REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014 r.

Aleksandra Pajewska
Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014/ fot. Fotolia
Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przywrócenie zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest wynikiem nowelizacji ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Dotyczy ona osób, które zostały pozbawione prawa do zasiłku wskutek wygaśnięcia decyzji przyznającej do niego prawo. Zmiany weszły w życie 15 maja 2014 roku.

Świadczenia pielęgnacyjne

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2014 r. poz. 567) dotyczy osób, które na skutek wygaśnięcia decyzji przyznającej prawo do świadczenia opiekuńczego, utraciły to prawo (z dniem 1 lipca 2013 roku). Jest ona bezpośrednim skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13). Trybunał stwierdził wówczas, że pozbawienie opiekunów prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest niezgodne z obowiązującym standardem konstytucyjnym. Ustawa przywraca należne wsparcie finansowe opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Warto podkreślić, że będzie ono przysługiwało we wcześniej pobieranej wysokości, tj. 520 zł netto miesięcznie. Dodatkowo opiekunom przysługuje wyrównanie wraz z odsetkami ustawowymi za okres, w którym świadczenie nie było wypłacane (od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy – 14 maja 2014 roku).

REKLAMA

Zadaj pytanie na: Forum

Wysokość poszczególnych świadczeń opiekuńczych w 2014 roku:

 1. Zasiłek pielęgnacyjny (153 zł miesięcznie)
 2. Specjalny zasiłek opiekuńczy (520 zł miesięcznie)
 3. Świadczenie pielęgnacyjne (800 zł miesięcznie - od 1 maja 2014 r.)

Zobacz również: Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów

Obowiązki informacyjne organów

Organy, które do 30 czerwca 2013 roku wypłacały zasiłek dla opiekuna (wójt, burmistrz, prezydent) są zobowiązane do poinformowania zainteresowanych o możliwości (i konieczności) złożenia wniosku o przyznanie świadczenia a także o warunkach jego nabywania. Na przekazanie informacji organy mają 14 dni od daty wejścia w życie ustawy. Powinny to więc uczynić do 29 maja 2014 roku.

Procedura przyznania zasiłku

Zasiłek dla opiekuna osoby wymagającej opieki przyznawany jest na wniosek zainteresowanego. Pismo należy złożyć w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – tzn. do 15 września 2014 r. Wskazany termin ulega niejako przedłużeniu w sytuacji gdy wobec osoby, która wymaga opieki toczy się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności/  orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wówczas termin 4 miesięcy liczony jest od dnia wydania orzeczenia. Ustawodawca nie przewiduje szczególnej formy wniosku, nie zawiera również delegacji do wydania rozporządzenia określającego wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna. Powinien on jednak zostać złożony w formie pisma a swoją treścią obejmować dane wymagane we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego według stanu prawnego ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2012 r. Ustawa umożliwia ośrodkom opracowanie własnych wzorów i formularzy, które będą zbliżone do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZOBACZ: Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia musi zostać poprzedzone wywiadem środowiskowym (rozmową z pracownikiem socjalnym). Jedna decyzja będzie dotyczyła zarówno zaległego świadczenia, jak i tego bieżącego. Nie ma więc przeciwwskazań, by ubiegać się o nie na jednym wniosku.

Zasiłek dla opiekuna w 2015 roku

Istotną zmianą jest również umożliwienie ubiegania się o zasiłek osobom nie podejmującym zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z tytułu sprawowania opieki. Będzie to możliwe od 1 stycznia 2015 roku.

O świadczenia opiekuńcze (zasiłek dla opiekunów, świadczenie pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy) będą mogli ubiegać się również rolnicy i ich małżonkowie bądź domownicy.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2014 r. poz. 567) wejdzie w życie 15 maja 2014 r.

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2013 poz. 1456) weszła w życie 1 maja 2014 r.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2024 r. renta wdowia 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie. A może lepiej 4000 zł albo 12 000 zł? Co popierasz?

  Po śmierci małżonka drugi współmałżonek ma mieć prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłej osoby. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  REKLAMA

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  REKLAMA