reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Jak otrzymać dalsze prawo do renty rodzinnej?

Jak otrzymać dalsze prawo do renty rodzinnej?

Osoba uprawniona do renty rodzinnej okresowej, może ubiegać się o ustalenie dalszego prawa do renty, jeżeli kontynuuje naukę lub nadal jest niezdolna do pracy.

Prawo dalszej renty rodzinnej przysługuje osobie uprawnionej do okresowej renty rodzinnej, przyznanej na udokumentowany zaświadczeniem szkolnym okres nauki, lub na okres na jaki ustalona zastała niezdolność do pracy. Przysługuje ono w przypadku kontynuowania nauki lub dalszej niezdolności do pracy.

Okresowa renta rodzinna przysługuje wdowie, która nie spełnia warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej oraz nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania. Ma ona wtedy prawo do renty rodzinnej przez okres jednego roku od daty śmierci męża, albo przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej. Renta taka przysługuje nie dłużej jednak niż przez okres 2 lat od śmierci męża.

Zobacz również: Komu przysługuje wypadkowa renta rodzinna?

Warto przypomnieć, że renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Osoba zainteresowana, aby otrzymać prawo do dalszej renty rodzinnej musi złożyć wniosek. Zamiast niej wniosek może złożyć pełnomocnik, w przypadku renty rodzinnej, którą ma otrzymać nieletni. Wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego.

Wniosek o dalsze prawo do renty rodzinnej można złożyć w dowolnej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast jednostką właściwą do rozpoznania wniosku, jest ta jednostka, która wypłacająca rentę rodzinną.

Do wniosku osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik musi dołączyć dodatkowo wymagane dokumenty. Są nimi:

- zaświadczenie szkoły lub uczelni , potwierdzające kontynuowanie nauki,

- zaświadczenie o stanie zdrowia, jeżeli dalsze prawo do renty uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy.

Zobacz również serwis: Renta rodzinna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w sprawie renty rodzinnej w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. W razie, kiedy osoba składająca wniosek nie zgadza się z decyzją ZUS, może złożyć odwołanie od decyzji. Wnosi je w terminie miesiąca od dnia doręczenia tej decyzji, do właściwego Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dalsza renta rodzinna przysługuje osobie uprawnionej do renty rodzinnej w razie kontynuowania nauki lub dalszej niezdolności do pracy.
Dalsza renta rodzinna przysługuje osobie uprawnionej do renty rodzinnej w razie kontynuowania nauki lub dalszej niezdolności do pracy.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama