reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Kiedy rozwiedziona otrzyma rentę rodzinną po zmarłym byłym mężu?

Kiedy rozwiedziona otrzyma rentę rodzinną po zmarłym byłym mężu?

Prawo do renty rodzinnej przysługuje żonie po jej zmarłym mężu. W określonych przypadkach rentę rodzinną otrzyma również była żona. Kiedy jest to możliwe?

Kiedy wdowa ma prawo do renty rodzinnej?

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy. Ponadto wdowa ma prawo do renty, jeśli wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia. Prawo otrzyma także w przypadku, gdy opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wcześniej opisanych.

Zobacz: Komu przysługuje wypadkowa renta rodzinna?

Rozwiedziona i prawo do renty rodzinnej

Małżonka rozwiedziona, która do dnia śmierci byłego męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Ponadto musi spełniać wymagania, jakie prawo nakłada na wdowę, która chce otrzymać rentę rodzinną po swoim zmarłym mężu.

Również były mąż ma prawo do renty rodzinnej po swojej zmarłej, byłej żonie.

Kiedy można otrzymać alimenty od byłego małżonka? Uzyskanie alimentów jest możliwe tylko, jeśli małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia albo został uznany za niewinnego. Natomiast w przypadku jeśli rozwód został orzeczony bez orzekania o winie, uznaje się, że żaden małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Wtedy małżonek może otrzymać alimenty tylko, gdy znalazł się w niedostatku.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Renta rodzinna po zmarłym

Renta rodzinna przysługuje byłej żonie, po jej zmarłym byłym mężu, jeśli chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że były małżonek był całkowicie niezdolna do pracy.

Zobacz serwis: Renty

Renta rodzinna przysługuje także, jeżeli były małżonek w chwili śmierci pobierał zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że zmarły spełniał warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy;
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżonka rozwiedziona ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony.
Małżonka rozwiedziona ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama