REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wizyty domowe odbywają się w godzinach pracy przychodni./Fot. Fotolia
Wizyty domowe odbywają się w godzinach pracy przychodni./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Seniorzy, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie udać się do przychodni, mogą skorzystać z wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki. W jakich godzinach odbywają się wizyty domowe? Co warto o nich wiedzieć?

Wizyta domowa lekarza i pielęgniarki

Pacjent, który ze względu na swój stan zdrowia nie może być leczony w przychodni ma prawo do wizyty domowej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Świadczeniodawca udzielający świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zapewnia bowiem świadczeniobiorcom w kosztach własnej działalności, dostęp do:

1) opieki ambulatoryjnej w miejscu udzielania świadczeń;

2) opieki w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy, którego stan zdrowia uniemożliwia opiekę ambulatoryjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowi o tym art. 13 ust. 2 ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

Miejsce zamieszkania pacjent wskazuje w deklaracji wyboru lekarza prowadzącego.

Jeżeli lekarz przyjął taką deklarację pacjenta, to nie może odmówić wizyty z powodu odległości miejsca zamieszkania chorego od przychodni.

Jedynym kryterium jest tu stan zdrowia pacjenta. Oceny w tym zakresie dokonuje lekarz.

Wizyty domowe odbywają się w godzinach pracy przychodni, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach pomiędzy 8:00 a 18:00. W tych samych godzinach pacjent może skorzystać z wizyty domowej pielęgniarki.

Jeżeli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki POZ odbywa się w dniu zgłoszenia zgodnie z harmonogramem pracy przychodni.

W pozostałych przypadkach wizyta odbywa się w innym ustalonym z pacjentem terminie.

Chory nie musi dokonywać rezerwacji wizyty osobiście, może to zrobić również telefonicznie lub w tym celu skorzystać z pomocy innej osoby, która umówi wizytę w jego imieniu.

W jakich sytuacjach pacjenta może odwiedzić pielęgniarka? Przykładowo, może pobrać materiały do badań diagnostycznych, jeżeli ze względów uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta może to być zrealizowane wyłącznie w jego domu. Po pomoc pielęgniarki POZ warto się zwrócić również po wyjściu ze szpitala, gdy nadal konieczne są zmiany opatrunków czy wykonywanie zastrzyków.

Wizyty domowe w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Czy pacjent może skorzystać z wizyty domowej poza godzinami pracy przychodni?

REKLAMA

Pacjent ma prawo do wizyt domowych również w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. W przypadkach uzasadnionych medycznie wizyta lekarza może odbyć się w domu pacjenta.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna świadczona jest w dni powszednie pomiędzy godz. 18:00 a 8:00, a w niedzielę i święta całodobowo. Informacje o placówkach, które udzielają tego typu świadczeń można uzyskać m.in. w swojej przychodni, dlatego warto się tego dowiedzieć wcześniej.

Świadczenia gwarantowane nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanej w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy obejmują:

1) poradę lekarską udzielaną w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy;

2) świadczenia udzielane przez pielęgniarkę w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy, w tym świadczenia zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, wynikające z potrzeby zachowania ciągłości leczenia lub pielęgnacji;

3) świadczenia udzielane przez pielęgniarkę doraźnie, w związku z poradą lekarską.

Wizyty domowe nie obejmują sytuacji, w których następuje stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2019 r., poz. 357)

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1373 z późn. zm.);

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 736)

Polecamy serwis: Zdrowie seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

REKLAMA

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

REKLAMA

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

REKLAMA