reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

W sprawach przed sądem cywilnym strona nie musi korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Zgodnie z art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem procesowym strony może być m.in. również członek jego rodziny, tj. rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Takich uprawnień nie ma jednak osoba pozostająca ze stroną w nieformalnym związku, która nie wchodzi do kręgu najbliższej rodziny.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo procesowe

Kiedy konkubent może być pełnomocnikiem

Niemniej jednak osoba żyjącą ze stroną w stałym związku ma możliwość występowania w sprawie w charakterze jej pełnomocnika. Taka sytuacja będzie możliwa w przypadku, gdy jest również współuczestnikiem sporu (czyli występuje razem z partnerem w jednym postępowaniu jako strona powodowa lub strona pozwana).

Skierowanie wspólnego pozwu przeciwko organizatorowi wycieczki z żądaniem odszkodowania za nienależyte wykonanie zawartej wspólnie umowy.

Oprócz tego osoba żyjąca ze stroną procesu w stałym związku będzie mogła również występować przed sądem jako pełnomocnik procesowy, jeżeli sprawuje zarząd jej majątkiem lub interesami, czy też znajduje się ze stroną w stałym stosunku zlecenia (w tym wypadku jednak tylko jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia).

Zobacz również serwis: Pełnomocnictwo

W postępowaniu administracyjnym

Inaczej rzecz się ma w przypadku spraw rozstrzyganych według Kodeksu postępowania administracyjnego, w którym nie ma podmiotowego ograniczenia kręgu osób, mogących być pełnomocnikiem strony. Zgodnie z art. 33 takim pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych. Poza tym, w sprawach mniejszej wagi pełnomocnictwo może nie być w ogóle wymagane jeżeli stronę reprezentuje członek rodziny lub domownik.

Pełnomocnictwo materialne

Od pełnomocnictwa procesowego należy odróżnić również pełnomocnictwo materialne, do dokonywania czynności prawnych. Podstawa takiego pełnomocnictwa wynika z przepisów Kodeksu cywilnego (art. 98 i n.). W odróżnieniu od pełnomocnictwa procesowego, w takim wypadku pełnomocnikiem może być każda osoba, nawet taka która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. 

Zobacz również: Pełnomocnictwo procesowe i materialne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama