REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podstawa emerytury, Renta rodzinna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy rozwiedziona otrzyma rentę rodzinną po zmarłym byłym mężu?

Prawo do renty rodzinnej przysługuje żonie po jej zmarłym mężu. W określonych przypadkach rentę rodzinną otrzyma również była żona. Kiedy jest to możliwe?

Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie

Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku. Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się tylko na wniosek zainteresowanej osoby, nigdy z urzędu.

Renta rodzinna

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Jak otrzymać dalsze prawo do renty rodzinnej?

Osoba uprawniona do renty rodzinnej okresowej, może ubiegać się o ustalenie dalszego prawa do renty, jeżeli kontynuuje naukę lub nadal jest niezdolna do pracy.

REKLAMA

Kto jest uprawniony do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop po zmarłym pracowniku?

Na podstawie jakich przepisów prawa wypłaca się ekwiwalent pieniężny po zmarłym pracowniku? Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy sięgnąć do przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Komu przysługuje wypadkowa renta rodzinna?

Szczególnym rodzajem renty rodzinnej jest wypadkowa renta rodzinna. Prawo do niej przysługuje po ubezpieczonym lub renciście, który stracił życie wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Jak złożyć wniosek o wypadkową rentę rodzinną?

Prawo do wypadkowej renty rodzinnej przysługuje po ubezpieczonym lub renciście uprawnionym, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jak jednak uzyskać taką rentę.

Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej kojarzy się zawsze z dziećmi, które otrzymują rentę po swoich rodzicach. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy to rodzice otrzymują rentę po swoich zmarłych dzieciach.

REKLAMA

Jak uzyskać uprawnienia wdowy lub wdowca pozostałym po kombatancie?

Decyzje o przyznaniu uprawnień przysługujących wdowom lub wdowcom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uprawnienia rodzin zmarłych żołnierzy i inwalidów wojskowych

Członkami rodziny uprawnionymi do świadczeń są: dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek i rodzice, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnienia rodzin poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennych

Jednym z uprawnień przysługującym rodzinie poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennym jest prawo do renty rodzinnej.

Renta rodzinna i praca na etacie

Członkowie rodziny zmarłego, którym została przyznana renta rodzinna powinni wiedzieć, że jeśli zdecydują się na podjęcie pracy, osiągane przez nich zarobki mogą mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Renta rodzinna wypadkowa

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Świadczenie to zostało uregulowane w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Komu przysługuje renta rodzinna

Śmierć ojca, matki, małżonka dla wielu rodzin oznacza utratę środków utrzymania. Aby zabezpieczyć byt najbliższym zmarłego ustawodawca wprowadził instytucję renty rodzinnej.

Renta rodzinna dla studenta w razie przerwy w nauce

Co dzieje się z rentą rodzinną, jeśli osobą ją pobierająca przebywa na zasiłku chorobowym? Czy ZUS może zawiesić mi prawo do pobierania renty?

Renta rodzinna dla wdowca

Czy małżonek rencista może po śmierci współmałżonka przejąć jego emeryturę, jeśli jest ona wyższa? Jakie dokumenty i gdzie trzeba złożyć? Odpowiadamy na państwa pytanie.

Jaka podstawa wymiaru emerytury


Jestem na wcześniejszej emeryturze. ZUS wyliczył mi ją z 20 lat pracy (1971 - 1993). Nie jestem zadowolony z wyliczenia. Chciałbym, aby ZUS uwzględnił lata
1972 - 1981.

Jak napisać wniosek o rentę rodzinną

Osoby uprawnione do renty rodzinnej, aby uzyskać swoje świadczenie muszą złożyć do ZUS odpowiednio wypełniony wniosek. W niektórych przypadkach wniosek może złożyć pracodawca, ostatnio zatrudniający zmarłego, po którym przysługuje renta.

Dla kogo okresowa renta rodzinna?

W wyjątkowych przypadkach wdowa ma prawo do renty rodzinnej, nawet jeśli nie spełnia warunków jej otrzymania. Jakie to przypadki?

Czy wdowie przysługuje renta rodzinna

Po moim zmarłym mężu nasze dzieci pobierają rentę rodzinną. Córka ma 25 lat/skończyła studia/, syn ma 23 lata i nadal studiuje. Ja /wdowa/ 14 sierpnia tego roku skończyłam 49 lat. Czy będę miała prawo pobierać rentę rodzinną, kiedy syn skończy się uczyć? Czy należałoby składać dokumenty teraz? Nadmieniam, że ja nie pracuję.

Renta rodzinna dla wnuka

Mam 21 lat. Uczę się. Moimi prawnymi opiekunami są dziadkowie. czy po śmierci dziadka i przyznaniu renty będzie mi ona wypłacona również w okresie wakacyjnym – jeśli nie to dlaczego?  

Renta rodzinna a nauka w wielu szkołach

Dostaje rentę rodzinną i mam ją przyznaną do 30.09. br. Obecnie uczę się w szkole policealnej. Podczas roku szkolnego uczyłam się również w dwóch innych szkołach i nie zostało to zgłoszone do ZUS. Wypisując się ze szkoły jednej w tym samym dniu zapisałam się do drugiej szkoły i jeśli nie zgłosiłam tego a uczę się nadal to czy poniosę jakieś konsekwencję? Ile razy można dokonywać zmiany szkół?

Renta rodzinna po mężu

Czy należy się renta rodzinna po zmarłym mężu z chwilą zawarcia drugiego małżeństwa? Czy zostaje ona zabrana po zawarciu drugiego małżeństwa? 

Renta rodzinna a praca sezonowa

Dostaje rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Mam okazję wyjechać do pracy w Niemczech – jest to praca sezonowa trwa półtora miesiąca, a wynagrodzenie to około 5,35 euro na godzinę, praca 6 dni w tygodniu po 8 godzin. Czy zostanę pozbawiony renty, którą otrzymuj ? Jeśli tak, czy zostanie ona całkowicie zatrzymana, czy tylko na jakiś okres?

Najniższe renty

 Część osób zadaje sobie pytanie, czy jest jakaś minimalna granica rent. Tak. Prezentujemy najniższe kwoty poszczególnych rodzajów rent.

Czy przysługuje mi górnicza renta rodzinna

Od 1990r. pobieram górniczą rentę bez względu na wiek, pracuję zawodowo. Czy ZUS słusznie zmniejsza moją rentę miesięcznie skoro wypłatę świadczeń wypadkowych regulują odrębne przepisy, które w przypadku śmierci gwarantują zachowanie prawa do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nadmieniam, że mąż był inwalidą I grupy. 2. Czy po przejściu na męża rentę po zakończeniu pracy zawodowej mogę przeliczyć górniczą rentę inwalidzką na emeryturę z nową kwotą bazową.

Dodatek pielęgnacyjny do renty rodzinnej

Jako wdowa otrzymywałam po zmarłym mężu górniku inwalidy I grupy, dodatek pielęgnacyjny. Potem O/ZUS odebrał mi ten przywilej. Czy mogę ponownie starać się o jego wypłatę?

Rozdzielność majątkowa a renta po małżonku

Jesteśmy nadal małżeństwem, oboje na emeryturach. Trzy lata temu przez notariusza, przeprowadziliśmy rozdzielczość majątkową. Moje pytanie czy w razie śmierci jednego z nas, drugie może wystąpić o korzystniejszą finansowo dla niego świadczenie? 

Renta rodzinna i zbieg z innym świadczeniem

Czy renta rodzinna przeliczona na emeryturę winna być wypłacona w zbiegu praw zgodnie z ustawą o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i ustawą wypadkową w świetle art.73 ust.2 ustawy o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy doktorantka dostanie rentę rodzinną

Jestem studentką. Mam rentę rodzinną po śmierci mojej mamy. Mam 23 lata. Po zakończeniu studiów wyższych w tym roku chcę rozpocząć studia doktoranckie. Czy renta rodzinna będzie mi nadal wypłacana? 

Koniec studiów a renta rodzinna

W grudniu kończę 25 lat. Jestem na ostatnim roku studiów i zaniosłam do ZUS-u podanie z uczelni o przyznanie renty. Na podaniu było napisane, że planowany czas ukończenia studiów, to czerwiec 2009. Mimo to, ZUS przyznał mi rentę tylko do grudnia 2008. Jak zatem powinno wyglądać właściwe podanie o przyznanie renty do końca studiów?

Zwrot pieniędzy z renty rodzinnej do ZUS

Mieliśmy 95% renty rodzinnej podzielonej na 3, całość wpływała na moje konto. Czy teraz jak są uprawnione 2 osoby i mamy 90% to muszę oddać nie słusznie pobraną tą cześć świadczenia. Czy 5% jest w rzeczywistości pobrane, bo świadczenie zmniejszyło się o 5%, a nie o 1/3.  

Czy syn otrzyma rentę socjalną

Mam przyznaną Rentę rodzinną w kwocie 784zł ,na siebie i 2 dzieci. Starszy syn jest niepełnosprawny, leczony od dzieciństwa. Z chwilą ukończenia 16 roku życia, stawał przed Powiatowym Zespołem ds.Orzekania o Niepełnosprawności; który postanowił: I. Zaliczyć do stopnia niepełnosprawności znacznego. Orzeczenie wydaje się na stałe. Niepełnosprawność istnieje od-dzieciństwa. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od-16.06.2007r 7) konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji-wymaga. Czy syn, gdy skończy 18 lat, musi jeszcze stawać na Komisji Lekarskiej w ZUS? Czy syn nadal będzie miał prawo do renty rodzinnej po ojcu, jeżeli uzyska świadczenie w ZUS?  

Renta rodzinna dla doktorantów

Coraz więcej osób nie poprzestaje na studiach magisterskich, chcą kształcić się dalej. Osoby pobierające rentę rodzinną po swoich rodzicach, zastanawiają się czy jeśli podejmą studia doktoranckie, nadal utrzymają prawo do swojego świadczenia. 

Czy aby otrzymać wcześniejszą emeryturę muszę złożyć wniosek

Mam 55 lat i 37 lat pracy i właściwie to mogłabym już w tym roku odejść na emeryturę, chciałabym jednak pracować nadal. Czy w związku z tym nie stracę nabytego w tym roku prawa do emerytury? Czy też mogę pracować nadal i papiery na emeryturę złożyć przed ukończeniem 60 roku życia? Według jakich zasad będzie liczona moja emerytura? 

Praca chałupnicza a wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat w roku 1972 w lipcu urodziłam dziecko – w listopadzie 1973 rok rozpoczęłam prace chałupniczą aby móc się opiekować dzieckiem – w czasie zatrudnienia nie zawsze mogłam się wywiązać z miesięcznych terminów oddania mojej produkcji (choroba dziecka) w tym czasie nie były odprowadzane za mnie składki na ubezpieczenie (nie zaliczono mi paru miesięcy do stażu pracy) czy te kilka miesięcy mogę wypełnić opieką nad dzieckiem w wieku do lat czterech jak również okres przed podjęciem pracy?

Czy do lat składkowych będą doliczone składki emerytalne z KRUS

Mam 50 lat. Od 2 lat opłacam składki emerytalno rentowne w KRUS. Wcześniej zakład pracy przez 27 lat opłacał mi składki emerytalno-rentowne w ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będę pobierać emeryturę z ZUS. Czy do lat składkowych z ZUS będą doliczone składki emerytalne z KRUS? Czy to ma wpływ na wysokość emerytury?

Świadczenie po zmarłym mężu - przychód z którego opłacono zaliczkę

Chciałabym uzyskać informacje na temat świadczenia pieniężnego dla żony po zmarłym mężu. Jest to podobno jednorazowa wypłata z ZUS, która jest przychodem, z którego opłacono zaliczkę na podatek dochodowy. Świadczenie to jest realizowane na wniosek żony. Jest ono dokumentowane na druku PIT-8B. Decyzje taka uzyskuje się zgodnie z art.136 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17.12.1998 r. Dowiedziałam się o tym od znajomych, zamieszkujących województwo wielkopolskie. Teraz mam taką sytuację śmierci w rodzinie w województwie podkarpackim. Czy istnieje różna interpretacja przepisów w innych województwach? Gdyż w "moim" ZUS-ie nie ma takiego świadczenia pieniężnego.  

Zaginione akta osobowe

Zakład pracy w którym pracowałam od 01.06.1975 do 31.07.1978 istnieje do dzisiaj. Zakład stracił moje akta osobowe, które powinny być przechowywane w owym zakładzie pracy zostały utracone. Co mam z tym zrobić? Bez nich ZUS nie może mi naliczyć emerytury. Ponadto główna księgowa w legitymacji ubezpieczeniowej wpisała mi miesięczny zarobek w rubryce za rok.

Wcześniejsza emerytura dla nauczycielki

Mam wystarczający staż pracy i wiek aby przejść na wcześniejszą emeryturę. Chciałabym jednak dłużej pracować. Obawiam się, czy dla mojego wieku (ur. czerwiec 1950 r.) od 2009 roku nie będzie naliczana emerytura stopniowowg kapitału początkowego. Czy ta zasada obejmie też nauczycieli.

Wyrównanie wysokości emeryutry

W październiku 2007 r. skończyłem 60 lat. Pracowałem ponad 20 lat w warunkach szczególnych, nie miałem tego uwzględnionego w świadectwie pracy, miałem problem w uzyskaniu świadectwa. W październiku złożyłem wniosek o emeryturę bez udokumentowania lat w warunkach szczególnych i dostałem decyzję odmowną. Obecnie uzyskałem odpowiednie świadectwo pracy z uwzględnieniem pracy w warunkach szczególnych. Złożyłem do ZUS wniosek o sprostowanie i przyznanie emerytury. Dostałem wprawdzie decyzję o przyznaniu emerytury ale od daty złożenia wniosku. Czy nie należy mi się wyrównanie za miesiąc od października 2007 r.?

Dodatek po zmarłym emerycie

Moi dziadkowie byli na emeryturze, dziadek miał wyższą od babci o jakieś 85 zł i dwa tygodnie temu zmarł. Czy babci należy się jakiś procent z jego emerytury jako dodatek do jej niższej emerytury? 

Emerytura po 5 latach w Polsce

Odpracowałam 42 lata w EU a w Polsce, w Polsce 5 lat (1965 -1970). Obliczy mi ZUS podstawe wymiaru emerytury z faktycznego okresu ubezpieczenia w Polsce, zarobki mam udokumentowane.

Stypendium jako wynagrodzenie wliczane do emerytury

W 1976 r. zostałem skierowany na studia stacjonarne w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie. Podczas ich odbywania otrzymywałem stypendium. Urlopowano mnie z zakładu i gwarantowano zachowanie wszelkich praw pracowniczych. Teraz się okazuje, że czas studiów jest zaliczany do stażu emerytalnego, ale dochody w tym czasie osiągane uwzględnione nie będą. Czy stanowisko ZUS jest prawidłowe.

Naliczanie emerytury mieszanej

W grudniu 2009 r. nabyłam praw do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Pytanie, czy jeżeli rozwiążę umowę o pracę np. w 2010 r. emeryturę będę miała naliczaną w sposób określony na 2009 r., czy w sposób określony w 2010 r.?

Czy muszę płacić podatek od emerytury

Dlaczego osobie, która jest obecnie na emeryturze (przepracowała 47 lat w szkodliwych warunkach) i pracuje od 17 lat na cały etat, która posiada II grupę inwalidzką ZUS potrąca podatek jednocześnie z emerytury i z obecnej pracy?

Jak mi naliczą emeryturę w 2010 roku

W grudniu 2008 roku skończyłem 60 lat. Mam 35 lat pracy. Jeszcze chcę popracować do roku 2010 u tego samego pracodawcy. Jak mi naliczą emeryturę w 2010 roku? Czy na takich samych zasadach jak w roku obecnym? Czy warto ja teraz naliczyć i zawiesić?  

Czy można pominąć lata bez składek

W tym roku występuję o emeryturę. Przepracowałam 26 lat, ale przez cztery nigdzie nie pracowałam. Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury mogę pominąć te lata?

Czy mam prawo do deputatu węglowego

Wspólnie z mężem pracowaliśmy w jednej kopalni węgla kamiennego i otrzymywaliśmy każdy swój deputat węglowy. Obecnie jestem wdową i otrzymuję świadczenie korzystniejsze a zakład wypłaca deputat po mężu, w związku z powyższym czy mój wypracowany deputat węglowy nie będzie mi należny? Dodaję iż moja emerytura jest zawieszona.  

Czy przysługuje emerytura z ZUS po rencie inwalidzkiej policjanta

Od 1999 roku pobieram rentę inwalidzka dla policjanta w związku ze służbą. Czy po osiągnięciu 60 roku życia będę mógł pobierać emeryturę z ZUS?  

REKLAMA