| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Czy bierzmowanie jest konieczne przed ślubem?

Czy bierzmowanie jest konieczne przed ślubem?

Często zdarza się, że na szkolnej katechezie, czy w momencie kiedy narzeczeni przychodzą do parafialnej kancelarii chcąc prosić o udzielenie sakramentu chrztu księża mówią, że bez sakramentu bierzmowania nie będzie można zawrzeć ważnie ślubu.

Wiele osób musi (mimo, że często nie chce, a przynajmniej nie ma takiej potrzeby) „iść i zrobić bierzmowanie”. Przez to powstaje sytuacja, że sakrament małżeństwa jest „kupowany” w pakiecie, z drugim, na którym nam zależy. Ale równocześnie wierny, który w ekspresowym czasie przyjmuje dwa sakramenty duchowo nic z tego nie zyskuje.

A co na to Prawo Kanoniczne?

W Kan. 1065 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku czytamy, że „Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności”.

Powinni, a więc nie muszą. Oczywistym jest, aby dla pełnego życia duchowego wierny posiadał tak ważny sakrament, jakim jest bierzmowanie, sakrament, który „wyciska charakter i przez który ochrzczeni, postępując na drodze chrześcijańskiego wtajemniczenia, są ubogacani darem Ducha Świętego i doskonalej łączą się z Kościołem, umacnia ich i ściślej zobowiązuje, by słowem i czynem byli świadkami Chrystusa oraz szerzyli wiarę i jej bronili” (Kan. 879 KPK/83). Ale tu rodzi się pytanie jak bardzo duchowni udzielający śluby, czy dokonujący badania przedślubnego nupturientów powinni angażować się w decyzję związaną z sakramentem bierzmowania.

Zobacz również: Rozwód kościelny

Jak widać, Kodeks Prawa Kanonicznego jasno stwierdza, że nupturienci powinni przystąpić przed ślubem do sakramentu bierzmowania, ale nie muszą. Nie można więc stawiać warunku, że albo bierzmowanie i ślub, albo nic. Należy wytłumaczyć, zachęcić, ale na pewno nie zamykać drogi do ślubu, jeśli ktoś z Młodych nie przystąpił wcześniej do bierzmowania.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »