REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Wypowiedzenie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowania i zadośćuczynienia zwolnione z PIT

Na rozpoczętym 24 czerwca 2014 r. posiedzeniu Sejm rozpatrzy w pierwszym czytaniu senacki projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt zwalnia z PIT otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z układów zbiorowych pracy lub innych porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów. Warunkiem zwolnienia ma być umocowanie ustawowe tych porozumień, regulaminów i statutów.

Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Z tytułu zastosowania skróconego okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Do obliczenia wysokości odszkodowania stosuje się zasady wykorzystywane przy ustaleniu ekwiwalentu za urlop. Od całkowitej kwoty odszkodowania nie odprowadza się składek do ZUS, a jedynie zaliczkę na podatek.

Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło stanowi jedną z najczęściej wybieranych cywilnoprawnych form zatrudnienia. Obok innych licznych zalet, jakie każda ze stron wiążę z jej zawarciem, dodatkową stanowi łatwy sposób jej rozwiązania.

Zwolnienie monitorowane

Co kryje się pod tym pojęciem i jakie obowiązki ma pracodawca w związku ze zwolnieniem monitorowanym? Jakie prawa przysługują pracownikom, którzy w ten sposób utracili zatrudnienie?

REKLAMA

Czy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie drogą pocztową?

W przypadku, gdy nie jest możliwe wręczenie wypowiedzenia pracownikom osobiście, gdyż np. są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca może doręczyć wypowiedzenie umowy drogą pocztową. Należy jednak pamiętać, że będzie ono skuteczne od dnia dostarczenia go do pracownika bądź dnia odmowy jego odbioru, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Umowa na czas określony - na nowych zasadach

Zdaniem Konfederacji Lewiatan umowa terminowa powinna być zawierana maksymalnie na 48 miesięcy. W projekcie zmian w Kodeksie pracy posłowie zaproponowali, by okres ten wynosił 24 miesiące. Jak będzie wyglądała umowa na czas określony na nowych zasadach?

Cofnięcie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracownica, która zgodzi się na takie rozwiązanie, nie wiedząc o fakcie, że jest w ciąży – może powołać się na błąd i uchylić od skutków złożonego oświadczenia woli. Nie ma jednak takiej możliwości, jeżeli pracownica zaszła w ciążę po dacie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu.

Odszkodowanie dla byłego pracownika to koszt firmy

NSA orzekł, że pracodawca może zaliczyć w koszty firmy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi, z którym nie wiąże go już stosunek pracy - sygn. akt II FSK 1122/12.

REKLAMA

Okres wypowiedzenia a czas zatrudnienia

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141) różnicuje okres wypowiedzenia dla umów terminowych i bezterminowych. Tylko w drugim przypadku okres wypowiedzenia uzależniony jest od czasu zatrudnienia. Zdaniem TS UE okres wypowiedzenia nie powinien zależeć ani od typu umowy ani od czasu zatrudnienia. Jest to dyskryminujące różnicowanie pracowników.

Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Strony umowy cywilnoprawnej mogą zastrzec w umowie o wykonanie zobowiązań o charakterze niepieniężnym- kary umowne. Kara umowna uregulowana w artykułach 483-486 kodeksu cywilnego pełni funkcję odszkodowawczą za niewykonanie lub nienależne wykonanie zobowiązań wynikających z umowy. Kara umowna nie może być jednak zastosowana w umowach o pracę na rzecz pracodawcy.

Porozumienie zmieniające czy wypowiedzenie?

Zarówno porozumienie zmieniające jak i wypowiedzenie to dwie, przewidziane przez ustawodawcę, możliwości modyfikacji istniejącego już stosunku pracy. Kiedy i po spełnieniu jakich warunków pracodawca może zastosować konstrukcję porozumienia zmieniającego a kiedy wypowiedzenia zmieniającego? Czym porozumienie zmieniające różni się od wypowiedzenia?

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy uregulowane zostało w art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141). Stanowi możliwość jednostronnego wypowiedzenia warunków pracy i płacy, uzgodnionych wcześniej pomiędzy stronami stosunku pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę a brak wypłaty wynagrodzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy to możliwość przewidziana w art. 55 p.1 [1] ustawy – Kodeks pracy. Zgodnie ze stanowiskiem SN przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy może być brak terminowej wypłaty wynagrodzenia.

Elastyczny czas pracy – luka w prawie

Elastyczny czas pracy to nowe rozwiązanie, które pozwala na nierównomierne obciążenie pracownika czasem pracy w ciągu długiego – rocznego okresu rozliczeniowego. Kiedy zdecydować się na złożenie wypowiedzenia by nie było to niekorzystne finansowo?

Kiedy można wpisać w koszty kary umowne, odszkodowania i odsetki?

Prowadząc przedsiębiorstwo ponosimy wiele wydatków. Niektóre wydatki jak kary umowne czy odszkodowania mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, które koszty można zaliczyć do kosztów podatkowych i dzięki temu zmniejszyć wydatki przedsiębiorstwa.

Poszkodowany może wybrać sposób naprawienia szkody

Osoba, która została poszkodowana w wyniku wystąpienia szkód górniczych może wybrać sposób naprawienia wynikłej szkody. Jakie działania można wybrać? Czego można żądać? Warto przyjrzeć się bliżej orzecznictwu w tym zakresie

Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy – prawa pracownika

Pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę niezgodnie z prawem może w ciągu 7 dni odwołać się od tej decyzji do sądu pracy. Wówczas może liczyć na odpowiednie zadośćuczynienie.

Odszkodowanie z tytułu pogorszenia stanu zdrowia

Pogorszenie stanu zdrowia wywołane nadmiernym poziomem hałasu dobiegającym np. z drogi publicznej uprawnia do żądania odszkodowania i zadośćuczynienia. Odszkodowanie z tytułu pogorszenia stanu zdrowia może zostać przyznane na podstawie stosownych dokumentów.

Nienależyty stan chodnika zimą

Nienależyty stan chodnika zimą, tzn. nieodśnieżony bądź śliski chodnik, może być przyczyną groźnego wypadku. Pieszemu, poszkodowanemu w wypadku, przysługuje prawo dochodzenia roszczeń: odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty. Podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie chodnika w należytym stanie (odśnieżanie) jest m.in.: właściciel nieruchomości.

Uprawnienia w trakcie okresu wypowiedzenia

W związku z obwiązującym okresem wypowiedzenia, na pracownika mogą zostać nałożone pewne obowiązki. Ma on również uprawnienia, z których może w tym okresie skorzystać. Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia?

Przeniesienie własności w zamian za odszkodowanie - obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r.

Z początkiem 2014 roku nastąpiły istotne zmiany dotyczące ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie odnośnie przeniesienia własności towarów za odszkodowanie na skutek nakazu organu władzy publicznej, w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.

Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik i spadający śnieg

Zima jak wiadomo potrafi zaskoczyć, a śnieg i lód często staje się przyczyną niespodziewanych wypadków. Warto znać zasady postępowania w przypadku, kiedy ulegniemy nieszczęśliwemu zdarzeniu spowodowanym oblodzonym chodnikiem lub osuwającym się śniegiem z dachu.

Zmiana statusu nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych od 2014 roku

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uchyla stosowanie Karty Nauczyciela w stosunku do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Od 1 stycznia 2014 r. staną się oni pracownikami samorządowymi.

Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna

Wysokość wynagrodzenia stanowi tajemnicę służbową. Ujawnienie przez pracodawcę wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, naraża pracodawcę na odpowiedzialność.

W jaki sposób zastosować skrócony okres wypowiedzenia?

Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę jednostronnie bądź na podstawie porozumienia stron. Jednakże skrócenia można dokonać jedynie z przyczyn niedotyczących pracownika i może dotyczyć tylko 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie zmieniające a zmiana miejsca wykonywania pracy

Wypowiedzenie zmieniające dotyczące miejsca wykonywania pracy może skutkować obowiązkiem wypłaty odprawy.

Zderzenie z dzikim zwięrzęciem - co robić?

Kolizja z łosiem czy sarną ma najczęściej poważne skutki. Uszkodzone auto to najmniejszy problem. Wiele osób przypłaca życiem spotkanie ze zwierzęciem na drodze. Zobacz co zrobić gdy dojdzie do takiej sytuacji!

Ciąża podczas okresu próbnego

Kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie prawnej niezależnie od okresu trwania stosunku pracy. Przepisy kodeksu pracy zapewniają ochronę również kobietom, które nawiązały stosunek pracy na podstawie umowy na okres próbny.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę – wzór

Umowa zlecenia jest funkcjonującą na szeroko pojętym rynku pracy umową, traktowaną jako swego rodzaju formę zatrudnienia. Jest to jedna z umów cywilnoprawnych, regulowanych przez przepisy kodeksu cywilnego.

Jak rozwiązać umowę zlecenia i umowę o dzieło?

Umowa zlecenia i umowa o dzieło może ulec rozwiązaniu po wykonaniu pracy albo w trakcie jej wykonywania. W zależności od rodzaju umowy zasadniczym sposobem zakończenia łączącego strony stosunku jest wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy.

Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczony bagaż podczas lotu?

Pasażer, którego bagaż został zniszczony podczas lotu może domagać się odszkodowania z tego tytułu od przewoźnika. Kiedy przewoźnik odpowiada za zniszczony bagaż? Czy może uchylić się od odpowiedzialności?

Rozwiązanie umowy z pracującym emerytem

Wypowiedzenie umowy uzasadnione samym przejściem na emeryturę stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Emeryci mogą walczyć o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.

Umowa o pracę na czas określony - wypowiedzenie przez pracownika

Wypowiedzenie złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania. Jeśli w wypadku przy pracy wskazana jest odpowiedzialność pracodawcy, poszkodowany może dochodzić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, tj. pracodawcy.

Pozew zbiorowy przeciwko Allegro

Powodzenie ewentualnego pozwu zbiorowego przeciwko Allegro.pl może zależeć od tego, czy grupa, która się ewentualnie wykształci wśród niezadowolonej rzeszy użytkowników, będzie umiała rzeczowo uargumentować fakt poniesienia straty, jej wysokość, a także powiązanie z tym wszystkim serwisu Allegro.pl. Wbrew pozorom, może to nie być takie łatwe.

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Dzięki zmianom w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC, nie ma już możliwości wpadnięcia w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Poniżej podpowiadamy, kiedy polisa automatycznie się przedłuża, a kiedy wygasa.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Uszkodzenie felgi czy opony to jedne z mniej poważnych konsekwencji wjechania w wyrwę w drodze. Często dochodzi do uszkodzenia układu kierowniczego, zawieszenia i karoserii auta. Podpowiadamy jak uzyskać odszkodowanie po wjechaniu w wyrwę w jezdni.

Kiedy kara umowna z tytułu rozwiązania umowy jest kosztem

Ponoszone przez spółkę w związku z rozwiązywaniem umów najmu, koszty kar umownych i odszkodowań mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów spółki, jeżeli poniesienie tych wydatków było racjonalne i ekonomicznie uzasadnione, tj. miało na celu zminimalizowanie strat. Działania podejmowane przez podatników w celu zmniejszenia strat i eliminowania nieopłacalnych przedsięwzięć stanowią działania zmierzające do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Uszkodzona szyba samochodowa a odszkodowanie

Uszkodzona szyba samochodowa to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Zwlekanie z jej wymianą może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego lub - w razie wypadku -odmową wypłaty odszkodowania. Aby zapobiec tego typu sytuacjom szybę należy naprawić lub wymienić.

Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie

Każdy kierowca powinien mieć przy sobie druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Ułatwia on po stłuczce zebranie wszelkich niezbędnych informacji o jej uczestnikach. Niekiedy zdarza się, że sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, a poszkodowanemu kierowcy nie udaje się spisać numeru rejestracyjnego pojazdu, który spowodował uszkodzenia auta. Czy jest wtedy szansa uzyskać odszkodowanie? Więcej informacji o tych dwóch zagadnieniach poniżej.

Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest objęte klauzulą wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela powszechnie spotykaną w ogólnych warunkach umów ubezpieczenia auto casco. W takich okolicznościach pierwszorzędne znaczenie ma ustalenie przyczyny wypadku. Może się bowiem okazać, że kierowca uczestniczący w zdarzeniu drogowym, który był w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu nie przyczynił się do przebiegu wydarzeń. Od kogo wtedy dochodzić odszkodowania?

Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie

Eksperci z Floty Auto Biznes wspólnie z przedstawicielem kancelarii prawnej przeanalizowali warunki uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w przypadku przygniecenia tego samochodu przez drzewo. Warto mieć stosowną wiedzę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji takich zdarzeń.

Pożar samochodu a odszkodowanie

Specjaliści z Floty Auto Biznes poprosili przedstawiciela kancelarii prawnej o analizę warunków uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w przypadku pożaru tego samochodu. Warto mieć stosowną wiedzę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji takich zdarzeń.

Zderzenie ze zwierzęciem a odszkodowanie

Towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji zdarzeń drogowych. Chcąc wikłać się w spór, warto posiadać stosowną wiedzę. Dlatego poprosiliśmy przedstawiciela kancelarii R. Olszewski i J. Tokarski i Wspólnicy, by przeanalizował warunki uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w razie zajścia wybranych wypadków losowych. Poniżej radzimy, co należy zrobić w przypadku zderzenia ze zwierzęciem.

Nowelizacja ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych

Celem ustawy jest przyspieszenie wypłat odszkodowań za nieruchomości zajęte przez Skarb Państwa lub samorządy pod budowę dróg publicznych.

Odszkodowanie za wywłaszczenie pod autostradę

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji dróg krajowych (tzw. specustawa drogowa). Projekt zgłoszony przez grupę posłów PSL przewiduje m.in., że osoby, których nieruchomości zostały wywłaszczone pod autostrady będą mogły żądać wypłaty części pieniędzy na poczet odszkodowania.

Odszkodowanie za złamanie na oblodzonym chodniku

Często się zdarza, że osoby które doznały uszczerbku na zdrowiu lub szkody materialne w związku z wypadkiem na śliskim chodniku, który był w nienależytym stanie, nie zdają sobie sprawy, że przysługuje im odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jak dochodzić odszkodowania za wypadek na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku?

Bezprawne zaniżanie kosztów naprawy samochodu przez firmy ubezpieczeniowe

Jednym z problemów, przed którymi stają poszkodowani w zdarzeniach komunikacyjnych, jest problem tzw. amortyzacji części zamiennych, określanego niekiedy również mianem merkantylnego ubytku wartości. W tej sytuacji większość kierowców decyduje się na przystanie na warunki zaproponowane przez towarzystwo ubezpieczeń. Są jednak i tacy, którzy nie godzą się na nieuczciwe warunki i będąc przekonani o słuszności swojej racji kierują sprawę na drogę postępowania sądowego.

Prywatny wypadek autem służbowym? Co z odszkodowaniem?

Umowa pomiędzy właścicielem floty, a jej użytkownikiem szczegółowo określa zasady użytkowania pojazdów służbowych. Co się dzieje w sytuacji, kiedy następuje złamanie regulaminu korzystania z auta służbowego, a dodatkowo ma miejsce kolizja drogowa lub wypadek z udziałem auta służbowego? Kto w takich sytuacjach może liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta na nieodśnieżonej drodze?

Właścicielowi auta uszkodzonego w wyniku złego stanu nawierzchni należy się odszkodowanie. A jak z punktu widzenia prawa wygląda sytuacja w przypadku zdarzenia drogowego na nieodśnieżonej drodze?

REKLAMA