REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

Konkubent jako pełnomocnik procesowy?
Konkubent jako pełnomocnik procesowy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

W sprawach przed sądem cywilnym strona nie musi korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Zgodnie z art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem procesowym strony może być m.in. również członek jego rodziny, tj. rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

REKLAMA

Takich uprawnień nie ma jednak osoba pozostająca ze stroną w nieformalnym związku, która nie wchodzi do kręgu najbliższej rodziny.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo procesowe

Kiedy konkubent może być pełnomocnikiem

Niemniej jednak osoba żyjącą ze stroną w stałym związku ma możliwość występowania w sprawie w charakterze jej pełnomocnika. Taka sytuacja będzie możliwa w przypadku, gdy jest również współuczestnikiem sporu (czyli występuje razem z partnerem w jednym postępowaniu jako strona powodowa lub strona pozwana).

Skierowanie wspólnego pozwu przeciwko organizatorowi wycieczki z żądaniem odszkodowania za nienależyte wykonanie zawartej wspólnie umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego osoba żyjąca ze stroną procesu w stałym związku będzie mogła również występować przed sądem jako pełnomocnik procesowy, jeżeli sprawuje zarząd jej majątkiem lub interesami, czy też znajduje się ze stroną w stałym stosunku zlecenia (w tym wypadku jednak tylko jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia).

Zobacz również serwis: Pełnomocnictwo

W postępowaniu administracyjnym

Inaczej rzecz się ma w przypadku spraw rozstrzyganych według Kodeksu postępowania administracyjnego, w którym nie ma podmiotowego ograniczenia kręgu osób, mogących być pełnomocnikiem strony. Zgodnie z art. 33 takim pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych. Poza tym, w sprawach mniejszej wagi pełnomocnictwo może nie być w ogóle wymagane jeżeli stronę reprezentuje członek rodziny lub domownik.

Pełnomocnictwo materialne

Od pełnomocnictwa procesowego należy odróżnić również pełnomocnictwo materialne, do dokonywania czynności prawnych. Podstawa takiego pełnomocnictwa wynika z przepisów Kodeksu cywilnego (art. 98 i n.). W odróżnieniu od pełnomocnictwa procesowego, w takim wypadku pełnomocnikiem może być każda osoba, nawet taka która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. 

Zobacz również: Pełnomocnictwo procesowe i materialne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA