reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Intercyza - na czym polega

Intercyza - na czym polega

Wbrew potocznemu rozumieniu intercyza nie służy jedynie do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Za pomocą umowy małżonkowie mogą ustalić udziały w majątku wspólnym, a nawet majątkową wspólność rozszerzyć.

Co do zasady małżonków łączy wspólność majątkowa. Mogą oni jednak zmienić ten stan rzeczy poprzez zawarcie umowy majątkowej.

Intercyza jest niczym innym jak umową majątkową między małżonkami. Jeżeli nie zawrą oni żadnej umowy regulującej kwestie majątkowe, to obejmuje ich ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Zawierając umowę, można zmienić ten stan rzeczy poprzez:

  • rozszerzenie wspólności ustawowej;
  • ograniczenie wspólności ustawowej;
  • ustanowienie rozdzielności ustawowej;
  • ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

W praktyce małżonkowie powinni wybrać jeden z opisanych wyżej sposobów na uregulowanie swoich kwestii majątkowych. Nie mogą stworzyć nowego ustroju majątkowego, nie mogą również uregulować tych kwestii w sposób, który byłby mieszanką wymienionych rozwiązań.

Małżeńska umowa majątkowa może być zawarta przed zawarciem małżeństwa albo w czasie jego trwania.

Udziały w majątku wspólnym

W umowie można określić udziały w majątku wspólnym np. w taki sposób, że udział jednego małżonka wynosi 2/5 całości, zaś udział drugiego 3/5 majątku wspólnego.

Ma to znaczenie w przypadku ustania wspólności.

Sąd orzekając o podziale majątku po rozwodzie weźmie pod uwagę udziały małżonków w majątku wspólnym. Bez określenie udziałów przyjmuje się, że są one równe. Jedynie ze względu na ważne powody sąd może orzec o nierównym podziale majątku. Uwzględnia się wówczas stopień, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tego majątku.

Zobacz również: Nierówny podział majątku małżonków

Forma

Umowa regulująca relacje majątkowe małżonków musi być pod rygorem nieważności zawarta w formie aktu notarialnego.

Oznacza to, że jeżeli małżonkowie zawrą taką umowę w innej formie np. pisemnej, to jest ona bezwzględnie nieważna. Parę małżeńską nadal będzie łączyła wspólność ustawowa.

Zmiana umowy

Oczywiście w trakcie trwania małżeństwa można zmienić umowę majątkową. W przypadku zmiany albo jej rozwiązania, mąż i żona powracają do ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej. Mogą oczywiście inaczej zmienić umowę i ukształtować inny ustrój.

Czy każdy może zawrzeć umowę

Co do zasady nie ma ograniczeń do zawarcia intercyzy. Problem może pojawić się w przypadku osoby, która nie uzyskała jeszcze pełnoletności. Kobieta, która ukończyła 16 lat, a nie ukończyła 18 może zawrzeć związek małżeński jedynie za zgodą sądu. Zawarcie małżeństwa przez taką osobę powoduje, że uzyskuje ona pełnoletność.  Dlatego przyjmuje się, że na do zawarcia intercyzy przez małoletnią potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego.

Zobacz również serwis: Majątek

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama