego.

Osocze dla chorych na COVID-19 - informacje dla dawców

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują do wszystkich osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe (tzw. ozdrowieńcy), do oddawania osocza krwi. Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga wielu ciężko chorym na COVID-19. Jeśli przeszedłeś tę chorobę, sprawdź, czy możesz pomóc innym. Jak oddać osocze dla chorych na COVID-19? Kto może oddać osocze?

Dodatki dla służby zdrowia - ustawa uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy covidowej w sprawie dodatków dla służby zdrowia. Projekt ustawy złożyli posłowie PiS. Celem zmian - jak wskazano w uzasadnieniu - jest "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek.

Test na koronawirusa - kiedy dostaniesz skierowanie, jak się przygotować?

Gdy zaobserwowałeś u siebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.

Rzecznik Praw Pacjenta: Rozdzielanie matek od nowonarodzonych dzieci narusza prawo

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta tylko przesłanki medyczne mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. Praktyka, polegająca na separowaniu matek od ich nowonarodzonych dzieci, urodzonych drogą cesarskiego cięcia, do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność u matki koronawirusa prawa pacjenta.

Lekarz rodzinny może już zlecić test na SARS-CoV-2 w ramach teleporady

Lekarz rodzinny od 9 września 2020 r. może zlecić test na obecność SARS-CoV-2 również w ramach teleporady, gdy u pacjenta występuje gorączka powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku - wynika ze zmiany rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego 8 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw.

Skrócenie czasu kwarantanny do 10 dni - projekt MZ

Nowelizacja przepisów, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, przewiduje skrócenie czasu kwarantanny z 14 do 10 dni. Zmiany rozporządzenia dotyczą również zasad zwalniania z izolacji.

Pacjent w kryzysie psychicznym u stomatologa a znieczulenie

Część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłanych przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Jak pozyskać dokumentację medyczną w okresie pandemii?

W jaki sposób osoby starsze bez składania wizyty w placówce ochrony zdrowia mogą pozyskać dokumentację medyczną? Prezentujemy wskazówki Prezesa UODO dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej w okresie pandemii.

"Sprawdź czy masz objawy COVID-19" - nowa aplikacja MZ

Wirtualne narzędzie, które uruchomiło Ministerstwo Zdrowia pozwala ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem. "Sprawdź czy masz objawy COVID-19" ma charakter informacyjny, nie jest to diagnoza lekarska.

Epidemia koronawirusa - czy rodzic może przebywać z dzieckiem w szpitalu?

"W przypadku, gdy względy epidemiczne wymagają znacznego ograniczenia kontaktu młodego pacjenta z rodzicem należy bezwzględnie umożliwić kontakt alternatywny np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu" – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta. Ograniczenie rodzicom możliwości towarzyszenia dzieciom podczas hospitalizacji wywołuje wiele obaw wśród rodziców.

Koronawirus: Zwolnienia lekarskie przez telefon

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała rozporządzenie umożliwiające wystawianie zwolnień lekarskich przez telefon. Ma to związek z epidemią koronawirusa.

Rozszerzone uprawnienia Ministra Zdrowia w związku z koronawirusem - komentarz ekspercki

Specustawa dotycząca koronawirusa, wprowadza szereg przepisów, w szczególności rozszerzających dotychczasowe uprawnienia Ministra Zdrowia czy Inspekcji Sanitarnej. "Nie bez przyczyny specustawa została także nazwana antyspekulacyjną" - mówi dr Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie uruchomiona

NFZ uruchomiło całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Można z niej korzystać przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Nowa aplikacja ZUS do wystawiania zwolnień lekarskich

Nowa aplikacja e-ZLA służy do szybszego i prostszego wystawiania zwolnień lekarskich przez lekarzy i ich asystentów. ZUS przygotował ją w oparciu o wskazówki udzielane przez samych lekarzy.

Wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ - zmiany od marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. pierwsze wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ nie będą limitowane. Według Ministerstwa Zdrowia to właśnie w tych czterech poradniach są największe kolejki.

Problem z podpisaniem e-ZLA certyfikatem ZUS - co zrobić?

ZUS tłumaczy lekarzom, jak postępować w przypadku wystąpienia problemu z podpisaniem e-ZLA certyfikatem ZUS. Sprawdź, co zrobić.

Upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA

Upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich, jest ważne rok. Po 12 miesiącach należy ponownie upoważnić asystenta przez PUE ZUS. Kto może być asystentem medycznym? Jak przedłużyć upoważnienie?

Dokumentacja medyczna – kto, w jakich sytuacjach i jakim zakresie ma do niej dostęp?

Świadczenie usług medycznych nie sprowadza się do udzielenia konkretnego świadczenia medycznego, ale wymaga odpowiedniego udokumentowania w zakresie danych pacjenta oraz wdrożonych procedur medycznych. Informacje zawarte w dokumentacji mogą okazać się niezbędne dla pacjenta, ale także w celu udzielania dalszych świadczeń przez inne placówki. Kto i na jakich zasadach może żądać dostępu do dokumentacji medycznej?

Zatrudnienie lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy w Polsce

W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek. Szpitale chcą zatrudniać personel medyczny z Ukrainy. Czy są na to gotowe? Jakie warunki muszą spełnić obywatele Ukrainy?

Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

Pierwszym krokiem do tego, aby wyjechać do sanatorium jest uzyskanie odpowiedniego skierowania. Przyszli kuracjusze powinni pamiętać o ważnych zmianach, jakie obowiązują od 19 lipca 2019 r.

Badania genetyczne - potrzebne są odpowiednie przepisy

W Polsce brakuje odpowiednich uregulowań prawnych związanych z zasadami przeprowadzania badań genetycznych, przechowywania materiału DNA oraz bezpieczeństwa danych genetycznych. Taka sytuacja przyczynia się m.n. do niewystarczającej ochrony informacji o pacjentach.

Wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki

Seniorzy, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie udać się do przychodni, mogą skorzystać z wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki. W jakich godzinach odbywają się wizyty domowe? Co warto o nich wiedzieć?

Zaświadczenie o stanie zdrowia (druk N-14) do świadczenia uzupełniającego jest bezpłatne

Wnioskując o świadczenie uzupełniające, należy przedstawić do KRUS zaświadczenie o stanie zdrowia (druk N-14). Lekarze nie mogą pobierać opłat za wydanie tego zaświadczenia. Jest ono bezpłatne.

Sztuczna inteligencja w medycynie: wciąż brakuje regulacji prawnych

Narzędzia diagnostyczne, które są wspierane przez sztuczną inteligencję podnoszą jakość i efektywność opieki zdrowotnej. Wciąż jednak brakuje regulacji prawnych na poziomie międzynarodowym.

Bezpłatny pobyt w szpitalu dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

Od lipca 2019 r. szpital nie może żądać opłaty za pobyt opiekuna dziecka, a także osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym. Pacjenci małoletni i niepełnosprawni mają prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez ich przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego.

Dieta mamy - pilotażowy program MZ

Ministerstwo Zdrowia opracowało standard, który kompleksowo określi zasady żywienia szpitalnego kobiet w ciąży i w okresie poporodowym. "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy" trafił właśnie do konsultacji.

W Katowicach praca w niemal każdym zawodzie

W Katowicach praktycznie nie ma profesji nadwyżkowych. Pracę można znaleźć niemal w każdym zawodzie.

Karta EKUZ od 1 czerwca 2019 r. - okres ważności, czas oczekiwania

Od 1 czerwca 2019 roku karta EKUZ jest ważna 3 lata. Ile czeka się na kartę? Jakie uprawnienia przysługują jej posiadaczowi?

Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu - ustawa z podpisem Prezydenta

Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Ustawę gwarantującą takie uprawnienie podpisał Prezydent.

Jakie warunki powinien spełniać lekarz chcący rozpocząć pracę za granicą?

Swobodny przepływ ludzi i usług w obrębie krajów Unii Europejskiej sprawia, że lekarze coraz częściej rozważają rozwijanie swojej kariery zawodowej w szpitalach i przychodniach zlokalizowanych w krajach skandynawskich czy Wielkiej Brytanii. Jakie warunki i formalności powinni spełnić, zanim zdecydują się na tak duży krok, jak wyprowadzka do innego kraju?

Minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych - kwota bazowa wyższa od lipca 2019 r.

Kwota bazowa, o której mowa jest w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych, zostanie odmrożona i będzie wyższa. Ile wyniesie kwota bazowa od lipca 2019 r.?

Emerytura plus a opłata za pobyt pacjenta w placówce leczniczej

Czy kwota tzw. "emerytury plus" wlicza się do dochodu, branego pod uwagę przy ustalaniu opłaty za pobyt pacjenta w placówce leczniczej? Rzecznik Praw Pacjenta rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA