reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Czy mam prawo do deputatu węglowego

Czy mam prawo do deputatu węglowego

Wspólnie z mężem pracowaliśmy w jednej kopalni węgla kamiennego i otrzymywaliśmy każdy swój deputat węglowy. Obecnie jestem wdową i otrzymuję świadczenie korzystniejsze a zakład wypłaca deputat po mężu, w związku z powyższym czy mój wypracowany deputat węglowy nie będzie mi należny? Dodaję iż moja emerytura jest zawieszona.  

Uprawnienia do bezpłatnego węgla w naturze czyli do deputatu węglowego, przysługują emerytom i rencistom, a także wdowom i wdowcom, jeżeli spełniają warunki do otrzymania renty rodzinnej.

Jeżeli Pani jest uprawniona do renty rodzinnej po mężu byłym pracowniku kopalni węgla kamiennego i do własnej emerytury – i pobiera rentę rodzinną jako świadczenie korzystniejsze, to wówczas przysługuje Pani prawo do deputatu węglowego z tytułu pracy górniczej męża.

Natomiast prawo do deputatu węglowego z tytułu własnej pracy górniczej, będzie Pani przysługiwało jeżeli zostanie odwieszone prawo do emerytury. Takie zasady przyznawania deputatu węglowego emerytom i rencistom – byłym pracownikom kopalni węgla kamiennego, wynikają z Układu Zbiorowego Pracy Dla Pracowników Zakładów Górniczych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama