REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Aleksandra Pajewska
Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego wg TK./ fot. Fotolia
Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego wg TK./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego to specjalne wsparcie finansowe dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Podstawą dodatku jest rządowy program wspierania osób otrzymujących to świadczenie. Zaległym dodatkiem zajmie się w lipcu 2014 roku Trybunał Konstytucyjny.

Specjalny dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Zgodnie z art. 12 ust.1 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548) przyznawany jest specjalny dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego. W okresie od stycznia do czerwca 2013 roku, tj. w półrocznym okresie przejściowym dotyczył on osób – opiekunów, które spełniły warunki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, na podstawie przepisów wprowadzonych 1 stycznia 2013 roku. W praktyce oznaczało to, że dodatek otrzymywali rodzice niepełnosprawnych dzieci, a opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych – nie. Wysokość dodatku wynosiła 100 zł miesięcznie. Jego podstawą jest rządowy program wspierania osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

REKLAMA

Zadaj pytanie na: Forum

Dodatek przedmiotem prac TK

REKLAMA

Powyższe różnicowanie podmiotów uprawnionych do otrzymania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego stało się powodem pytania prawnego skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego. Z wnioskiem wystąpił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Brak dodatku dla osób zajmujących się dorosłą osobą niepełnosprawną może – zdaniem WSA – naruszać standardy konstytucyjne. WSA wskazuje na zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Argumentem przemawiającym za słusznością takiego różnicowania uprawnionych do dodatku jest fakt, że dodatek stanowi specjalną formę pomocy. Takie wsparcie kierowane jest do osób, które według nowych (obowiązujących od 2013 roku) przepisów powinny otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne. Zdaniem Prokuratury Generalnej w okresie przejściowym, jakim niewątpliwie była pierwsza połowa 2013 roku, nie ma konieczności jednakowego traktowania wszystkich uprawnionych.

Zobacz również: Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych w 2014 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzję, czy gminy będą zobligowane do wypłacania rodzicom (opiekunom) dorosłych osób niepełnosprawnych zaległy (za okres od stycznia do czerwca 2013 roku) dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego TK podejmie 8 lipca 2014 roku. Sygnatura powyższej sprawy to P 33/13.

Brak specjalnego dodatku w 2015 r.

W okresie od 1 maja do 31 grudnia 2014 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 800 zł, dodatek – 200 zł. Wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych wynosi więc w 2014 roku 1000 zł.

Pomoc rządowa w postaci dodatku ma przysługiwać tylko do końca 2014 roku. W 2015 roku świadczenie pielęgnacyjne będzie opiewało na kwotę 1200 zł, nie będzie dodatku.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego (Dz.U. poz. 1741).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA