Kategorie

Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka

Wioleta Matela
Eksmisję można również orzec w wyroku orzekającym separację
Sąd może orzec eksmisję małżonka, który poprzez swoje rażąco naganne postępowanie uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Eksmisję byłego małżonka sąd może orzec wyroku rozwodowym. Po rozwodzie oraz w trakcie trwania małżeństwa również możliwe jest żądanie eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego lokalu.

Orzeczenie eksmisji w wyroku rozwodowym

Sąd może orzec eksmisję byłego małżonka jedynie w przypadkach wyjątkowych. Chodzi tu o sytuacje, w których małżonek swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Eksmisja może nastąpić z każdego lokalu, który należy do obojga małżonków lub do małżonka, który żąda eksmisji. Eksmisja może nastąpić również z mieszkania, które małżonkowie wynajmują.

Nie można eksmitować byłego małżonka z mieszkania, które stanowi jego majątek osobisty. Podobnie jest w sytuacji, gdy mieszkanie zostało mu przydzielone służbowo ( na przykład funkcjonariuszowi Policji).

Osoba, która żąda eksmisji byłego małżonka musi udowodnić przed sądem jego rażąco naganne postępowanie, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Sąd może orzec eksmisję małżonka również w wyroku orzekającym separację.

W razie orzeczenia przez sąd w wyroku rozwodowym o eksmisji byłego małżonka, należy uiścić opłatę w wysokości 200 złotych.

Od orzeczenia dotyczącego eksmisji można wnieść apelację bez konieczności zaskarżania całego wyroku rozwodowego.

Eksmisja byłego małżonka nie ma wpływu na dalsze losy majątkowe małżonków. Mogą oni podzielić majątek wspólny, a orzeczenie eksmisji nie ma wpływu na to, któremu z nich przypadnie mieszkanie.

Jeżeli po wyroku eksmisyjnym były małżonek opuścił mieszkanie, a później znów je zajął, można ponownie żądać jego eksmisji.

Zobacz również: Pozew rozwodowy - jak sporządzić

Eksmisja małżonka i byłego małżonka

W trakcie trwania małżeństwa oraz po rozwodzie można wnieść do sądu pozew o eksmisję małżonka lub byłego małżonka.

Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia on wspólne zamieszkiwanie.

Powództwo można wytoczyć również wobec innego współlokatora (np. konkubenta).

Sąd rozstrzyga czy małżonek powinien opuścić lokal. Orzeka również, czy przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego. Przy tym rozstrzygnięciu sąd bierze pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez małżonka z lokalu oraz jego szczególną sytuację materialną i rodzinną.

Fakt, iż eksmisja ma miejsce ze względu na wyjątkowo uciążliwe zachowanie może mieć wpływ na orzeczenie co do lokalu socjalnego.

Sąd musi jednak przyznać lokal socjalny w przypadku, gdy eksmitowany jest osobą niepełnosprawną, ubezwłasnowolnioną, bezrobotną, obłożnie chorą. Prawa do lokalu socjalnego nie można również odmówić kobiecie w ciąży, małoletniemu, a także emerytowi i renciście, którzy spełniają kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej.

W przypadku, gdy eksmisję orzeczono z powodu znęcania się, sąd nie orzeka o przyznaniu lokalu socjalnego.

Zasadą jest, iż wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy powodem eksmisji jest znęcanie się.

Eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie

Reklama

W stosunku do sprawcy przemocy w rodzinie, małżonek z nim zamieszkujący może wnieść do sądu pozew o eksmisję. Sąd wydaje postanowienie po przeprowadzeniu rozprawy, która odbywa się w terminie jednego miesiąca od daty wniesienia wniosku. Postanowienie jest wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.

W przypadku sprawcy przemocy w rodzinie policjant może skierować do prokuratora wniosek o jego eksmisję. Takie prawo przysługuje policjantowi, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że sprawca ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy, zwłaszcza, gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził. Eksmitowanemu można na jego wniosek wskazać miejsce pobytu w placówkach zapewniających miejsca noclegowe. Nie mogą to być placówki pobytu ofiar przemocy w rodzinie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r.Kodeks rodzinny i opiekuńczy;

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego;

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej z poparciem Sejmu

  Sejm przyjął nowelizację Kodeksu cywilnego, która umożliwia przyznanie zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej.

  Nakaz zapłaty na podstawie weksla - nowelizacja

  Kwestie sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla znalazły się w nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, którą przyjął Sejm.

  Czy pandemia wpłynęła na alimenty? [WYWIAD]

  Wiele osób pracujących na umowach zlecenia lub samozatrudnionych utraciło, jeżeli nie całkowicie to w znacznym stopniu, swoje zarobki. O ile wcześniej nie miały problemów z płaceniem alimentów, tak w chwili obecnej brakuje im środków na pokrycie swoich zobowiązań i są zmuszeni wystąpić o obniżenie alimentów – mówi adwokat Karolina Marszałek

  PE przyjął rezolucję, domagając się powszechnego dostępu do aborcji

  Rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski wzywa wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji".

  Do którego sądu kościelnego należy złożyć apelację?

  Strona od wyroku sądu I instancji w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa ma prawo złożyć apelację. Jaki sąd kościelny będzie właściwy?

  Szczepienie a RODO. Nie można żądać informacji o zaszczepieniu

  Szczepienie a RODO. Urząd Ochrony Danych Osobowych informuje, że przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu.

  Plany wakacyjne Polaków [BADANIE]

  Większość Polaków wyjedzie na urlop. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Gdzie chcemy spędzić wakacje?

  Wyzysk - zmiany w kodeksie cywilnym

  Główne zmiany kodeksu cywilnego, zatwierdzone przez Radę Ministrów, zakładają łatwiejsze podważenie nieuczciwych umów i trudniejsze przerwanie biegu przedawnienia przez wierzyciela.

  Kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen - zmiany

  Zmienią się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Od kiedy?

  Rodzina wielodzietna – ile dzieci?

  Ile dzieci liczy rodzina wielodzietna? W jakich przepisach można znaleźć definicje i formy wsparcia rodzin wielodzietnych?

  Rosną długi Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości

  Z danych BIG InfoMonitor wynika, iż długi wobec wymiaru sprawiedliwości najczęściej dotyczą grzywien i kosztów sądowych.

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Celem tej nowelizacji jest usprawnienie i doprecyzowanie przepisów Kodeku cywilnego dotyczących przerwania i zawieszenia biegu przedawnienia oraz wymagania aktu notarialnego w przypadku gruntów rolnych, mających wchodzić w skład rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Zmiany dotyczyć będą także przepisów zawiązanych z instytucją wyzysku oraz odpowiedzialnością pełnoletnich dzieci najemców za zobowiązania rodziców wynikające z tytułu umowy najmu.

  Wniosek o "Dobry start" - pomoc w wybranych placówkach

  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2021 r. będzie można złożyć tylko elektronicznie. Rodzice otrzymają pomoc w niektórych placówkach ZUS, KRUS i Poczty Polskiej.

  Ojciec na macierzyńskim to wciąż rzadkość [AUDIO]

  Przepisy dopuszczają, by część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przejmowali mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości.

  Uznanie ojcostwa przed porodem w 2021 r.

  Uznanie ojcostwa przed porodem wywołuje ważne skutki dla rodziców i dziecka. Jakie zasady obowiązują w 2021 r.?

  Prawa autorskie - odpowiedzialność operatorów platform internetowych

  Prawa autorskie. W obecnym stanie prawa UE operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim, bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Niemniej jednak owi operatorzy dokonują tej czynności z naruszeniem prawa autorskiego, jeżeli przyczyniają się – w inny sposób niż samo udostępnienie tych platform – do publicznego udostępniania takich treści. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2021 r. w sprawach połączonych C-682/18, YouTube i C-683/18, Cyando.

  Nowelizacja procedur karnych w okresie pandemii

  22 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja dotycząca procedur karnych w okresie pandemii. Zmiany dotyczą m.in. liczebności składów orzekających.

  Spis powszechny 2021- wywiady bezpośrednie od 23 czerwca

  Wywiady bezpośrednie w spisie powszechnym rachmistrzowie rozpoczną 23 czerwca 2021 r. Jak można sprawdzić tożsamość rachmistrza?

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.