reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania zwykłe i potrzeby rodziny

Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania zwykłe i potrzeby rodziny

Zakres odpowiedzialności małżonków za zaciągane zobowiązania zależy od rodzaju tych zobowiązań. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

Uniknięcie takiej odpowiedzialności jest wyjątkowo trudne, bowiem małżonkowie odpowiadają wspólnie bez względu na ustrój majątkowy, jakiemu podlegają.

Nawet zniesienie przez sąd wspólności spółdzielczego prawa do lokalu pozostaje bez wpływu na odpowiedzialność solidarną obojga małżonków za zapłatę opłat związanych z używaniem lokalu mieszkalnego (uchwała SN z dnia 11 października 1995 r., III CZP 137/95 , OSNC 1996, nr 1, poz. 16). 

Zwykłe potrzeby rodziny

Zwykłe potrzeby rodziny to - ogólnie mówiąc - nie tylko potrzeby niezbędne, egzystencjalne, ale takie ze zwykłymi sprawami dnia codziennego, a które dotyczą zapewnienia rodzinie wyżywienia, ubrania, mieszkania, ochrony zdrowia, wychowania dzieci itp.

Nie oznacza to jednak, że małżonek jest całkowicie bezradny w sytuacji nieodpowiedzialnego działania współmałżonka.

Małżonkowie co prawda nie mogą w drodze porozumienia między nimi ani wyłączyć, ani ograniczyć i to zarówno w odniesieniu do zobowiązań już zaciągniętych, jak i na przyszłość - ale taką odpowiedzialność może wyłączyć sąd w razie zaistnienia ważnych powodów. W doktrynie za ważne powody, w rozumieniu art. 30 § 2 zd. 1, uważa się takie postępowanie jednego z małżonków  w sprawach majątkowych, spowodowane przez jego lekkomyślność, rozrzutność, nieudolność lub złośliwość w stosunku do współmałżonka albo rodziny.

Zobacz też: Prawa i obowiązki małżonków

Sprawy określone w art. 30 § 2 podlegają rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym ( art. 13 § 1  w zw. z  art. 565 § 3 k.p.c.). Wnioskodawcą może być tylko jedno z małżonków, przy czym może to być małżonek, który zaciągnął zobowiązanie, jak również jego współmałżonek. Rozpoznanie sprawy nie wymaga wyznaczenia rozprawy ( art. 514 § 1 k.p.c.).

Jej rozstrzygnięcie może jednak nastąpić dopiero po umożliwieniu złożenia wyjaśnień małżonkowi wnioskodawcy, chyba że jego wysłuchanie nie jest możliwe lub celowe ( art. 565 § 3 k.p.c.). Sąd może zarządzić przeprowadzenie przez kuratora sądowego wywiadu środowiskowego w celu ustalenia warunków, w jakich żyją małżonkowie ( art. 565 1 k.p.c.).

Zobacz też: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama