reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kiedy dziecko potrzebuje opiekuna prawnego

Kiedy dziecko potrzebuje opiekuna prawnego

Opieka jest instytucją prawną, której celem jest zapewnienie pieczy oraz reprezentacji nad osobami i majątkiem małoletnich, którzy nie pozostają pod władzą rodzicielską np. w sytuacji, gdy rodzice są nieznani lub zostali sądowo pozbawieni prawa wykonywania władzy rodzicielskiej itp.

Na czyją rzecz ustanawia się opiekuna

Opiekę ustanawia się dla małoletniego (czyli dla osoby, która nie ma jeszcze 18 lat), jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani. Ustanawia ją sąd opiekuńczy, skoro tylko poweźmie wiadomość, że zachodzi prawny po temu powód.

Opiekę sprawuje opiekun. Natomiast wspólne sprawowanie opieki nad dzieckiem sąd może powierzyć tylko małżonkom.

Kto może być opiekunem

Opiekunem prawnym może być ustanowiona tylko osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych (to znaczy że jest pełnoletnia i nie ubezwłasnowolniona) i która nie została pozbawiony praw publicznych albo praw rodzicielskich lub praw opiekuńczych. Poza tym opiekunem nie może być ustanowiony ten, w stosunku do kogo zachodzi prawdopodobieństwo, że nie wywiąże się należycie z obowiązków opiekuna.

Opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej, oczywiście gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie. Jeśli opiekunem nie została ustanowiona osoba wskazana przez rodzica to opiekunem opiekun powinien być ustanowiony spośród krewnych lub innych osób bliskich pozostającego pod opieką albo jego rodziców.

W wypadku potrzeby ustanowienia opieki dla małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej - sąd powierzy sprawowanie tej opieki przede wszystkim rodzicom zastępczym.

Ile osób pod opieką

Można być opiekunem kilku osób, jeżeli nie ma sprzeczności między ich interesami. Natomiast opieka nad rodzeństwem powinna być w miarę możności powierzona jednej osobie.

Każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. Tylko z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zwolnić od tego obowiązku.

Objęcie opieki następuje przez złożenie przyrzeczenia przed sądem opiekuńczym. Opiekun powinien objąć swe obowiązki niezwłocznie.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opiekuna ustanawia się dla małoletniego (czyli dla osoby, która nie ma jeszcze 18 lat), jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani.
Opiekuna ustanawia się dla małoletniego (czyli dla osoby, która nie ma jeszcze 18 lat), jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama