reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Komu przysługuje wypadkowa renta rodzinna?

Komu przysługuje wypadkowa renta rodzinna?

Szczególnym rodzajem renty rodzinnej jest wypadkowa renta rodzinna. Prawo do niej przysługuje po ubezpieczonym lub renciście, który stracił życie wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Wypadkowa renta rodzinna przysługuje w przypadku, kiedy zmarły stracił życie na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Za wypadek przy pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Natomiast pod pojęciem choroby zawodowej kryje się choroba spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy.

Choroba taka powstaje na skutek stałego przebywania ciała w niedogodnej pozycji, systematycznego wykonywania forsownych czynności lub regularnego przebywania w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia.

Zobacz również: Jak złożyć wniosek o wypadkową rentę rodzinną?

Do wypadkowej renty rodzinnej prawo mają te same osoby, który mogą otrzymać zwykłą rentę rodzinną. Z takiego prawa skorzystają więc:

1) dzieci,

2) wnuki,

3) rodzeństwo,

4) wdowa,

5) wdowiec,

6) rodzice.

Ponadto prawo do wypadkowej renty rodzinnej mają członkowie rodziny pozostali po renciście, który pobierał rentę z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy, którego śmierć nastąpiła po dniu 31 grudnia 2002 roku wskutek takiego wypadku lub który pobierał rentę z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach lub z tytułu choroby zawodowej pozostającej w związku ze szczególnymi okolicznościami, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 roku wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach lub choroby zawodowej. 

Wysokość wypadkowej renty rodzinnej wynosi: 

· 85% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, 

· 90% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby, 

· 95% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy lub więcej osób.

Zobacz również serwis: Renta rodzinna

Podstawę obliczenia wysokości renty rodzinnej stanowi renta rodzinna dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Pan Jan i Pan Marcin są uprawnieni do wypadkowej renty rodzinnej po swoim zmarłym tacie, który zmarł na skutek upadku rusztowania w czasie wykonywania swojej pracy. Ponieważ obydwaj spełniają wymagania, aby otrzymać rentę, wysokość ich renty będzie wynosić 90 % świadczenia, jakie otrzymałby ich ojciec. Obu Panom przysługuje jedna renta wypadkowa, która zostanie podzielona pomiędzy nich.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm.)
Ustawa z dnia 30.10.2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz.1673)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama