reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Czy bierzmowanie jest konieczne przed ślubem?

Czy bierzmowanie jest konieczne przed ślubem?

Często zdarza się, że na szkolnej katechezie, czy w momencie kiedy narzeczeni przychodzą do parafialnej kancelarii chcąc prosić o udzielenie sakramentu chrztu księża mówią, że bez sakramentu bierzmowania nie będzie można zawrzeć ważnie ślubu.

Wiele osób musi (mimo, że często nie chce, a przynajmniej nie ma takiej potrzeby) „iść i zrobić bierzmowanie”. Przez to powstaje sytuacja, że sakrament małżeństwa jest „kupowany” w pakiecie, z drugim, na którym nam zależy. Ale równocześnie wierny, który w ekspresowym czasie przyjmuje dwa sakramenty duchowo nic z tego nie zyskuje.

A co na to Prawo Kanoniczne?

W Kan. 1065 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku czytamy, że „Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności”.

Powinni, a więc nie muszą. Oczywistym jest, aby dla pełnego życia duchowego wierny posiadał tak ważny sakrament, jakim jest bierzmowanie, sakrament, który „wyciska charakter i przez który ochrzczeni, postępując na drodze chrześcijańskiego wtajemniczenia, są ubogacani darem Ducha Świętego i doskonalej łączą się z Kościołem, umacnia ich i ściślej zobowiązuje, by słowem i czynem byli świadkami Chrystusa oraz szerzyli wiarę i jej bronili” (Kan. 879 KPK/83). Ale tu rodzi się pytanie jak bardzo duchowni udzielający śluby, czy dokonujący badania przedślubnego nupturientów powinni angażować się w decyzję związaną z sakramentem bierzmowania.

Zobacz również: Rozwód kościelny

Jak widać, Kodeks Prawa Kanonicznego jasno stwierdza, że nupturienci powinni przystąpić przed ślubem do sakramentu bierzmowania, ale nie muszą. Nie można więc stawiać warunku, że albo bierzmowanie i ślub, albo nic. Należy wytłumaczyć, zachęcić, ale na pewno nie zamykać drogi do ślubu, jeśli ktoś z Młodych nie przystąpił wcześniej do bierzmowania.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Michał Poczmański

Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks Prawa Kanonicznego jasno stwierdza, że nupturienci powinni przystąpić przed ślubem do sakramentu bierzmowania, ale nie muszą.
Kodeks Prawa Kanonicznego jasno stwierdza, że nupturienci powinni przystąpić przed ślubem do sakramentu bierzmowania, ale nie muszą.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama