REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo, Budowa domu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dom energooszczędny – komfortowe warunki życia

Dom energooszczędny jest zaprojektowany z odpowiednich materiałów, dzięki którym możemy osiągnąć pełny komfort przy nieznacznym użyciu energii odnawialnej tj. kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Zmiana domu tradycyjnego na dom energooszczędny jest zawsze możliwa, jednakże zmiany te są znacznie łatwiejsze na etapie rozpoczęcia budowy.

Zalety domu pasywnego

Architekt projektując dom pasywny musi kłaść nacisk przede wszystkim na jego funkcję, która charakteryzuje się przy tym specyficzną formą, często także niedopasowaną do lokalnej tradycji architektonicznej. Inwestycja w dom pasywny, jako stosunkowo nowy pomysł ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii.

Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Domy energooszczędne są obecnie coraz bardziej powszechne. Domy wzniesione z wykorzystaniem nowoczesnej technologii są energooszczędne poprzez zastosowanie izolacji przegród zewnętrznych oraz wysokiej jakości okien i wymienników ciepła z wentylacji.

Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Projekty domów pasywnych i energooszczędnych powinny odpowiadać tym samym standardom ogólnym. Jednakże w przypadku domów energooszczędnych architekci mogą pozwolić sobie na większą swobodę.

REKLAMA

Czy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Zanim zdecydujesz się kupić gotowy projekt domu, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Kąt nachylenia dachu w wybranym przez ciebie projekcie domu musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę. Jeżeli, nie spełnisz ich – to nie otrzymasz zezwolenia na budowę. Sprawdź, czy można zmienić kąt nachylenia dachu w projekcie gotowym?

Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny

Jednym z obowiązków małżonków jest dbanie o dobro rodziny. Każdy z małżonków zobowiązany jest przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny zgodnie ze swoimi możliwościami zarobkowymi i majątkowymi.

Co to jest akt małżeństwa?

Akt małżeństwa to jeden z aktów stanu cywilnego, sporządzany przez kierownika stanu cywilnego. Jest częścią księgi stanu cywilnego. Dokument ten stanowi potwierdzenie zawarcia małżeństwa.

Świadczenie pielęgnacyjne dla małżonka

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by osoba opiekująca się niepełnosprawnym małżonkiem miała prawo do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka

Sąd może orzec eksmisję małżonka, który poprzez swoje rażąco naganne postępowanie uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Kredyt budowlano-hipoteczny

Choć kredyt budowlano-hipoteczny nie różni się zasadniczo od zwykłego kredytu hipotecznego, należy jednak zwrócić uwagę na kilka odstępstw. Co ważne, kredyt ten może zostać przeznaczony nie tylko na budowę domu, ale i (ewentualnie) na zakup działki.

Wystarczy podpis jednego małżonka na zeznaniu PIT

Komisja Przyjazne Państwo proponuje, by do wspólnego rozliczenia małżonków z fiskusem wystarczał jeden podpis.

Przymusowe leczenie psychiatryczne

Poddanie się leczeniu psychiatrycznemu jest z reguły dobrowolne. W wyjątkowych jednak sytuacjach, istnieje możliwość zobowiązania do leczenia osoby, która nie zgadza się dobrowolnie na leczenie. Leczenie wbrew woli osoby chorej psychicznie jest więc ostatecznością.

Kiedy sąd może orzec separację?

Separacja wywołuje takie same skutki jak rozwód, tyle że małżeństwo nadal istnieje i nie można zawrzeć ponownego związku małżeńskiego. Separacja nie powoduje również rozwiązania małżeństwa i można ją znieść, ponadto po orzeczeniu separacji nie można wrócić do poprzedniego nazwiska.

Przestępstwa w rodzinie

Pewne zachowania członka rodziny dopuszczającego się stosowania przemocy w rodzinie wyczerpują znamiona przestępstw określonych w kodeksie karnym.

Dodatkowa praca funkcjonariusza służby więziennej

Funkcjonariusze służby więziennej zainteresowani podjęciem dodatkowej pracy muszą uzyskać zgodę przełożonego. Obowiązujące od 13 sierpnia 2010r. przepisy wprowadzają nowy termin na wydanie przez kierownika jednostki organizacyjnej zezwolenia, który wynosi 14 dni.

Podatek za nowy budynek od 1 stycznia

Podatek od nowego budynku trzeba zapłacić w styczniu następnego roku.

Powodzianie odbudują domy w innym miejscu

W parlamencie toczą się ostatnie prace nad nowelizacją ustawy, która ma pomóc w odbudowie zniszczeń po powodzi. Zgodnie z nią powodzianie będą mogli odbudować domy w innym miejscu, a ziemię kupią od gminy.

Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Gdy syn lub córka są w związku małżeńskim pojawia się wątpliwość. Czy obdarowując jedno z nich, prawo do darowizny mają oboje? Przecież mają wspólność majątkową….

Kto i gdzie może wnieść skargę na ważność małżeństwa?

Sprawy o orzeczenie nieważności małżeństwa należy kierować tylko i wyłącznie da sądów kościelnych, a nie do sądów państwowych, cywilnych. Pojawia się jednak pytanie do którego konkretnie sądu powinna być skierowana prośba o orzeczenie naszego małżeństwa za nieważnie zawarte?

Czy bierzmowanie jest konieczne przed ślubem?

Często zdarza się, że na szkolnej katechezie, czy w momencie kiedy narzeczeni przychodzą do parafialnej kancelarii chcąc prosić o udzielenie sakramentu chrztu księża mówią, że bez sakramentu bierzmowania nie będzie można zawrzeć ważnie ślubu.

Małżeństwo według prawa kanonicznego

Opisując sakrament małżeństwa na pierwszym miejscu należy powiedzieć, że jest to sakrament zawierany na całe życie i ustaje dopiero po śmierci jednego z małżonków, nie można go w żaden sposób rozwiązać, ani też udzielić rozwodu, dlatego też pojęcie „rozwód kościelny” jest jak najbardziej błędnym sformułowaniem.

Na terenach zalewowych domu nie postawisz

Rząd podejmuje działania, które mają na celu uchronienie nas przed powtórnymi dramatami wynikającymi z powodzi. Pomóc w tym ma nowelizacja Prawa wodnego, którą proponuje ministerstwo środowiska

Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka

Przepisy o odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków istotnie ewaluowały w styczniu 2005r. Obecnie małżonek jest znacznie lepiej chroniony przed zobowiązaniami zaciągniętymi przez współmałżonka.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Zasadniczą funkcją ustroju rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków jest ochrona tego z małżonków, który z powodu wykonywania obowiązków rodzinnych lub z innych przyczyn, np. stanu zdrowia, nie mógł pracować zarobkowo i powiększać swego majątku bądź jego możliwości były ograniczone.

Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania zwykłe i potrzeby rodziny

Zakres odpowiedzialności małżonków za zaciągane zobowiązania zależy od rodzaju tych zobowiązań. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński

Ubezwłasnowolnienie częściowe z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego nie jest kryterium ustawowym oceny zdolności do zawarcia małżeństwa.

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

Pełnomocnik do zawarcia małżeństwa

W powszechnym przekonaniu nie wyobrażamy sobie, żeby zawrzeć małżeństwo bez osobistego stawiennictwa. Niemniej jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pełnomocnika.

Jak określić wartość działki?

Ile kosztuje działka? Wiele zależy od lokalizacji, w której znajduje się działka. Ceny działek zmieniają się z roku na rok i są różnie w zależności w jakim otoczeniu się znajdują.

Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Człowiek jest istotą, która dobrze się czuje w harmonijnym otoczeniu, dlatego też większość z nas lubi ład i porządek, w związku z tym również kształt działki dobrze by był zbliżony do ideału. Ponieważ nikt nie sprzedaje i nie kupuje działek okrągłych, zatem wybór pada na kwadrat.

Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Jednym z głównych zadań kierownika budowy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom zatrudnionym przy budowie domu.

Jak wybrać miejsce na dom?

Podjęliście już decyzję o budowaniu domu, teraz musicie wybrać miejsce, w którym będzie Wam się dobrze mieszkało. Przecież przewaga domu nad mieszkaniem w bloku polega głównie na większej swobodzie użytkowania, bliskości terenów zielonych i znacznie większej przestrzeni.

Warunki ustawowego upoważnienia małżonka do działania za współmałżonka

W literaturze prawniczej często pojawia się kontrowersja co do tego, czy wzajemna reprezentacja małżonków jest uprawnieniem, czy też obowiązkiem. Trafny wydaje się pogląd, że nie można mówić o obowiązku. reprezentacji, skoro ustawodawca stwierdza na mocy art. 29 Kodeks rodzinny i opiekuńczy, że „małżonek może za niego działać”, „może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności”. Upoważnienie do działania za drugiego małżonka jest refleksem szeroko ujętego współdziałania małżonków i istniejącego między nimi zaufania.

Ubezpieczenia ryzyka budowlano-montażowego

Ryzyka budowlano-montażowe dotyczą przede wszystkich firm wykonujących prace budowlano-montażowe (m. in. inwestorów, wykonawców, podwykonawców oraz producentów lub dostawców maszyn, urządzeń i instalacji, jeśli prowadzą prace montażowe lub są odpowiedzialni za ich realizację) i do tych właśnie firm skierowane jest ubezpieczenie ryzyk budowlano-montażowych.

Pozorna zgoda małżeńska

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

Psychiczna niezdolność do małżeństwa

Psychiczna niezdolność do przyjęcia istotnych obowiązków małżeńskich jest częstym przypadkiem uprawdopodobnienia wady zgody małżeńskiej w procesie kościelnym.

Przyczyny niezdolności do zawarcia małżeństwa - przesłanki procesowe

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej.

Wady dotyczące zgody małżeńskiej

Każda umowa, aby odniosła skutek prawny musi być zaakceptowana poprzez kontrahentów.

Zwrot podatku za materiały budowlane

W życie wchodzi ustawa, która skróci terminy zwrotu podatku VAT za materiały budowlane z sześciu do czterech miesięcy. Wszyscy podatnicy, którzy złożą wnioski o zwrot części podatku VAT po 22 kwietnia szybciej odzyskają pieniądze.

Legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza

W polskim Sejmie trwają prace nad nowelizacją prawa budowlanego. Właściciele samowoli budowlanej wybudowanej na działkach nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania będą mogli ją zalegalizować.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.

Dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego? Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które wywiera skutki cywilno - prawne.Instytucja ta została wprowadzona w 1998 r. kiedy to Stolica Apostolska podpisała z Polską ustawę konkordatową.

Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu

Ile kosztują mediacje?

Mediacje są dobrowolnym procesem nakierowanym na rozwiązanie powstałego sporu pomiędzy dwoma stronami. Mediacje mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla skonfliktowanych stron chcących uniknąć kosztownych i czasochłonnych sporów w sądzie.

Rekordowa liczba rozwodów w Polsce

W 2009 roku zanotowano w Polsce rekordową liczbę rozwodów. Blisko 72 tysiące par zdecydowało się na formalne rozstanie.

Odpowiedzialność solidarna za podatek od nieruchomości

Decyzja podatkowa powinna być dostarczona obu współwłaścicielom (którymi są małżonkowie). W przeciwnym razie tylko jeden z nich będzie zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości.

Ślub w nietypowych miejscach

Ślub można urządzić praktycznie w każdym miejscu. Wszystko zależy tylko od kreatywności przyszłych małżonków. Można powiedzieć sobie „tak” na zamku, dworku, na łonie natury czy 101 metrów pod ziemią w kopalni soli w Wieliczce, gdzie można zaprosić na uroczystość 400 gości! Przepisy nie stoją temu na przeszkodzie.

Rośnie liczba prawników - kanonistów

Liczba wniosków o unieważnienie małżeństwa z roku na rok rośnie w lawinowym tempie. W związku z rosnącym zainteresowaniem unieważnieniem małżeństw, w ogromnym tempie rośnie też liczba prawników - kanonistów zajmujących się tą dziedziną prawa kanonicznego.

Bezpłodność może być przyczyną rozwodu

Ogromny wpływ na rozkład pożycia pomiędzy małżonkami ma bezpłodność jednego z nich. Dążenie do posiadania dzieci jest jednym elementarnym celem małżeństwa - jego swoistym dopełnieniem.

Koniec tolerowania sprawców przemocy w domu

Sprawca przemocy w domu spędza sen z powiek nie jednej rodzinie. Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z własnego mieszkania.

REKLAMA