REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Intercyza - na czym polega

Wioleta Matela
Na czym polega intercyza?
Na czym polega intercyza?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew potocznemu rozumieniu intercyza nie służy jedynie do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Za pomocą umowy małżonkowie mogą ustalić udziały w majątku wspólnym, a nawet majątkową wspólność rozszerzyć.

Co do zasady małżonków łączy wspólność majątkowa. Mogą oni jednak zmienić ten stan rzeczy poprzez zawarcie umowy majątkowej.

REKLAMA

Intercyza jest niczym innym jak umową majątkową między małżonkami. Jeżeli nie zawrą oni żadnej umowy regulującej kwestie majątkowe, to obejmuje ich ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Zawierając umowę, można zmienić ten stan rzeczy poprzez:

  • rozszerzenie wspólności ustawowej;
  • ograniczenie wspólności ustawowej;
  • ustanowienie rozdzielności ustawowej;
  • ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

W praktyce małżonkowie powinni wybrać jeden z opisanych wyżej sposobów na uregulowanie swoich kwestii majątkowych. Nie mogą stworzyć nowego ustroju majątkowego, nie mogą również uregulować tych kwestii w sposób, który byłby mieszanką wymienionych rozwiązań.

Małżeńska umowa majątkowa może być zawarta przed zawarciem małżeństwa albo w czasie jego trwania.

Udziały w majątku wspólnym

W umowie można określić udziały w majątku wspólnym np. w taki sposób, że udział jednego małżonka wynosi 2/5 całości, zaś udział drugiego 3/5 majątku wspólnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ma to znaczenie w przypadku ustania wspólności.

Sąd orzekając o podziale majątku po rozwodzie weźmie pod uwagę udziały małżonków w majątku wspólnym. Bez określenie udziałów przyjmuje się, że są one równe. Jedynie ze względu na ważne powody sąd może orzec o nierównym podziale majątku. Uwzględnia się wówczas stopień, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tego majątku.

Zobacz również: Nierówny podział majątku małżonków

Forma

Umowa regulująca relacje majątkowe małżonków musi być pod rygorem nieważności zawarta w formie aktu notarialnego.

Oznacza to, że jeżeli małżonkowie zawrą taką umowę w innej formie np. pisemnej, to jest ona bezwzględnie nieważna. Parę małżeńską nadal będzie łączyła wspólność ustawowa.

Zmiana umowy

Oczywiście w trakcie trwania małżeństwa można zmienić umowę majątkową. W przypadku zmiany albo jej rozwiązania, mąż i żona powracają do ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej. Mogą oczywiście inaczej zmienić umowę i ukształtować inny ustrój.

Czy każdy może zawrzeć umowę

Co do zasady nie ma ograniczeń do zawarcia intercyzy. Problem może pojawić się w przypadku osoby, która nie uzyskała jeszcze pełnoletności. Kobieta, która ukończyła 16 lat, a nie ukończyła 18 może zawrzeć związek małżeński jedynie za zgodą sądu. Zawarcie małżeństwa przez taką osobę powoduje, że uzyskuje ona pełnoletność.  Dlatego przyjmuje się, że na do zawarcia intercyzy przez małoletnią potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego.

Zobacz również serwis: Majątek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Program Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA