| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna

Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna

Wysokość wynagrodzenia stanowi tajemnicę służbową. Ujawnienie przez pracodawcę wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, naraża pracodawcę na odpowiedzialność.

Ochronę wysokości wynagrodzenia możemy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, gdy uznajemy informację o zarobkach za dane osobowe. Po drugie, gdy  zaliczamy ją do sfery dóbr osobistych pracownika. W pierwszym przypadku pracodawca ujawniając informację o wysokości wynagrodzenia, naraża się na pogwałcenie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm., zw. dalej: „uodo”), w drugim na naruszenie dobra osobistego pracownika w rozumieniu art. 23 i 24 Kodeksu Cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93, zw. dalej: „kc”).

Przykład

Przekazywanie pracownikowi odcinka listy płac zawierającego wszystkie składniki wynagrodzenia powinno następować do rąk własnych pracownika. W sytuacji, kiedy pracownik odbiera wynagrodzenie w sekretariacie, podpisując się na tzw. zbiorczej liście płac, ma wgląd do wysokości wynagrodzeń innych pracowników.  Taka sytuacja może stanowić naruszenie dóbr osobistych pracownika.

Polecamy serwis: Zarobki w UE

Informacja o zarobkach jako dane osobowe

Informacja o wysokości wynagrodzenia ma charakter danych osobowych w rozumieniu uodo. W związku z tym podlega szczególnej ochronie wynikającej z ustawy, a także innych przepisów dotyczących ochrony danych, których pracodawca ma obowiązek przestrzegać.  W takim wypadku przetwarzanie informacji o wysokości wynagrodzenia będzie możliwe  w momencie zaistnienia jednej z przesłanek wymienionych w art. 23 ust.1 uodo, jest to m.in.: zgoda pracownika lub zezwolenie przepisów prawa.

Pracodawca jako administrator przetwarzający dane pracownika ma obowiązek dołożyć wszelkich starań w celu ochrony jego interesów. Dane powinny być merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane, zbierane dla oznaczonych prawem celów i nie poddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Administrator danych jest obowiązany do zabezpieczenia danych przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, w tym przypadku np.: innym pracownikom.

Dobra osobiste pracownika

Informacja o wysokości wynagrodzenia zalicza się do sfery dóbr osobistych pracownika. W uchwale z dnia 16 lipca 1993 r. (sygn.akt I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2) Sąd Najwyższy stwierdził, iż ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika przedstawicielom zakładowej organizacji związkowej wysokości jego wynagrodzenia może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 kc.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna / Fot. Fotolia
Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna / Fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »