REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć

Wioleta Matela
Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć mogą się zwrócić o rozstrzygnięcie do sądu
Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć mogą się zwrócić o rozstrzygnięcie do sądu

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie rozstrzygają wspólnie o sprawach rodziny. Nie zawsze dochodzą do porozumienia. Gdy różnice zdań dotyczą istotnych spraw rodziny, małżonkowie mogą zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.

Istotne sprawy rodziny

Nie istnieje katalog spraw, które w braku porozumienia mogą być rozstrzygane przez sąd. Nie istnieje tez definicja istotnych spraw rodziny. W praktyce sprawy te dotyczą takich kwestii jak na przykład: ponoszenie kosztów utrzymania, sprawy mieszkaniowe (można na przykład wydzielić osobne pomieszczenia dla poszczególnych członków rodziny w sytuacji gdy brak porozumienia uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie), ustalenie czy dany składnik wchodzi do majątku wspólnego czy osobistego małżonków.

REKLAMA

Nie każdą sprawę rozstrzyga sąd

Warto podkreślić, że nie każda sporna kwestia nadaje się do rozpoznania przez sąd. Istnieją pewne sprawy, dotyczące głównie uprawnie osobistych małżonka, co do których sąd nie orzeka. Przykładem może być sytuacja, w której matka dziecka decyduje się na przerwanie pracy zarobkowej, po to, by poświecić się wychowywaniu dziecka.

Do sądu zatem należy nie tylko próba „pogodzenia” małżonków, ale też rozstrzygnięcie czy dana kwestia kwalifikuje się do rozpoznania przez sąd.

Przykład:
Kwestią, w której woli małżonka nie może zastąpić decyzja sądu jest skorzystanie przez matkę z urlopu w celu opieki nad dzieckiem. Sąd Najwyższy uznał, że takie zachowanie stanowi osobiste uprawnienie kobiety i nie wymaga ani zgody małżonka ani zezwolenia sądu. Sąd podkreślił, iż uprawnienie pracującej matki polegające na skorzystania z dłuższego urlopu w celu roztoczenia pieczy nad małym dzieckiem ma ułatwić jej wypełnianie powołania macierzyńskiego. Zadośćuczynienie obowiązkowi przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny może polegać także na osobistych staraniach o wychowanie dzieci. Ponadto sąd zauważył, że „w normalnie funkcjonującym małżeństwie małżonkowie z reguły porozumiewają się w tak istotnej kwestii, jak przerwanie przez jedno z nich pracy zarobkowej” (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 sierpnia 1974 r., III CZP 46/74).

Zobacz również: Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny wnosi się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. Właściwy jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Wniosek podlega opłacie w kwocie 40 złotych.

Sąd z reguły nie przeprowadza rozprawy, jednak rozstrzygnięcie może nastąpić jedynie po umożliwieniu małżonkowi wnioskodawcy złożenia wyjaśnień, chyba że jego wysłuchanie nie jest możliwe lub nie jest celowe. Wysłuchanie małżonka może nastąpić również na piśmie w formie oświadczenia.

Wniosek może złożyć każdy z małżonków lub oboje wspólnie.

Sąd może zlecić kuratorowi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w celu ustalenia warunków w jakich żyją małżonkowie.

Nie jest możliwe wyegzekwowanie rozstrzygnięcia sądu. Rolą sądu jest prowadzenie swoistej mediacji. W jej wyniku małżonkowie mogą dojść do porozumienia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego

Zobacz również serwis: Prawa i obowiązki małżonków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA