reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony to uprawnienie przysługujące obu stronom umowy. Czy jako najemcy mamy prawo wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony, w sytuacji gdy nie zamieściliśmy w niej poprawnie skonstruowanej klauzuli wypowiedzeniowej?

W poniższym tekście zajmiemy się, dla uproszczenia, jedynie problemem wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego. Niestety najemca nie ma tu zbyt wielkiego pola do popisu.

Wypowiedzenie najmu w trybie natychmiastowym

Po pierwsze, jeżeli lokal w chwili jego wydania najemcy miał takie wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie jego używanie, lub takie wady powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, najemca może wypowiedzieć najem w trybie natychmiastowym (bez okresu wypowiedzenia). Najemca może też tak uczynić w razie, gdy takie wady usunąć się nie dadzą.

Zadaj pytanie na Forum

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Trzeba przy tym jednak pamiętać, iż jeżeli w chwili zawarcia umowy najemca wiedział o tych wadach, a mimo to umowę zawarł, nie może jej w tym trybie wypowiedzieć.

Wyjątkiem są wady tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub osób u niego zatrudnionych. Jednak sytuacje takie nie zdarzają się często.

Umowa najmu na czas nieoznaczony

Po drugie, umowę najmu zawartą na czas oznaczony po upływie pewnego czasu jej obowiązywania uważa się za zawartą na czas nieoznaczony. Umożliwia to jej wypowiedzenie przez najemcę nawet wtedy, gdy brak w umowie odpowiednio skonstruowanej klauzuli wypowiedzenia.  Szkoda tylko, że czas ten wynosi lat 10 od dnia zawarcia umowy, a w razie, gdy obie strony umowy są przedsiębiorcami - lat 30.

Umowę najmu zawartą na czas oznaczony po upływie pewnego czasu jej obowiązywania uważa się za zawartą na czas nieoznaczony.

Zobacz również: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Klauzula wypowiedzenia umowy

Doszliśmy więc do wniosku, że niesamowicie ważna dla najemcy  jest umiejętność konstruowania klauzuli wypowiedzenia umowy najmu w razie, gdy ta zawierana ma być na czas oznaczony. W przeciwnym razie można wpakować się w obowiązek zapłaty czynszu przez dłuższy czas bez możliwości rozwiązania umowy, co może niestety negatywnie wpłynąć na nasze plany biznesowe. Nie ma nic gorszego, niż bezsilność – warto więc przed podpisaniem umowy zadbać o swoje interesy.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki, autor bloga umowny.pl

Źródło:

Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Zdjęcia

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony/ Fot. Fotolia
Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama