| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego to specjalne wsparcie finansowe dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Podstawą dodatku jest rządowy program wspierania osób otrzymujących to świadczenie. Zaległym dodatkiem zajmie się w lipcu 2014 roku Trybunał Konstytucyjny.

Specjalny dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Zgodnie z art. 12 ust.1 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548) przyznawany jest specjalny dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego. W okresie od stycznia do czerwca 2013 roku, tj. w półrocznym okresie przejściowym dotyczył on osób – opiekunów, które spełniły warunki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, na podstawie przepisów wprowadzonych 1 stycznia 2013 roku. W praktyce oznaczało to, że dodatek otrzymywali rodzice niepełnosprawnych dzieci, a opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych – nie. Wysokość dodatku wynosiła 100 zł miesięcznie. Jego podstawą jest rządowy program wspierania osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

Zadaj pytanie na: Forum

Dodatek przedmiotem prac TK

Powyższe różnicowanie podmiotów uprawnionych do otrzymania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego stało się powodem pytania prawnego skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego. Z wnioskiem wystąpił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Brak dodatku dla osób zajmujących się dorosłą osobą niepełnosprawną może – zdaniem WSA – naruszać standardy konstytucyjne. WSA wskazuje na zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Argumentem przemawiającym za słusznością takiego różnicowania uprawnionych do dodatku jest fakt, że dodatek stanowi specjalną formę pomocy. Takie wsparcie kierowane jest do osób, które według nowych (obowiązujących od 2013 roku) przepisów powinny otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne. Zdaniem Prokuratury Generalnej w okresie przejściowym, jakim niewątpliwie była pierwsza połowa 2013 roku, nie ma konieczności jednakowego traktowania wszystkich uprawnionych.

Zobacz również: Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych w 2014 roku

Decyzję, czy gminy będą zobligowane do wypłacania rodzicom (opiekunom) dorosłych osób niepełnosprawnych zaległy (za okres od stycznia do czerwca 2013 roku) dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego TK podejmie 8 lipca 2014 roku. Sygnatura powyższej sprawy to P 33/13.

Brak specjalnego dodatku w 2015 r.

W okresie od 1 maja do 31 grudnia 2014 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 800 zł, dodatek – 200 zł. Wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych wynosi więc w 2014 roku 1000 zł.

Pomoc rządowa w postaci dodatku ma przysługiwać tylko do końca 2014 roku. W 2015 roku świadczenie pielęgnacyjne będzie opiewało na kwotę 1200 zł, nie będzie dodatku.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego (Dz.U. poz. 1741).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »