| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2017 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2017 r.

W 2017 r. weszły w życie przepisy polepszające sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych. Teraz w razie śmierci osoby, nad którą sprawowali opiekę przysługuje im prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz do świadczenia przedemerytalnego.

Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem rodzinnym przysługującym osobom, które nie mogą podjąć zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo rezygnują z niego ze względu na konieczność stałej opieki nad niepełnosprawnym małżonkiem, dzieckiem lub rodzicem. Niepełnosprawni, nad którymi sprawowana jest opieka powinni legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności oraz wymagać stałej lub długotrwałej pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Decydujące przy jego przyznaniu jest kryterium dochodowe. Łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 764 zł. netto na miesiąc.

Zobacz: Zasiłki

Kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego w 2017 r. nie zmieniła się - nadal wynosi 520 zł. miesięcznie.

Należy także pamiętać, że art. 16a ust. 8 ustawy o świadczeniach rodzinnych podaje sytuacje, w których specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje. Ma to miejsce m.in. gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. A także np. jeżeli osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz świadczenia przedemerytalnego od 2017 r.

Opiekunowie, jako osoby długo niepracujące, mogą mieć spore kłopoty z powrotem na rynek pracy po śmierci niepełnosprawnego albo utracie ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2017 r., po nowelizacji ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych mogą liczyć na wsparcie państwa – zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. Muszą jednak spełnić określone warunki.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »