reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014 r.

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014 r.

Przywrócenie zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest wynikiem nowelizacji ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Dotyczy ona osób, które zostały pozbawione prawa do zasiłku wskutek wygaśnięcia decyzji przyznającej do niego prawo. Zmiany weszły w życie 15 maja 2014 roku.

Świadczenia pielęgnacyjne

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2014 r. poz. 567) dotyczy osób, które na skutek wygaśnięcia decyzji przyznającej prawo do świadczenia opiekuńczego, utraciły to prawo (z dniem 1 lipca 2013 roku). Jest ona bezpośrednim skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13). Trybunał stwierdził wówczas, że pozbawienie opiekunów prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest niezgodne z obowiązującym standardem konstytucyjnym. Ustawa przywraca należne wsparcie finansowe opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Warto podkreślić, że będzie ono przysługiwało we wcześniej pobieranej wysokości, tj. 520 zł netto miesięcznie. Dodatkowo opiekunom przysługuje wyrównanie wraz z odsetkami ustawowymi za okres, w którym świadczenie nie było wypłacane (od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy – 14 maja 2014 roku).

Zadaj pytanie na: Forum

Wysokość poszczególnych świadczeń opiekuńczych w 2014 roku:

  1. Zasiłek pielęgnacyjny (153 zł miesięcznie)
  2. Specjalny zasiłek opiekuńczy (520 zł miesięcznie)
  3. Świadczenie pielęgnacyjne (800 zł miesięcznie - od 1 maja 2014 r.)

Zobacz również: Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów

Obowiązki informacyjne organów

Organy, które do 30 czerwca 2013 roku wypłacały zasiłek dla opiekuna (wójt, burmistrz, prezydent) są zobowiązane do poinformowania zainteresowanych o możliwości (i konieczności) złożenia wniosku o przyznanie świadczenia a także o warunkach jego nabywania. Na przekazanie informacji organy mają 14 dni od daty wejścia w życie ustawy. Powinny to więc uczynić do 29 maja 2014 roku.

Procedura przyznania zasiłku

Zasiłek dla opiekuna osoby wymagającej opieki przyznawany jest na wniosek zainteresowanego. Pismo należy złożyć w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – tzn. do 15 września 2014 r. Wskazany termin ulega niejako przedłużeniu w sytuacji gdy wobec osoby, która wymaga opieki toczy się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności/  orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wówczas termin 4 miesięcy liczony jest od dnia wydania orzeczenia. Ustawodawca nie przewiduje szczególnej formy wniosku, nie zawiera również delegacji do wydania rozporządzenia określającego wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna. Powinien on jednak zostać złożony w formie pisma a swoją treścią obejmować dane wymagane we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego według stanu prawnego ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2012 r. Ustawa umożliwia ośrodkom opracowanie własnych wzorów i formularzy, które będą zbliżone do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama