| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury mundurowe > Czy przysługuje emerytura z ZUS po rencie inwalidzkiej policjanta

Czy przysługuje emerytura z ZUS po rencie inwalidzkiej policjanta

Od 1999 roku pobieram rentę inwalidzka dla policjanta w związku ze służbą. Czy po osiągnięciu 60 roku życia będę mógł pobierać emeryturę z ZUS?  

Funkcjonariusz policji pozostający w służbie przed dniem 1 stycznia 1999 r., który nabył prawo do renty inwalidzkiej z tytułu służby, lecz nie nabył prawo do emerytury policyjnej może ubiegać się o przyznanie emerytury na warunkach określonych w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS – jeżeli poza okresami służby ma także okresy ubezpieczenia np. z tytułu pozostawania w stosunku pracy, czyli okresy uprawniające do emerytury na podstawie wymienionej ustawy.

Jednocześnie informuję, że na podstawie przepisów art. 29 ustawy emerytalnej, z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat może skorzystać wyłącznie mężczyzna urodzony przed dniem 1 stycznia 1949 r. – jeżeli posiada 35- letni okres pracy ( ustalany łącznie z okresami służby)lub 25-letni okres pracy (ustalany również z okresami służby) jeżeli został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Jednakże, aby otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury - oprócz warunków dotyczących wieku i stażu pracy - muszą być spełnione również inne warunki, takie jak:

  • ostatnim tytułem ubezpieczenia przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę musi być ubezpieczenie z tytułu pozostawania stosunku pracy,
  • w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu należy posiadać co najmniej 6 miesięczny okres pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym.

Podstawa prawna: art. 29 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

fot. Mototarget
fot. Mototarget

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »