REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie z tytułu pogorszenia stanu zdrowia

Aleksandra Pajewska
Odszkodowanie z tytułu pogorszenia stanu zdrowia wskutek nadmiernego hałasu. /Fotolia
Odszkodowanie z tytułu pogorszenia stanu zdrowia wskutek nadmiernego hałasu. /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pogorszenie stanu zdrowia wywołane nadmiernym poziomem hałasu dobiegającym np. z drogi publicznej uprawnia do żądania odszkodowania i zadośćuczynienia. Odszkodowanie z tytułu pogorszenia stanu zdrowia może zostać przyznane na podstawie stosownych dokumentów.

6 grudnia 2013 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał wyrok (I ACa 905/13), w którym stwierdził, że wysokie natężenie hałasu spowodowane ruchem ulicznym może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. W związku z powyższym poszkodowany może domagać się zadośćuczynienia finansowego.

REKLAMA

Naruszenie dóbr osobistych

REKLAMA

Ruch samochodowy i związany z nim hałas dobiegający z drogi publicznej bądź ulicy często wywiera negatywny wpływ na zdrowie osób zamieszkujących w okolicy. Jest to problem głównie mieszkańców dużych metropolii ale także miejscowości, przez które biegną drogi krajowe czy autostrady. Hałas narusza bowiem dobra osobiste, które podlegają ustawowej ochronie. Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93, z późn. zm.) ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Art. 23 wskazanej wyżej ustawy zawiera przykładowy katalog dóbr osobistych. Należą do nich m.in.: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa.

Istnieje domniemanie prawne, że naruszenie nastąpiło bezprawnie, tzn. w sposób sprzeczny z przepisami prawa lub zasadami współżycia społecznego.

Dopuszczalne normy hałasu

Dopuszczalne normy stężenia hałasu określone zostały na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 ze zm.) w normie PN-87/B-02151/02. Zgodnie z nią maksymalny poziom hałasu w dzień w pomieszczeniach mieszkalnych to 40 dB. Warto podkreślić, że dźwięki poniżej 35 dB (szum wody w łazience, brzęczenie lamp jarzeniowych, brzęk przekładanych naczyń w kuchni) są co prawda nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą powodować irytację, zdenerwowanie. Hałas w zakresie 35-70 dB wywołuje zmęczenie i stres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

W celu zbadania poziomu hałasu należy zlecić wykonanie pomiarów izolacyjności akustycznej ścian i stropów na dźwięki powietrzne lub uderzeniowe. Raport przygotowany na podstawie otrzymanych danych stanowi podstawę roszczeń usunięcia usterek.

Przysługujące roszczenia

Art. 448 k.c. wskazuje natomiast szereg roszczeń, jakie przysługują poszkodowanemu. Należą do nich: żądanie zaniechania naruszania dóbr osobistych, żądanie naprawienia skutków naruszenia dóbr osobistych, żądanie opublikowania sprostowania lub odpowiedzi prasowej na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym. Poszkodowany może dochodzić odszkodowania za poniesiony uszczerbek majątkowy oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Nie są to roszczenia alternatywne (tzn. nie wykluczają się, można dochodzić jednocześnie i odszkodowania, i zadośćuczynienia).

Materiał dowodowy

Aby udowodnić pogorszenie stanu zdrowia warto posłużyć się dokumentacją medyczną (historią choroby, wynikami badań) oraz opinią biegłego sądowego – np. lekarza.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Rozwiązania technologiczne

Zabezpieczeniem przed nadmierną emisją hałasu oraz drganiami nim wywołanymi może być umieszczenie przy drodze ekranów akustycznych, także zastosowanie materiałów budowlanych, drzwi i okien o właściwościach akustycznych.

Wyrok SA I ACa 905/13

Sąd Apelacyjny w przywołanym na wstępie wyroku zmienił wyrok Sądu Okręgowego, przychylając się do żądań powódki. Oparł się na orzeczeniu SN z dnia 17 czerwca 2004 r (sygn. akt V CK 609/03). Zgodnie, z którym to pozwany powinien dowieść, że jego działanie nie było bezprawne. W przypadku naruszenia to na nim spoczywa ciężar dowodu i obowiązek obalenia domniemania bezprawności. Jako dowody powódka przedstawiła ekspertyzy wykonane na jej zlecenie, wskazujące, jakie roboty budowlane należy wykonać, kosztorysy, pomiary szumu oraz zaświadczenia lekarskie. Domagała się wykonania robót budowlanych, ewentualnie zasądzenia środków na ich wykonanie oraz zadośćuczynienia. Uzyskała 30 000 zł tytułem zadośćuczynienia.

Podstawa prawna:

  • wyrok SA w Katowicach z dnia 6 grudnia 2013 roku (I ACa 905/13),
  • wyrok SN z dnia 17 czerwca 2004 r (sygn. akt V CK 609/03),
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93, z późn. zm.),
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 ze zm.),
  • norma PN-87/B-02151/02.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA