Kategorie

Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2017 r.

Marta Zdanowska
Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2017 r./ Fot. Fotolia
Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2017 r./ Fot. Fotolia
1406 zł netto – tyle w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wynosi świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2017 r. To jednak nie jedyna zmiana w stosunku do opiekunów dzieci niepełnosprawnych, jaka weszła w życie z początkiem nowego roku.

Świadczenie pielęgnacyjne jest rodzinnym świadczeniem opiekuńczym. Przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej jeśli jest to związane z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Kto jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego?

Prawo do pobierania świadczenia posiada:

 • matka dziecka;
 • ojciec dziecka;
 • opiekun faktyczny dziecka;
 • osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną;
 • inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie w przypadku, gdy spełnione są łącznie następujące warunki: rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich lub są małoletni; nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu lub są małoletnie; dziecko nie ma opiekuna faktycznego ani osoby będącej rodziną zastępczą lub legitymują się one orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zobacz: Zasiłki

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne wymagane jest, aby dziecko legitymowało się orzeczeniem o niepełnosprawności lub niepełnosprawności w stopniu znacznym. Oprócz tego musi ono potrzebować stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w wykonywaniu codziennych czynności, a także stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Według tej regulacji świadczenie pielęgnacyjne może więc przysługiwać tylko części osób dorosłych – tych, u których niepełnosprawność powstała odpowiednio wcześnie.

Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. uznał ten przepis - w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią określonego wieku ze względu na moment powstania niepełnosprawności za niezgodny z konstytucją (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13). Jednak wyrok ten do tej pory nie jest wykonany – ustawa nie została znowelizowana.

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, którym odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego próbują jednak dochodzić swoich praw przed sądami administracyjnymi. Wspiera ich w tym Rzecznik Praw Obywatelskich. Przykładem skuteczności tych działań i bardzo istotnym orzeczeniem dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 listopada 2016 r. (sygn. akt I OSK 1512/16), w którym NSA uchylił decyzję odmowną, powołując się na przywołane wyżej orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Według NSA art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych nie może być już stosowany w dotychczasowym brzmieniu po wejściu w życie wyroku TK – a więc po 23 października 2014 r.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami

Kiedy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje?

Świadczenie pielęgnacyjne nie może łączyć się z innymi świadczeniami – ze specjalnym zasiłkiem opiekuńczym ani z zasiłkiem dla opiekuna o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. W sytuacji gdy opiekun ma do nich ustalone prawo nie może więc otrzymywać również świadczenia pielęgnacyjnego.

Przyznanie tego świadczenia jest również wykluczone jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Zobacz serwis: Praca

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie przysługuje również w sytuacji, gdy:

1) osoba wymagająca opieki jest w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

2) osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu;

3) na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury;

4) na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Do 1 stycznia 2017 r. świadczenie pielęgnacyjne nie przysługiwało także jeżeli drugi z rodziców (opiekunów faktycznych) miał ustalone prawo do świadczeń na inne dziecko w rodzinie. Przepis ten został uchylony w związku z uznaniem jego niekonstytucyjności przez Trybunał (zob. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2014 r. (sygn. akt SK 7/11).

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne?

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji to procentowy wzrost wynagrodzenia za prace w stosunku do roku ubiegłego. W związku z podniesieniem płacy minimalnej do 2 tys. zł w 2017 r. kwota świadczenia pielęgnacyjnego zwiększyła się o 106 zł. i wynosi obecnie 1406 zł.

Zobacz: Kalkulatory

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, Dz.U. z 2016 r., poz. 1579

- wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13

- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. akt I OSK 1512/16

- wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2014 r., sygn. akt SK 7/11

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  29 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.