reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Niania jako indywidualna forma opieki nad dzieckiem

Niania jako indywidualna forma opieki nad dzieckiem

Prezydent podpisał rządową ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opieka nad dziećmi do lat 3 może być organizowana nie tylko w formie żłobka lub klubu dziecięcego. „Ustawa żłobkowa” wprowadza także indywidualne formy opieki nad dziećmi jak opieka sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię. To rodzice decydują o formie opieki nad swoim dzieckiem.

Umowa uaktywniająca

Niania jest jedną z form opieki nad dzieckiem wprowadzoną przez ustawę o opiece nad dziećmi wieku do lat 3. Niania będzie mogła sprawować opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia do 3-ego roku życia (maks. do 4 lat). Umowa uaktywniająca jest zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Tak więc nie ma znaczenia, czy chodzi o rodziców pozostających w związku małżeńskim czy rodzica samotnie wychowującego dziecko.

Warunkiem zaś jest przede wszystkim to, że rodzice muszą pracować. Umowa powinna zawierać w szczególności: czas pracy, wysokość wynagrodzenia, czas trwania umowy oraz sposób jej zmiany i rozwiązania.

Osoba, z którą zawarto umowę będzie musiała zostać zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest to, że niania zostanie zgłoszona przez rodzica do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto, oboje rodzice dziecka (lub rodzic, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko) będą musieli pracować, świadczyć usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzić pozarolniczą działalność. Dodatkowo, dziecko nie będzie mogło być umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym oraz nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.

Zobacz również: Jak zatrudnić nianię na umowę zlecenie?

Z budżetu państwa będzie zaś opłacana składka na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę.
W przypadku, gdy niania otrzymywać będzie wynagrodzenie wyższe od minimalnego, różnicę za składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pokrywać będą rodzice.

Rodzic zobowiązany jest do niezwłocznego informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o każdej zmianie mającej wpływ na opłacanie składek, w szczególności o rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy uaktywniającej.

Nianie uzyskają prawo do bezpłatnego leczenia oraz wielu świadczeń, np. emerytury, a jeżeli są już na emeryturze będą mogły zwiększyć jej wysokość. Ponadto, wykonywanie pracy, jak i doświadczenie nianie będą mogły wykazać przy ubieganiu się o pracę w żłobku lub przedszkolu.

W przypadku utraty przez rodziców albo rodzica samotnie wychowującego dziecko zatrudnienia, zaprzestania świadczenia usług lub działalności pozarolniczej, ZUS zrefunduje składki po dacie utraty pracy przez jednego z rodziców przez trzy miesiące.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama