REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wady dotyczące zgody małżeńskiej

Rafał Kornat
Adwokat kościelny
W postępowaniu bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności poprzedzające zawarcie związku małżeńskiego, towarzyszące zawarciu związku oraz zaistniałe po ślubie.
W postępowaniu bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności poprzedzające zawarcie związku małżeńskiego, towarzyszące zawarciu związku oraz zaistniałe po ślubie.

REKLAMA

REKLAMA

Każda umowa, aby odniosła skutek prawny musi być zaakceptowana poprzez kontrahentów.

Małżeństwo jest również umową „Matrimonium contractum”, dlatego słusznym jest stwierdzenie, że zgoda małżeńska stron jest istotnym i wewnętrznym elementem tej umowy.

REKLAMA

Bez wzajemnej wymiany pomiędzy stronami prawdziwej zgody małżeńskiej nie możemy mówić o zaistnieniu małżeństwa, nawet, kiedy strony zachowały zewnętrzny ceremoniał przepisany przez prawo kanoniczne.

Zgoda małżeńska powinna być rzeczywista, nie może być aktem czysto zewnętrznym, lecz musi wypływać z woli wewnętrznej.

Ponieważ zgoda małżeńska jest aktem woli, dlatego nieważność umowy małżeńskiej, może być spowodowana wadą w oświadczeniu woli. Wada zgody małżeńskiej morze być uwarunkowana różnymi okolicznościami, które wpływają na rozum lub wolę ograniczają tę zgodę w sposób istotny.

Zobacz też: Alimenty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zainteresowana osoba, która stwierdzi zasadność złożenia skargi powodowej o orzeczenie nieważności małżeństwa, musi najpierw uświadomić sobie, na jakiej podstawie prawnej chce to zrobić. Należy pamiętać, że poprawnie sporządzona skarga powodowa powinna zawierać typową argumentację prawną uzasadniającą zaistnienie wady zgody małżeńskiej, jeżeli okoliczności dotyczące opisu stanu faktycznego na to wskazują. Dlatego też należy stwierdzić, że chronologiczny opis historii małżeństwa przytaczany przez zainteresowane procesem strony jest w późniejszym etapie postępowania kanonicznego informacją niewystarczająca, aby w pełni uprawdopodobnić zaistnienie problemu prawnego.

Proces kościelny nie orzeka rozkładu pożycia małżeńskiego, dlatego też opis historii małżeństwa często sporządzony przez prawników czy też strony jest błędny, wtedy kiedy wzorem staje się pozew o rozwód. Strona bowiem nie wnosi o orzeczenie rozwodu, jak ma to miejsce w sądzie cywilnym, ale uważa, że małżeństwo było przez nią zawarte nieważnie.

Należy opisać szereg okoliczności istotnych dla procesu kościelnego określając okoliczności uzasadniające nieważność małżeństwa.

W postępowaniu bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności poprzedzające zawarcie związku małżeńskiego, towarzyszące zawarciu związku oraz zaistniałe po ślubie.

Zobacz też: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA