reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Małżonkowie, którzy chcą pozostać przy swoich odrębnych majątkach mogą sporządzić umowę. Rozwiązaniem może być również wniesienie do sądu powództwa o ustanowienie rozdzielności. O ile pierwszy ze sposobów jest dostępny dla każdego, o tyle orzeczenie sądu następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Ważne powody

Intercyzę, czyli majątkową umowę małżeńską mogą sporządzić przed notariuszem małżonkowie zarówno w czasie trwania małżeństwa, jak i po jego ustaniu. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań. Ograniczenia dotyczą jedynie możliwych postanowień takiej umowy. Co do zasady małżonkowie mogą w umowie intercyzy wspólność majątkową rozszerzyć, ograniczyć, ustanowić rozdzielność majątkowa lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku orzeczenia o rozdzielności przez sąd. Może ono nastąpić jedynie z ważnych przyczyn.

Najczęściej do takich sytuacji należy trwonienie majątku przez męża lub żonę. Ważnym powodem może być również prowadzenie przez małżonka działalności gospodarczej, zwłaszcza wtedy, gdy wiąże się to z dużym ryzykiem finansowym.

O ustanowienie rozdzielności majątkowej może wystąpić również para pozostająca w faktycznej separacji.

Separacja orzeczona przez sąd znosi wspólność majątkową. Małżonkowie mogą jednak pozostać przy wspólności, jeżeli złożą do sądu o to zgodny wniosek w tej sprawie.

Zobacz również: Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami

„Początek” rozdzielności

Rozdzielność ustanowiona przez parę w drodze umowy powstaje z chwilą jej zawarcia i rozciąga się na przyszłość.

W przypadku rozdzielności, o której orzeka sąd, jej początek określony jest w wyroku. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. Jeżeli sąd nie wskaże w orzeczeniu żadnej daty, wówczas można wnioskować o uzupełnienie wyroku.

Jakie są skutki

Orzeczenie rozdzielności majątkowej przez sąd ma ten skutek, że można się na nie powoływać bez względu na to, czy fakt ustanowienia rozdzielności był wierzycielowi znany czy też nie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ustanowienia rozdzielności w drodze umowy. Na intercyzę w stosunku powoływać się jedynie wówczas, gdy fakt zawarcia takiej umowy był danej osobie znany.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozdzielność majątkową można ustanowić sądownie lub za pomocą intercyzy.
Rozdzielność majątkową można ustanowić sądownie lub za pomocą intercyzy.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama