| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Małżeństwo według prawa kanonicznego

Małżeństwo według prawa kanonicznego

Opisując sakrament małżeństwa na pierwszym miejscu należy powiedzieć, że jest to sakrament zawierany na całe życie i ustaje dopiero po śmierci jednego z małżonków, nie można go w żaden sposób rozwiązać, ani też udzielić rozwodu, dlatego też pojęcie „rozwód kościelny” jest jak najbardziej błędnym sformułowaniem.

Jednakże są pewne instytucje prawne, które pozwalają na to, aby po ceremonii ślubnej w kościele ponownie powiedzieć sakramentalne „tak”. Poniżej przedstawię 2 rozwiązania:
- stwierdzeniu nieważności małżeństwa,
- dyspensie od małżeństwa ważnie zawartego, a niedopełnionego

Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na tym, że małżeństwo, które przez cały czas (czasami długie lata) uważane było za pełnoprawne i ważnie zawarte, tak naprawdę z jakiegoś prawnego powodu nie było ważnie zawarte, było w oczach prawa kanonicznego zawarte nieważnie.

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa polega właśnie na tym, aby Trybunał Kościelny mógł odpowiedzieć na pytanie, czy to dane małżeństwo faktycznie było ważnie zawarte, czy też właśnie pojawiła się jakaś prawna okoliczność, która powodowała, że to małżeństwo od samego początku było nieważnie zawarte.

Jedną z podstawowych i elementarnych rzeczy w takim procesie jest znalezienie podstawy prawnej, która mogłaby powodować nieważność małżeństwa oraz odpowiedzenie czy ta podstawa prawna miała miejsce przy zawieraniu tego konkretnego małżeństwa.

Do takich okoliczności, które powodują nieważność małżeństwa zaliczamy:

- przeszkody zrywające,
- wady zgody małżeńskiej,
- wady formy zawarcia małżeństwa.

Zobacz również serwis: Rozwody

Małżeństwo niedopełnione

Jeśli chodzi o drugą instytucję, czyli dyspensę od małżeństwa zawartego, a niedopełnionego to trzeba powiedzieć, że w dzisiejszych czasach zachodzi ona stosunkowo rzadko.

Zgodnie z Kan. 1698 § 1 tylko Stolica Apostolska rozpoznaje fakt niedopełnienia małżeństwa i istnienie słusznej przyczyny do udzielenia dyspensy. Jednakże sama dyspensa udzielana jest przez samego Papieża.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Takie sytuacje mają miejsce najczęściej, gdy na weselu jest zbyt duża ilość alkoholu, która doprowadzi do zdrady małżeńskiej lub innej równie poważnej kłótni, która na dobrą sprawę kończy związek nowożeńców. Sytuacja ta polega na tym, że pomimo ważnego zawarcia małżeństwa nie doszło do jego normalnego skonsumowania, a więc stosunku seksualnego. Do uzyskania niniejszej dyspensy wymagana jest także słuszna przyczyna, którą jest różna w każdej sprawie. Po uzyskaniu takiej dyspensy można ponownie zawrzeć związek małżeński.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po uzyskaniu dyspensy można ponownie zawrzeć związek małżeński.
Po uzyskaniu dyspensy można ponownie zawrzeć związek małżeński.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »