REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014 r.

Aleksandra Pajewska
Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014/ fot. Fotolia
Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przywrócenie zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest wynikiem nowelizacji ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Dotyczy ona osób, które zostały pozbawione prawa do zasiłku wskutek wygaśnięcia decyzji przyznającej do niego prawo. Zmiany weszły w życie 15 maja 2014 roku.

Świadczenia pielęgnacyjne

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2014 r. poz. 567) dotyczy osób, które na skutek wygaśnięcia decyzji przyznającej prawo do świadczenia opiekuńczego, utraciły to prawo (z dniem 1 lipca 2013 roku). Jest ona bezpośrednim skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13). Trybunał stwierdził wówczas, że pozbawienie opiekunów prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest niezgodne z obowiązującym standardem konstytucyjnym. Ustawa przywraca należne wsparcie finansowe opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Warto podkreślić, że będzie ono przysługiwało we wcześniej pobieranej wysokości, tj. 520 zł netto miesięcznie. Dodatkowo opiekunom przysługuje wyrównanie wraz z odsetkami ustawowymi za okres, w którym świadczenie nie było wypłacane (od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy – 14 maja 2014 roku).

REKLAMA

Zadaj pytanie na: Forum

Wysokość poszczególnych świadczeń opiekuńczych w 2014 roku:

  1. Zasiłek pielęgnacyjny (153 zł miesięcznie)
  2. Specjalny zasiłek opiekuńczy (520 zł miesięcznie)
  3. Świadczenie pielęgnacyjne (800 zł miesięcznie - od 1 maja 2014 r.)

Zobacz również: Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów

Obowiązki informacyjne organów

Organy, które do 30 czerwca 2013 roku wypłacały zasiłek dla opiekuna (wójt, burmistrz, prezydent) są zobowiązane do poinformowania zainteresowanych o możliwości (i konieczności) złożenia wniosku o przyznanie świadczenia a także o warunkach jego nabywania. Na przekazanie informacji organy mają 14 dni od daty wejścia w życie ustawy. Powinny to więc uczynić do 29 maja 2014 roku.

Procedura przyznania zasiłku

Zasiłek dla opiekuna osoby wymagającej opieki przyznawany jest na wniosek zainteresowanego. Pismo należy złożyć w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – tzn. do 15 września 2014 r. Wskazany termin ulega niejako przedłużeniu w sytuacji gdy wobec osoby, która wymaga opieki toczy się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności/  orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wówczas termin 4 miesięcy liczony jest od dnia wydania orzeczenia. Ustawodawca nie przewiduje szczególnej formy wniosku, nie zawiera również delegacji do wydania rozporządzenia określającego wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna. Powinien on jednak zostać złożony w formie pisma a swoją treścią obejmować dane wymagane we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego według stanu prawnego ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2012 r. Ustawa umożliwia ośrodkom opracowanie własnych wzorów i formularzy, które będą zbliżone do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZOBACZ: Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia musi zostać poprzedzone wywiadem środowiskowym (rozmową z pracownikiem socjalnym). Jedna decyzja będzie dotyczyła zarówno zaległego świadczenia, jak i tego bieżącego. Nie ma więc przeciwwskazań, by ubiegać się o nie na jednym wniosku.

Zasiłek dla opiekuna w 2015 roku

Istotną zmianą jest również umożliwienie ubiegania się o zasiłek osobom nie podejmującym zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z tytułu sprawowania opieki. Będzie to możliwe od 1 stycznia 2015 roku.

O świadczenia opiekuńcze (zasiłek dla opiekunów, świadczenie pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy) będą mogli ubiegać się również rolnicy i ich małżonkowie bądź domownicy.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2014 r. poz. 567) wejdzie w życie 15 maja 2014 r.

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2013 poz. 1456) weszła w życie 1 maja 2014 r.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA