REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
sanatorium, rehabilitacja, senior fot. Shutterstock
sanatorium, rehabilitacja, senior fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym krokiem do tego, aby wyjechać do sanatorium jest uzyskanie odpowiedniego skierowania. Przyszli kuracjusze powinni pamiętać o ważnych zmianach, jakie obowiązują od 19 lipca 2019 r.

Krok 1. Otrzymanie skierowania od lekarza

Pierwszym krokiem do wyjazdu jest otrzymanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

REKLAMA

Pamiętajmy, iż skierowanie otrzymamy jedynie od lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ lub jest zatrudniony w placówce, z którą fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Wystawiając skierowanie lekarz bierze pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Po zmianie przepisów, które weszły w życie 19 lipca 2019 r. istotny jest również czas, jaki upłynął od ostatniego turnusu oraz częstotliwość świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie bowiem kuracjusz może korzystać z leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Od zakończenia przez pacjenta leczenia lub rehabilitacji w uzdrowisku do dnia złożenia kolejnego skierowania musi upłynąć 12 miesięcy.

Ograniczenia te nie mają zastosowania do leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym.

REKLAMA

Skierowanie wystawione przez lekarza należy przesłać do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. W przeciwnym wypadku utraci ono swoją ważność. Pacjent sam może wysłać skierowanie do funduszu w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem „SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE” albo „SKIEROWANIE NA REHABILITACJĘ UZDROWISKOWĄ”.

Narodowy Fundusz Zdrowia rejestruje otrzymane skierowanie. Następnie lekarz specjalista dokonuje jego aprobaty pod względem celowości leczenia lub rehabilitacji. Może również zażądać od lekarza wystawiającego skierowanie odpowiedniej dokumentacji medycznej.

Krok 2. Potwierdzenie skierowania przez NFZ

Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia powinien rozpatrzyć skierowanie w terminie 30 dni od dnia jego wpływu. Jeśli istnieje potrzeba uzupełnienia dokumentacji, termin ten może zostać przedłużony, nie więcej jednak niż o 14 dni.

Jeżeli z powodu braku miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego NFZ nie może potwierdzić skierowania, to składa je do dokumentacji i informuje o tym pacjenta nie później niż 30 dni od otrzymania skierowania.

Pacjent powinien zostać poinformowany pisemnie o swojej kolejności na liście świadczeniobiorców, oczekujących na potwierdzenie skierowania

Aby dowiedzieć się więcej na temat swojego skierowania można skorzystać z przeglądarki, która znajduje się na stronie: https://skierowania.nfz.gov.pl/ap-przegl-skier/servlet/skierowania/show_app

W przypadku pojawienia się wolnych miejsc w sanatorium oddział wojewódzki NFZ potwierdza skierowanie. Jednocześnie określa:

1) rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz ich tryb;

2) odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej;

3) datę rozpoczęcia leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej; w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach stacjonarnych – czas trwania;

4) okres leczenia, w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

Pacjent otrzymuje z funduszu potwierdzone skierowanie. Doręczenie tego dokumentu powinno nastąpić nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia.

Termin ten może zostać skrócony, jeżeli pacjent wyrazi na to zgodę w formie pisemnej, telefonicznej lub elektronicznej. W takiej sytuacji doręczenie powinno nastąpić w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem leczenia.

Doręczając skierowanie na leczenie w sanatorium uzdrowiskowym, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o zasadach odpłatności za pobyt w sanatorium, ewentualnie także o całkowitych kosztach za pobyt opiekuna.

Krok 3. Wyjazd

Świadczeniami gwarantowanymi z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego w przypadku osób dorosłych są:

 • uzdrowiskowe leczenie szpitalne;
 • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne;
 • uzdrowiskowa rehabilitacja w szpitalu uzdrowiskowym;
 • uzdrowiskowa rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym;
 • uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne.

Czas trwania leczenia uzdrowiskowego wynosi:

 • 21 dni – dla uzdrowiskowego leczenia szpitalnego i sanatoryjnego
 • 28 dni – w przypadku uzdrowiskowej rehabilitacji w szpitalu lub sanatorium uzdrowiskowym
 • od 6 do 18 dni – dla uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.

Turnusy w szpitalach mogą być przedłużone na wniosek kierującego lekarza za zgodą oddziału NFZ.

Warunki realizacji tych świadczeń oraz zasady dotyczące odpłatności zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 23 lipca 2013 r.

Nieodpłatne dla pacjenta powinny być badania diagnostyczne oraz leki i wyroby medyczne w zakresie koniecznym do wykonywania świadczeń gwarantowanych.

Kuracjusz ponosi koszty przejazdu do sanatorium oraz częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1373 z późn. zm.);

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz. U. z 2011 r., poz. 835 z późn.zm.)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 168)

Polecamy serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA