REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak napisać wniosek o rentę rodzinną

REKLAMA

REKLAMA

Osoby uprawnione do renty rodzinnej, aby uzyskać swoje świadczenie muszą złożyć do ZUS odpowiednio wypełniony wniosek. W niektórych przypadkach wniosek może złożyć pracodawca, ostatnio zatrudniający zmarłego, po którym przysługuje renta.

Odpowiednio wypełniony wniosek o rentę rodzinną wraz z niezbędną dokumentacją składają członkowie rodziny zmarłego. W przypadku, kiedy zmarły pozostawał w zatrudnieniu wniosek o rentę może złożyć pracodawca, który opłacał za zmarłego składki na ubezpieczenie społeczne.

REKLAMA

Prawo do renty rodzinnej przysługuje członkom rodziny osoby, która miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń, lub gdy w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Renta rodzinna może przysługiwać dzieciom, wnukom, małżonkowi lub rodzicom zmarłego. W przypadku dzieci, renta może przysługiwać dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka, dzieciom adoptowanym.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która następnie jest dzielona na równe części między uprawnionych.

Konieczny jest wniosek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie udzieli członkom rodziny zmarłego prawa do renty rodzinnej, jeśli uprawnieni nie złoża odpowiedniego wniosku. ZUS nie przyznaje renty rodzinnej z urzędu.

ZUS nie przyznaje renty rodzinnej z urzędu po śmierci ubezpieczonego, emeryta lub rencisty. Aby uzyskać to świadczenie, należy złożyć wniosek we właściwej jednostce ZUS.

Wzór wniosku o rentę rodzinną został opracowany przez ZUS na formularzu ZUS Rp-2. Składa się on z kilku części. Wniosek taki można otrzymać w każdej terenowej placówce ZUS, jest również dostępny na stronie internetowej www.zus.pl oraz na naszej stronie.

WZÓR WNIOSKU O RENTĘ RODZINNĄ

W końcowej części wniosku obowiązkowo należy potwierdzić prawidłowość podanych danych pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie nieprawdziwych zeznań.

ZUS może zbadać prawdziwość podanych informacji i poddać weryfikacji prawo do renty.

Wniosek o rentę rodzinną można złożyć za pośrednictwem pełnomocnika. Pełnomocnik musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych (mieć ukończone 18 lat, nie być również ubezwłasnowolniony). Może to być zarówno ktoś z najbliższej rodziny, jak i osoba obca dla zainteresowanego. Ważne jest, aby działał na podstawie pełnomocnictwa udzielonego na piśmie lub ustnie do protokołu sporządzonego przez pracownika ZUS, a więc na podstawie zgody ubezpieczonego na dokonanie takiej czynności w jego imieniu.

Co dołączamy do wniosku o rentę rodzinną

Do wniosku o rentę rodzinną należy dołączyć:

 • dokument stwierdzający datę urodzenia i datę zgonu osoby, po której ma być przyznana renta rodzinna,
 • dokument stwierdzający datę urodzenia wnioskodawcy,
 • akt ślubu, jeżeli o rentę ubiega się wdowa lub wdowiec,
 • zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka albo wdowy lub wdowca, wystawione przez lekarza leczącego, jeżeli przyznanie renty uzależnione jest od niezdolności do pracy,
 • zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, jeżeli dziecko ukończyło 16 lat,
 • oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka, a w razie, gdy takiej wspólności nie było, dokument o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie wyroku lub ugody sądowej,
 • oświadczenie stwierdzające osiąganie lub nie osiąganie przychodów z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

W przypadku, kiedy zmarły, po którym ma być przyznana renta rodzinna, nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, do wniosku należy dodatkowo dołączyć:

 • kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych ubezpieczonego (ZUS Rp - 6),
 • oryginalne dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe ubezpieczonego (świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenia, dyplom ukończenia studiów lub zaświadczenie uczelni, wyciągi z akt urodzenia dzieci, inne dokumenty stwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe),
 • zaświadczenie pracodawcy, płatnika składek o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia (ZUS Rp - 7), albo legitymację zawierającą odpowiednie wpisy dla ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy osoby zmarłej.

Podstawa prawna:

Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)

Rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasady wypłaty tych świadczeń (Dz. U. z 1983 r. nr 10, poz. 49 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

REKLAMA

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA