| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna dla studenta w razie przerwy w nauce

Renta rodzinna dla studenta w razie przerwy w nauce

Co dzieje się z rentą rodzinną, jeśli osobą ją pobierająca przebywa na zasiłku chorobowym? Czy ZUS może zawiesić mi prawo do pobierania renty?

Dzieci w wieku powyżej 16 lat mają prawo do renty rodzinnej pod warunkiem nauki w szkole nie dłużej jednak niż do osiągnięcia wieku 25 lat. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Podstawowym warunkiem uprawniającym do reny rodzinnej jest zatem nauka.

Wypłata renty rodzinnej będzie jednak kontynuowana również w przypadku, gdy uprawniony do tego świadczenia student przebywa na urlopie dziekańskim i bez znaczenia pozostają przyczyny udzielenia studentowi takiego urlopu. Jednakże warunkiem koniecznym do zachowania przez zainteresowanego uprawnień do renty rodzinnej w okresie przebywania na urlopie dziekańskim jest zachowanie statusu studenta w roku akademickim, w którym korzysta on z takiego urlopu. Wypłata renty rodzinnej będzie kontynuowana także wówczas jeżeli przerwa w nauce, zostanie spowodowana stanem zdrowia dziecka, uniemożliwiającym lub znacznie utrudniającym uczęszczanie do szkoły.

Jeżeli nastąpi przerwa w nauce np. spowodowana urlopem dziekańskim lub stanem zdrowia uniemożliwiającym naukę, co należy poświadczyć zaświadczeniem lekarskim - ZUS nie powinien wstrzymać wypłaty renty rodzinnej.

Podstawa prawna: art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »