reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kto może zostać opiekunem prawnym dziecka?

Kto może zostać opiekunem prawnym dziecka?

W przypadku, gdy rodzicom dziecka odebrane są prawa rodzicielskie lub w ogóle są nieznani, opiekę dla małoletniego musi ustanowić sąd.

Wymogi dla opiekuna

Opiekunem może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Opiekunem nie zostanie osoba, która jest pozbawiona praw publicznych lub rodzicielskich oraz osoba, która może nie wywiązać się z nadanych jej obowiązków ze względu na trudną sytuację życiową lub zdrowie.

Obowiązki opiekuna

Przede wszystkim opiekun musi dbać o dobro podopiecznego oraz o jego osobę i majątek. Nie ma jednak obowiązku łożenia na utrzymanie podopiecznego, chyba że został do tego zobowiązany przez sąd.

Zobacz również: Komu przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie opieki?

Wygaśnięcie opieki

Opieka może wygasnąć z samej mocy prawa. Dzieje się tak w przypadku przywrócenia władzy rodzicielskiej osobie, która jest biologicznym rodzicem podopiecznego oraz w wypadku uzyskania przez podopiecznego pełnoletniości.

Wskazanie opiekuna

Rodzic ma prawo do wskazania opiekuna dla swojego dziecka, o ile posiada nad nim władzę rodzicielską. Sąd nie jest jednak zobowiązany do zasądzenia opiekuna zgodnie z wolą rodzica. Gdy rodzice nie wyznaczyli opiekuna, to powinien on zostać ustanowiony spośród krewnych lub osób bliskich dla małoletniego. W przypadku ich braku sąd ustanawia opiekunem osobę dla małoletniego obcą, po zwróceniu się i uzyskaniu opinii od odpowiedniego organu, do którego należy piecza nad małoletnimi.

Odmowa sprawowania opieki

Każdy, którego sąd ustanowi opiekunem zobowiązany jest nim zostać. Tylko w przypadku ważnych powodów sąd może taką osobę zwolnić od tego obowiązku. Te przypadki to np. opieka nad kilkoma własnymi dziećmi.

Nadzór nad wykonywaniem opieki

Sąd wykonuje nadzór nad sprawowaniem opieki. Zaznajamia się z działalnością opiekuna oraz udziela wskazówek i poleceń. Opiekun musi corocznie składać sądowi sprawozdanie dotyczące podopiecznego oraz rachunki z zarządu jego majątkiem. Opiekun musi uzyskiwać zgodę sądu we wszystkich sprawach dotyczących majątku małoletniego podopiecznego jak i jego samego. 

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opiekunem nie zostanie osoba, która jest pozbawiona praw publicznych lub rodzicielskich.
Opiekunem nie zostanie osoba, która jest pozbawiona praw publicznych lub rodzicielskich.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama