REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opiekun

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego to specjalne wsparcie finansowe dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Podstawą dodatku jest rządowy program wspierania osób otrzymujących to świadczenie. Zaległym dodatkiem zajmie się w lipcu 2014 roku Trybunał Konstytucyjny.

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014 r.

Przywrócenie zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest wynikiem nowelizacji ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Dotyczy ona osób, które zostały pozbawione prawa do zasiłku wskutek wygaśnięcia decyzji przyznającej do niego prawo. Zmiany weszły w życie 15 maja 2014 roku.

Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych

Zgodnie z poprawką Senatu świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych będą corocznie waloryzowane. Zmiany w zakresie waloryzacji świadczeń pielęgnacyjnych wymagają jeszcze podpisu Prezydenta.

Wsparcie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych już w maju

W dniu 24 kwietnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą wsparcie opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych będzie wypłacane we wcześniej pobieranej wysokości, tj. 520 zł netto/miesiąc.

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów, które należy do katalogu świadczeń opiekuńczych, było przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13) pozbawienie opiekunów osób niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest niezgodne z Konstytucją.

Czy opiekunowi prawnemu przysługują dwa dni na opiekę nad dzieckiem?

Opiekun prawny sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem osoby pozostającej pod jego opieką. Czy jako pracownikowi przysługuje mu prawo do dwóch dni wolnego na opiekę nad dzieckiem? Jakie warunki musi spełnić opiekun?

Zwolnienie opiekuna i ustanie opieki nad małoletnim

Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna z ważnych powodów wskazanych w ustawie. Po ustaniu opieki opiekun zobowiązany jest do spełnienia określonych obowiązków. Jakie to obowiązki?

Opiekun prawny dla osoby starszej

Opiekuna osoby starszej ustanawia sąd opiekuńczy, jeśli istnieją ku temu powody. Przyczyną takiej konieczności może być niezdolność do dbania o interesy osobiste, majątkowe czy potrzeby życiowe. Wyznaczony opiekun jest przedstawicielem ustawowym danej osoby, co oznacza, że może dokonywać czynności prawnych w jej imieniu.

REKLAMA

Opiekun dla małoletniego – jakie kryteria?

Gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Kto może zostać opiekunem dziennym?

Chcąc opiekować się dziećmi, nie musimy zakładać żłobka ani klubu dziecięcego. Można wystartować w konkursie ofert, na opiekuna dziennego. Kto może nim zostać, na jakich zasadach?

Kiedy można ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która zrezygnowała z pracy, aby zaopiekować się chorym członkiem swojej rodziny. Do jego przyznania potrzebne jest spełnienie pewnych warunków. Jakie to warunki?

W jaki sposób jest wybierany dzienny opiekun?

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad dziećmi może być organizowana w formie żłobka, klubu dziecięcego a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię.

Wchodzi w życie ustawa żłobkowa

4 kwietnia 2011 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Ustawa wprowadza nowe formy opieki nad najmłodszymi.

Jak założyć żłobek lub klub dziecięcy?

Prowadzenie żłobka i klubu dziecięcego wymaga wpisu do rejestru prowadzonego przez gminę. Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć gminy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Jakie wymagania powinien spełniać żłobek?

Żłobek zapewnia opiekę nad dzieckiem w wymiarze 10 godzin względem każdego dziecka. Maluchy powinny mieć zapewnione wyżywienie, za które płacą rodzice.

Kto może zostać opiekunem w żłobku i klubie dziecięcym?

Skład personelu w żłobku i klubie dziecięcym dostosowany jest do liczby uczęszczających do nich dzieci. Opiekun w tych placówkach musi posiadać odpowiednie wykształcenie. Niekiedy konieczne jest odbycie specjalnego szkolenia.

Niania jako indywidualna forma opieki nad dzieckiem

Prezydent podpisał rządową ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opieka nad dziećmi do lat 3 może być organizowana nie tylko w formie żłobka lub klubu dziecięcego. „Ustawa żłobkowa” wprowadza także indywidualne formy opieki nad dziećmi jak opieka sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię. To rodzice decydują o formie opieki nad swoim dzieckiem.

Obok żłobków kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie

Przyjęta przez Sejm ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech przewiduje nowe formy opieki nad maluchami. Najmłodszymi zajmą się nie tylko żłobki, ale też nianie, opiekunowie dzienni oraz kluby dziecięce.

Kto może zostać opiekunem prawnym dziecka?

W przypadku, gdy rodzicom dziecka odebrane są prawa rodzicielskie lub w ogóle są nieznani, opiekę dla małoletniego musi ustanowić sąd.

Wychowawcy z domu dziecka staną się pracownikami samorządowymi

Rządowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakłada zmianę sposobu zatrudnienia wychowawców w placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jedynie do końca 2012 roku będą oni zatrudnieni na podstawie Karty nauczyciela.

Jakie obowiązki ma opiekun osoby ubezwłasnowolnionej

Ubezwłasnowolnienie jest wyrazem troski, pomocy i opieki wobec osób, które nie potrafią same się o siebie zatroszczyć, pomóc sobie i zaopiekować sobą.

Komu przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie opieki

Pracownicy domów opieki społecznej oraz domów dziecka mogą ubiegać się o wynagrodzenie za sprawowanie opieki nad dzieckiem lub osobą ubezwłasnowolnioną. Decyzję o wypłacie wynagrodzenia wydaje sąd.

Prawa rodziców zastępczych

Rodzina zastępcza jest formą opieki ustanawianej dla dzieci, które nie otrzymują jej ze strony swoich biologicznych rodziców.

Ubezwłasnowolnienie całkowite a częściowe

Osoba fizyczna z chwilą ukończenia 13 roku życia nabywa prawo do samodzielnego dokonywania tzw. drobnych czynności życia codziennego.

Rola opiekuna prawnego

Po uprawomocnieniu się postanowienia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym, sąd przesyła odpis prawomocnego postanowienia do sądu opiekuńczego (sąd rejonowego).

Świadczenie pielęgnacyjne

Osoba, która opiekuje się niepełnosprawnym, rezygnując przy tym z stałego zatrudnienia ma prawo do rekompensaty, w postaci świadczenia pielęgnacyjnego. Wniosek o to świadczenie należy złożyć do Ośrodki Pomocy Społecznej.

Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego

Aby wypłacić wynagrodzenie przyznane przez sąd opiekunowi prawnemu gmina najpierw musi przeprowadzić wywiad środowiskowy na podstawie którego wyda później decyzję administracyjną.

Czy starszy brat może być opiekunem

Moi rodzice tragicznie zginęli w wypadku samochodowym. Mam obecnie 17 lat i młodszą, 13 – letnią siostrę. Czy mogę zostać jej opiekunem prawnym? Nie chciałbym, aby trafiła do domu dziecka.

Kiedy sąd ustanowi opiekuna dla małoletniego dziecka

Zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice nie mogą lub nie są w stanie sprawować nad małoletnim władzy rodzicielskiej. Kto wtedy przejmuje opiekę nad takim dzieckiem?

Matka – sporna kodeksowa definicja

W artykule 61(9) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zawarta jest definicja matki, zgodnie z którą matką jest kobieta, która dziecko urodziła. Nie w każdej sytuacji jednak jest to takie oczywiste.

Jakie są obowiązki opiekuna małoletniego

Obecnie opiekę dla małoletniego ustanawia się w wypadku, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo w przypadku rodziców nieznanych.

Rodzina zastępcza

Rodzinę zastępczą może tworzyć małżeństwo lub osoba samotna.

Ograniczenie zarządu rodziców majątkiem dziecka

Chcę przekazać wnukowi w darowiźnie 10.000 zł – boję się jednak, iż pieniądze przejmą jego rodzice – a nimi nie jestem w dobrych kontaktach. Wnuk ma 14 lat. Czy mogę jakoś wyłączyć rodziców od zarządu jego majątkiem?

Kiedy dziecko potrzebuje opiekuna prawnego

Opieka jest instytucją prawną, której celem jest zapewnienie pieczy oraz reprezentacji nad osobami i majątkiem małoletnich, którzy nie pozostają pod władzą rodzicielską np. w sytuacji, gdy rodzice są nieznani lub zostali sądowo pozbawieni prawa wykonywania władzy rodzicielskiej itp.

Jak zapisać dziecko do przychodni

Kiedyś, to szpital przekazywał informacje o urodzeniu się dziecka do przychodni rejonowej. Dziś kiedy mamy wybór przychodni i lekarza musimy sami zapisać/zgłosić dziecko.

REKLAMA