Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawne formy opieki w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Prawne formy opieki w Niemczech/ fot. Fotolia
Prawne formy opieki w Niemczech/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do prawnych form opieki w Niemczech zaliczane jest pełnomocnictwo prewencyjne (Vorsorgevollmacht) oraz rozporządzenie pacjenta odnośnie osoby opiekuna (Patientenverfügung). Czy prawne formy opieki funkcjonujące w Niemczech są znane także prawu polskiemu?

Przemiany demograficzne, których objawem jest m.in. starzenie się społeczeństwa niejako zmusiły ustawodawcę niemieckiego do opracowania nowych prawnych form odnośnie opieki. Powstaje pytanie, kto ma reprezentować osobę, która na skutek niedołęstwa fizycznego lub umysłowego, nie jest w stanie troszczyć się o swoje sprawy.

REKLAMA

Małżonkowie, co jest mało znane, nie są ustawowo uprawnieni do wzajemnej reprezentacji. Dotyczy to też rodziców, rodzeństwa czy innych krewnych.

Zobacz również: Opiekun prawny dla osoby starszej

Opiekun osoby starszej

Do reformy pełnomocnikiem prawnym osoby pełnoletniej był opiekun (Betreuer). Czyli – podobnie jak w Polsce – osoba wyznaczona przez sąd opiekuńczy (Betreungsgericht, jako osobny wydział niemieckiego sądu rejonowego Amtsgericht).

Pełnomocnictwo prewencyjne

REKLAMA

Aby jednak tego uniknąć wprowadzono możliwość sporządzenia pełnomocnictwa prewencyjnego. Przez pełnomocnictwo prewencyjne na wypadek niedołęstwa fizycznego czy umysłowego można wskazać osobę zaufania, która jest pełnomocnikiem na rzecz mocodawcy. Pełnomocnik może, w zakresie udzielonego mu pełnomocnictwa, podejmować czynności prawne (np. załatwiać sprawy bankowe lub ubezpieczeniowe, zawierać umowy z domem opieki społecznej) ze skutkiem dla mocodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

§ 1896 ust. 2 BGB (niem. Kodeks cywilny) brzmi: Opiekun może zostać ustanowiony jedynie w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne. Opieka jest zbędna, jeżeli sprawy osoby pełnoletniej mogą zostać załatwione przez pełnomocnika (…) tak samo dobrze, jak przez opiekuna. Daje to pierwszeństwo pełnomocnictwu prewencyjnemu. Powyższy przepis wszedł w życie już w dniu 1 stycznia 1992 r., ale jego stosowanie w szerokim zakresie, ze względów ekonomicznych, nastąpiło dopiero w późniejszym okresie.

Rozporządzenie odnośnie osoby opiekuna

Poza tym wprowadzono do niemieckiego kodeksu cywilnego instytucję rozporządzenia odnośnie osoby opiekuna. Ma ono drugorzędne znaczenie, ponieważ nie wyłącza udziału sądu opiekuńczego w ustanawianiu osoby opiekuna. Opiekun podlega – w przeciwieństwie do pełnomocnika prewencyjnego – nadzorowi sądowemu.

Rozporządzenie pacjenta

W praktyce najczęściej sporządzane jest pełnomocnictwo prewencyjne wraz z rozporządzeniem pacjenta w formie aktu notarialnego, chociaż ustawa przewiduje formę pisemną tylko dla rozporządzenia pacjenta. Rozporządzenie pacjenta nie stanowi, kto ma reprezentować określoną osobę, a jedynie - co musi uczynić pełnomocnik w przypadku jego nieuleczalnej choroby.

Zobacz również: Sanatorium – wspólny wyjazd małżonków

Pełnomocnictwo to powinno być zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Prewencyjnych, który jest prowadzony już od 2003 r. przez Związkową Izbę Notarialną (Bundesnotarkammer; www.vorsorgeregister.de). Rejestracja nie jest warunkiem ważności pełnomocnictwa. Sąd opiekuńczy sprawdza jednak w powyższym rejestrze (z urzędu, przed ustanowieniem opiekuna), czy sporządzone zostało pełnomocnictwo prewencyjne. Jeżeli pełnomocnictwo zostało sporządzone, to sąd nie ustala opiekuna.

Zadaj pytanie na Forum

Pełnomocnictwo prewencyjne a prawo polskie

Polski system prawny nie zna pełnomocnictwa prewencyjnego, co powoduje, że nie osoba zainteresowana, a sąd opiekuńczy wyznacza w powyższych przypadkach opiekuna czy kuratora. Poza tym pełnomocnictwo prewencyjne jest z reguły pełnomocnictwem generalnym, a pełnomocnictwo generalne nie jest w Polce prawnie dopuszczalne (pomijamy tutaj zagadnienia prokury).

Pełnomocnictwo prewencyjne (Vorsorgevollmacht) i rozporządzenie pacjenta odnośnie osoby opiekuna (Patientenverfügung) nie są znane prawu polskiemu.

Dyspozycja pacjenta w kwestii przyszłych zabiegów  medycznych

W dyspozycji pacjenta (Patientenverfügung) można z góry określić, na wypadek choroby wykluczającej podejmowanie własnej decyzji, czy np. mają być podejmowane zabiegi przedłużające życie. Regulujący tę materię § 1901 a BGB brzmi: Jeżeli osoba pełnoletnia, zdolna do udzielenia zgody, ustali w formie pisemnej, że na wypadek braku zdolności do wyrażenia woli, udziela czy nie udziela swej zgody na badanie jej stanu zdrowia, leczenie, czy zabiegi, które w chwili składania oświadczenia nie są jeszcze znane (rozporządzenie pacjenta), opiekun sprawdza, czy te ustalenia odnoszą się do aktualnej sytuacji życiowej i zdrowotnej. Jeżeli tak, opiekun zobowiązany jest wyrazić i spełnić wolę osoby podlegającej opiece. Przepis ten wszedł w życie w dniu 1 września 2009 r.

Każdy mieszkaniec Niemiec, niezależnie od obywatelstwa, może sporządzić powyższe pełnomocnictwa i rozporządzenia.

Niemieckie rozwiązania odnośnie pełnomocnictwa i rozporządzenia pacjenta zostały pozytywnie ocenione przez polskich notariuszy. Polscy notariusza stwierdzili, że dotychczasowy polski stan prawny prowadzi do przeciążenia sądów opiekuńczych i powstania wysokich kosztów. Obywatele powinni mieć możliwość samodzielnego decydowania o swoich losach. Państwo nie powinno narzucać rozwiązań w sferze majątkowej i osobistej, lecz pozostawić te sprawy w zakresie autonomii woli jednostki. Powyższy tekst stanowi bardzo skrócone sprawozdanie ze spotkania polskich i niemieckich notariuszy w Krakowie, które odbyło się w dniach 5-7 października 2012 r.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Gość
    2023-04-17 16:29:54
    Jak cofnąć pełnomocnictwo, które było nad starsza osobą Babcią w Niemczech? Babcia została sprowadzona do Polski. Pełnomocnik utrudnia załatwianie wszelkich formalności, oraz dostępu do konta bankowego, gdzie wpłacana jest emerytura niemiecka.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

REKLAMA

Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

Pomnik przyrody

Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

Odpady komunalne

Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

REKLAMA

Park narodowy

Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

REKLAMA