reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński

Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński

Ubezwłasnowolnienie częściowe z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego nie jest kryterium ustawowym oceny zdolności do zawarcia małżeństwa.

Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 kwietnia 1967 r., I CR 559/66, RPEiS 1968, nr 2, s. 437; NP 1971, nr 4, s. 579 Oznacza to, że sąd samodzielnie musi ocenić, czy stwierdzona w sentencji postanowienia o ubezwłasnowolnieniu choroba (przyczyna) wyłącza udzielenie zezwolenia ze względu na dobro małżeństwa i zdrowie potomstwa.

Również nie każde oddalenie wniosku o ubezwłasnowolnienie jest równoznaczne z możliwością zawarcia związku małżeńskiego. O ile bowiem ubezwłasnowolnienie ma na celu zabezpieczenie sytuacji tej osoby – o tyle zgoda lub jej brak na zawarcie związku małżeńskiego ma przede wszystkim chronić rodzinę i przyszłe potomstwo. 

Osoba ubezwłasnowolniona częściowo może wystąpić do sądu o wyrażenie zgody na zawarcie związku małżeńskiego. Sąd wyrazi zgodę na zawarcie związku małżeńskiego, jeśli stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa. 

Unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu choroby psychicznej jednego z małżonków po ustaniu tej choroby.

Choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy zagrażają małżeństwu, jeżeli wyłączają spełnianie przez małżonków ról i funkcji charakteryzujących przeciętne społecznie małżeństwa. Wspomniane stany chorobowe mogą wyłączać powstanie trwałej więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej.

Zobacz też: Małżeństwo

Zobacz też: Zawarcie małżeństwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama