REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jeśli więc osoba w chwili zawierania małżeństwa zakłada możliwość, że będzie posiadała jeszcze innych partnerów lub w trakcie praktyki życia małżeńskiego swoim postępowaniem uzewnętrznia fakt „zdrady małżeńskiej”, zastrzegając sobie prawo do współżycia cielesnego z osobą trzecią, zawiera małżeństwo nieważnie.
Jeśli więc osoba w chwili zawierania małżeństwa zakłada możliwość, że będzie posiadała jeszcze innych partnerów lub w trakcie praktyki życia małżeńskiego swoim postępowaniem uzewnętrznia fakt „zdrady małżeńskiej”, zastrzegając sobie prawo do współżycia cielesnego z osobą trzecią, zawiera małżeństwo nieważnie.

REKLAMA

REKLAMA

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

Pozorna zgoda małżeńska polega na zewnętrznym wyrażeniu zgody przy wewnętrznym częściowym lub całkowitym sprzeciwie woli. Jest to zgoda nieszczera, fikcyjna. Strona jedynie zewnętrznie podejmuje się zgody małżeńskiej, ale wewnętrznie tego małżeństwa nie chce lub nie jest przekonana co do słuszności swojej decyzji. Nupturient może działać pod naciskiem lub dobrowolnie.

REKLAMA

Kan. 1101 par. 1, stanowi o domniemaniu odnośnie wyrażenia zgody małżeńskiej, mianowicie wyrażona zewnętrznie zgoda wypływa z postanowienia wewnętrznego. Jest to jednak domniemanie, które musi być zgodne z rzeczywistą prawdą, aby małżeństwo było ważnie zawarte. 

Zobacz też: Unieważnienie

Zgoda małżeńska może być pozorowana całkowicie lub częściowo.

REKLAMA

Symulacja całkowita występuje w momencie, kiedy strony pozytywnym aktem woli wykluczają małżeństwo, nie chcąc przekazać, ani przyjąć praw i obowiązków związanych z zawarciem związku sakramentalnego. Może wystąpić sytuacja, kiedy strony zewnętrznie wyrażają chęci zaślubin, wewnętrznie nie chcąc tego małżeństwa lub decydując się na osiągnięcie celu innego od małżeńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Symulacja częściowa zgody małżeńskiej występuje w sytuacji, kiedy strona/y umowy małżeńskiej chcą zawrzeć małżeństwo, ale równocześnie aktem woli wykluczają istotny element lub przymiot małżeństwa. Do istotnych elementów przedmiotu małżeństwa należy dobro małżonków, zrodzenie i wychowanie potomstwa. Do tych przymiotów należy dodać również jedność i nierozerwalność w małżeństwie.

Jeśli więc osoba w chwili zawierania małżeństwa zakłada możliwość, że będzie posiadała jeszcze innych partnerów lub w trakcie praktyki życia małżeńskiego swoim postępowaniem uzewnętrznia fakt „zdrady małżeńskiej”, zastrzegając sobie prawo do współżycia cielesnego z osobą trzecią, zawiera małżeństwo nieważnie. Pozorna zgoda małżeńska występuje również w sytuacji, kiedy na zgodę małżeńską wpływa dodatkowy motyw (np. ciąża), ale tylko w momencie, kiedy został wykluczony właściwy cel małżeństwa. 

Co należy rozumieć pod pojęciem „wykluczenia potomstwa” przez stronę umowy małżeńskiej: 

1) wykluczenie aktów małżeńskich, 

2) wykluczenie zrodzenia potomstwa,

3) wykluczenie ochrony życia poczętego

4) wykluczenie wychowania potomstwa 

O decyzyjności stron przed ślubem w kwestii wykluczenia potomstwa w czasie wspólnego pożycia, mogą świadczyć okoliczności takie jak np. przerywanie ciąży w czasie trwania wspólnoty małżeńskiej, ciągłe stosowanie środków i metod antykoncepcyjnych.

Jeśli chodzi o przymiot nierozerwalności, kiedy strona pozytywnym aktem woli wklucza przymiot nierozerwalności, opuszczając wspólnotę małżeńską, zawiera małżeństwo nieważnie.

Symulacja tego rodzaju może stanowić np. lekkomyślność strony, objawiająca się w częstym zdobywaniu i porzucaniu partnerów, wychowywanie w atmosferze rozwodów itp.

Zobacz też: Rozwód

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA