reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka

Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka

Sąd może orzec eksmisję małżonka, który poprzez swoje rażąco naganne postępowanie uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Eksmisję byłego małżonka sąd może orzec wyroku rozwodowym. Po rozwodzie oraz w trakcie trwania małżeństwa również możliwe jest żądanie eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego lokalu.

Orzeczenie eksmisji w wyroku rozwodowym

Sąd może orzec eksmisję byłego małżonka jedynie w przypadkach wyjątkowych. Chodzi tu o sytuacje, w których małżonek swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Eksmisja może nastąpić z każdego lokalu, który należy do obojga małżonków lub do małżonka, który żąda eksmisji. Eksmisja może nastąpić również z mieszkania, które małżonkowie wynajmują.

Nie można eksmitować byłego małżonka z mieszkania, które stanowi jego majątek osobisty. Podobnie jest w sytuacji, gdy mieszkanie zostało mu przydzielone służbowo ( na przykład funkcjonariuszowi Policji).

Osoba, która żąda eksmisji byłego małżonka musi udowodnić przed sądem jego rażąco naganne postępowanie, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Sąd może orzec eksmisję małżonka również w wyroku orzekającym separację.

W razie orzeczenia przez sąd w wyroku rozwodowym o eksmisji byłego małżonka, należy uiścić opłatę w wysokości 200 złotych.

Od orzeczenia dotyczącego eksmisji można wnieść apelację bez konieczności zaskarżania całego wyroku rozwodowego.

Eksmisja byłego małżonka nie ma wpływu na dalsze losy majątkowe małżonków. Mogą oni podzielić majątek wspólny, a orzeczenie eksmisji nie ma wpływu na to, któremu z nich przypadnie mieszkanie.

Jeżeli po wyroku eksmisyjnym były małżonek opuścił mieszkanie, a później znów je zajął, można ponownie żądać jego eksmisji.

Zobacz również: Pozew rozwodowy - jak sporządzić

Eksmisja małżonka i byłego małżonka

W trakcie trwania małżeństwa oraz po rozwodzie można wnieść do sądu pozew o eksmisję małżonka lub byłego małżonka.

Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia on wspólne zamieszkiwanie.

Powództwo można wytoczyć również wobec innego współlokatora (np. konkubenta).

Sąd rozstrzyga czy małżonek powinien opuścić lokal. Orzeka również, czy przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego. Przy tym rozstrzygnięciu sąd bierze pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez małżonka z lokalu oraz jego szczególną sytuację materialną i rodzinną.

Fakt, iż eksmisja ma miejsce ze względu na wyjątkowo uciążliwe zachowanie może mieć wpływ na orzeczenie co do lokalu socjalnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama