reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna dla doktorantów

Renta rodzinna dla doktorantów

Coraz więcej osób nie poprzestaje na studiach magisterskich, chcą kształcić się dalej. Osoby pobierające rentę rodzinną po swoich rodzicach, zastanawiają się czy jeśli podejmą studia doktoranckie, nadal utrzymają prawo do swojego świadczenia. 

Odpowiedź na pytanie, czy osoby doktoranci mają prawo do renty rodzinnej jest niejednoznaczna. Z jednej strony przyznaje się im takie prawo. Z drugiej zaś strony Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać rentę rodzinną nie dłużej niż do osiągnięcia 25 roku życia.

Kiedy renta rodzinna przysługuje dzieciom

Renta rodzinna przysługuje dzieciom zmarłego. Za dzieci nie dla celów przyznania renty rodzinnej nie uznaje się tylko dzieci własnych, ale także dzieci drugiego małżonka oraz dzieci adoptowane.

Dzieci mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu, jeśli rodzic:

Dzieci mogą otrzymać rentę rodzinną

  • do ukończenia 16 lat,
  • do ukończenia nauki w szkole, jeśli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do 25 roku życia,
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresach wyżej wskazanych.

Jak wynika z wyżej przedstawionych przesłanek dzieci, które straciły ojca lub matkę, mają prawo do renty rodzinnej do czasu zdobycia wykształcenia. W przypadku, jeśli ukończyły 16 rok życia, muszą udowodnić posiadanie statusu ucznia lub studenta. W tym celu dostarczają do ZUS zaświadczenie szkoły bądź uczelni.

W przepisach nie ma wspominane, w jakiej szkole musi uczyć się dziecko, aby otrzymywało rentę rodzinną. Co oznacza, że nie ma przeszkód, aby doktorant otrzymywał rentę rodziną po swoim zmarłych rodzicach. Należy jednak pamiętać, że ZUS rentę rodzinną wypłaca tylko do ukończenia 25 roku życia. Co w znacznym stopniu ogranicza możliwość pobierania renty przez doktorantów.

Studia doktoranckie nie stanowią podstawy do przedłużenia prawa do korzystania z renty rodzinnej. W razie ich podjęcia doktorant zachowuje prawo do renty rodzinnej, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat

Podstawa prawna: Art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nina Skórska- Książek

ekspert z zakresu prawa gospodarczego i prawa pracy, specjalista w zakresie obsługi spółek prawa handlowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama