reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

W sprawach przed sądem cywilnym strona nie musi korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Zgodnie z art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem procesowym strony może być m.in. również członek jego rodziny, tj. rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Takich uprawnień nie ma jednak osoba pozostająca ze stroną w nieformalnym związku, która nie wchodzi do kręgu najbliższej rodziny.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo procesowe

Kiedy konkubent może być pełnomocnikiem

Niemniej jednak osoba żyjącą ze stroną w stałym związku ma możliwość występowania w sprawie w charakterze jej pełnomocnika. Taka sytuacja będzie możliwa w przypadku, gdy jest również współuczestnikiem sporu (czyli występuje razem z partnerem w jednym postępowaniu jako strona powodowa lub strona pozwana).

Skierowanie wspólnego pozwu przeciwko organizatorowi wycieczki z żądaniem odszkodowania za nienależyte wykonanie zawartej wspólnie umowy.

Oprócz tego osoba żyjąca ze stroną procesu w stałym związku będzie mogła również występować przed sądem jako pełnomocnik procesowy, jeżeli sprawuje zarząd jej majątkiem lub interesami, czy też znajduje się ze stroną w stałym stosunku zlecenia (w tym wypadku jednak tylko jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia).

Zobacz również serwis: Pełnomocnictwo

W postępowaniu administracyjnym

Inaczej rzecz się ma w przypadku spraw rozstrzyganych według Kodeksu postępowania administracyjnego, w którym nie ma podmiotowego ograniczenia kręgu osób, mogących być pełnomocnikiem strony. Zgodnie z art. 33 takim pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych. Poza tym, w sprawach mniejszej wagi pełnomocnictwo może nie być w ogóle wymagane jeżeli stronę reprezentuje członek rodziny lub domownik.

Pełnomocnictwo materialne

Od pełnomocnictwa procesowego należy odróżnić również pełnomocnictwo materialne, do dokonywania czynności prawnych. Podstawa takiego pełnomocnictwa wynika z przepisów Kodeksu cywilnego (art. 98 i n.). W odróżnieniu od pełnomocnictwa procesowego, w takim wypadku pełnomocnikiem może być każda osoba, nawet taka która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. 

Zobacz również: Pełnomocnictwo procesowe i materialne

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konkubent jako pełnomocnik procesowy?
Konkubent jako pełnomocnik procesowy?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama