reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Psychiczna niezdolność do małżeństwa

Psychiczna niezdolność do małżeństwa

Psychiczna niezdolność do przyjęcia istotnych obowiązków małżeńskich jest częstym przypadkiem uprawdopodobnienia wady zgody małżeńskiej w procesie kościelnym.

Norma prawna bardzo istotna, ponieważ z jednej strony identyfikuje się z elementarną zasadą prawa natury, że nie można kogoś zobowiązywać do czegoś, czego nie jest w stanie wypełnić.

Można tutaj wyszczególnić wszelkiego rodzaju psychopatie, charakteropatie, socjopatie, patologie i nieprawidłowości osobowości, o które opisuje współczesna psychologia. Nie są to choroby psychiczne, chociaż ten tytuł prawny ich nie wyklucza ale takie konstrukcje psychiki człowieka, które nie pozwalają zbudować wspólnoty małżeńskiej i realizować istotnych obowiązków małżeńskich wynikających z zobowiązania jakim jest przysięga małżeńska.

Zobacz też: Rozwód kościelny

Niezdolność psychiczna do podjęcia obowiązków małżeńskich w wielu przypadkach objawia się dopiero po ślubie, ponieważ strony zamieszkają razem i są ze sobą , gdy pojawi się dziecko, codzienne obowiązki itd. Stąd w procesach z tytułu niezdolności psychicznej bada się w wyniku formalizmu procesowego w większości fakty poślubne, a potem przekazuje się sprawę biegłemu sądowemu - psychiatrze lub psychologowi, który wydaje opinię o zaistnieniu, bądź niezaistnieniu niezdolności u danej osoby . 

Można posiadać wiedzę na temat natury małżeństwa, zdawać sobie sprawę z powagi i znaczenia istotnych praw i obowiązków, a jednocześnie wyrażać chęć zawarcia prawdziwego małżeństwa, a mimo to umowa małżeńska będzie nieważnie zawierana jeśli strona jest niezdolna do zrealizowania istotnych zobowiązań małżeńskich z powodu przyczyn natury psychicznej ( Kan. 1095 p. 3).

Jeśli ktoś wyraża chęci wykonania czegoś do czego się zobowiązuje poprzez umowę i nie jest w stanie tego wykonać mimo prób działania w dobrej wierze, podejmuje się zobowiązania z wadą oświadczenia woli. Kto zawiera umowę małżeńską, musi swoimi możliwościami psychicznymi gwarantować, że wywiąże się z określonych zobowiązań wynikających z sakramentu małżeństwa. 

Niezdolność natury psychicznej, która może uniemożliwić wykonywanie obowiązków małżeńskich to m.in. zaburzenie osobowości, alkoholizm, narkomania, anomalie seksualne (np. homoseksualizm, nimfomania), sadyzm, masochizm, duży stopień niedojrzałości osobowościowej, skrajny egoizm .

Zobacz też: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama