REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie, Pozew grupowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy sprawca nie jest odpowiedzialny za swój czyn?

Kodeks wykroczeń określa wprost, iż jednym z warunków przypisania odpowiedzialności za czyn jest to, aby sprawca był w pełni poczytalny. W związku z powyższym w razie wątpliwości, co do poczytalności sprawcy jest on poddawany stosownym badaniom. Co do zasady brak poczytalności wyłącza możliwość ponoszenia odpowiedzialności za wykroczenie, należy jednak podkreślić, iż zasada ta nie obowiązuje jeśli sprawca wykroczenia wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

O czym jako pokrzywdzony będę informowany przez organy prowadzące postępowanie?

W toku postępowania organy prowadzący ma obowiązek informować pokrzywdzonego o jego przebiegu i istotnych zdarzeniach.

Czy mogę odwoływać się od decyzji organów postępowania wykonawczego?

Co do zasady możesz odwołać się od decyzji wydanej przez organ postępowania wykonawczego. Przepisy przewidują dwa rodzaje środków zaskarżenia – w zależności od rodzaju rozstrzygnięcia i organu, który podejmował decyzję, możesz skorzystać ze skargi albo zażalenia

Bezprawny stan wojenny. Czy czeka nas lawina pozwów?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż dekrety wprowadzające stan wojenny były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Otwiera to drogę do dochodzenia swoich praw przed sądem. Nawet. 170 tys. osób będzie mogło żądać wznowienia postępowań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

REKLAMA

Co to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Europejski Trybunał Praw Człowieka to przykład europejskiego sądu międzynarodowego. Został on utworzony na mocy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w celu zapewnienia przestrzegania zobowiązań dotyczących ochrony praw człowieka i obywatela wynikających z tejże Konwencji.

Czym zajmują się sądy powszechne?

Pojęcie to ma wiele znaczeń. Pod pojęciem sądu powinieneś rozumieć niezawisły organ państwowy, którego celem i zadaniem jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości (czyli rozstrzyganie sporów i konfliktów prawnych).

Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

Skuteczne wytoczenie powództwa w postępowaniu grupowym uzależnione jest od spełnienia warunków zamieszczonych w ustawie.

Pozew grupowy

Od 19 lipca 2010 r. w ramach postępowania cywilnego możliwe jest dochodzenie roszczeń grupowo. W imieniu grupy powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

REKLAMA

Egzekucja w administracji

Egzekucja jest opisana w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Określa ona przede wszystkim sposób postępowania wierzycieli w wypadkach uchylania się od płatności zobowiązań oraz postępowanie prowadzone przez organy egzekucyjne.

Co zrobić w sytuacji, gdy upłynął termin procesowy?

Konsekwencją niedotrzymania terminu jest bezskuteczność czynności procesowej podjętej po upływie terminu. Jeżeli strona nie dokonała czynności procesowej bez swojej winy, np. na skutek wypadku przebywała w szpitalu i jednocześnie niedokonanie czynności procesowej powoduje ujemne skutki, można wówczas złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

Postępowanie dyscyplinarne notariuszy będzie jawne

Jak dotąd postępowanie dyscyplinarne notariusza odbywało się z wyłączeniem jawności. Sejm i Senat pracują jednak nad projektem nowelizacji ustawy Prawo o notariacie, która miałaby wprowadzić postępowanie jawne.

Ugoda

Na mocy ugody strony czynią sobie nawzajem ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

Uznanie za zmarłego

Uznanie za zmarłego dotyczy sytuacji, w których mimo upływu czasu (określonego w ustawie) i przeprowadzenia odpowiedniego postępowania wyjaśniającego, nie udało się ustalić czy dana osoba żyje, czy zmarła.

Warunki skutecznego powództwa zbiorowego

Instytucja powództwa zbiorowego ma na celu ułatwienie i usprawnienie dochodzenia roszczeń. Przy spełnieniu pewnych warunków grupa poszkodowanych może wspólnie dochodzić w sądzie swych praw przeciwko, z reguły silniejszemu, przeciwnikowi.

Jak uzyskać uprawnienia ofiary represji?

Decyzję o przyznaniu uprawnień ofiary represji wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Dowody w postępowaniu administracyjnym

W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności i podejmują wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.

Czym charakteryzuje się wszczęcie postępowania administracyjnego

Wszczęcie postępowania administracyjnego to moment, z którym rozpoczyna się postępowanie administracyjne przed organem pierwszej instancji. Postępowanie administracyjne może być wszczęte na dwa sposoby.

Kiedy należy podjąć warunkowo umorzone postępowanie?

Prawo karne nie zawsze traktuje przestępców bardzo srogo. W niektórych wypadkach sąd może poddać sprawcę próbie, to znaczy nie stosować wobec sprawcy dolegliwości karnych. Jednak w okresie próby sprawca musi przestrzegać porządku prawnego.

Kiedy można zastosować warunkowe umorzenie postępowania?

Kodeks karny wśród swoich regulacji zawiera tzw. środki probacyjne. Są to środki polegające na poddaniu sprawcy próbie. Jednym z takich środków jest warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Jak funkcjonuje portal informacyjny e-Justice

UE uruchomiła portal informacyjny e-Justice (e-sprawiedliwość) umożliwiający dostęp do wymiaru sprawiedliwości na terenie UE. Dzięki niemu łatwiej będzie znaleźć prawnika w innym państwie, dowiedzieć się w jaki sposób uniknąć kosztownych postępowań sądowych oraz gdzie wnieść skargę.

Postępowanie grupowe

Postępowania grupowe, tj. sądowe postępowania cywilne, służące jednoczesnej realizacji praw do ochrony prawnej wielu podmiotów, są już znane na całym świecie i przeżywają obecnie dynamiczny rozwój także w Europie. Od dnia 19 lipca 2010 r. jest obecne również w polskim postępowaniu, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. Nr 7, poz. 44, dalej „ustawa”).

Powodzianie pozywają Skarb Państwa

Państwo nie prowadziło należytej obserwacji i monitoringu stanu wód i nie ostrzegło mieszkańców o niebezpieczeństwie powodzi. To zarzuty 17 powodzian z Sandomierza, którzy mają wystąpić do sądu z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa.

Postępowanie nieprocesowe

Postępowanie nieprocesowe to tryb postępowania, w którym rozpoznawane i załatwiane są sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego wymienione bezpośrednio w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz sprawy wskazane w ustawach szczegółowych. W postępowaniu nieprocesowym nie występuje spór o prawo. Stanowi on równorzędny do procesu tryb postępowania rozpoznawczego.

Czym charakteryzuje się sądownictwo polubowne

Sądownictwo polubowne jest alternatywnym sposobem rozstrzygania sporów cywilnych, przez organ niepaństwowy. Sądownictwo polubowne dochodzi do skutku tylko w wypadku zawarcia między stronami umowy, która wyłącza właściwość sądu państwowego.

Jak wygląda postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym wzorowane jest na postępowaniu sądowym, dlatego też w sprawach nieuregulowanych, w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Wymogi pozwu zbiorowego

W pozwie grupowym należy zawrzeć m.in. oświadczenie członków grupy, jak również wskazać przesłanki, które umożliwiają rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W samej treści pozwu należy również dokonać ujednolicenia roszczeń i ewentualnego podziału na podgrupy.

Jak przebiega postępowanie grupowe?

Dochodzenie roszczenia w postępowaniu grupowym jest dobrowolne. Zgodę muszą wyrazić wszyscy członkowie grupy. W ich imieniu powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

Od dziś (19 lipca) można wytaczać pozwy zbiorowe

Od 19 lipca 2010 r. można wnosić pozwy grupowe. Będzie mogło to uczynić minimum 10 osób. Konieczne będzie jednak ujednolicenie roszczeń.

Jakich roszczeń będzie można dochodzić w postępowaniu grupowym?

Od 19 lipca 2010 r. będzie można wnosić do sądu pozwy grupowe. Postępowanie grupowe będzie jednak ograniczone do trzech kategorii spraw. Skorzystają głównie konsumenci.

Pozwy zbiorowe już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. będzie można dochodzić swoich roszczeń w pozwach grupowych. Pierwszą dużą sprawą mogą być roszczenia odszkodowawcze poszkodowanych i rodzin ofiar, które ucierpiały zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Warunki formalne pozwu

Pozew wniesiony do sądu będzie uprzednio sprawdzony pod względem formalnym. Jeżeli nie zostaną stwierdzone uchybienia, przewodniczący nada sprawie dalszy bieg. W innym przypadku nastąpi zwrot pisma.

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym

Skarga kasacyjna to środek zaskarżenia przysługujący stronie od wyroku lub postanowienia wydanych przez sąd II instancji i kończących postępowanie w sprawie. Sądem kasacyjnym jest Sąd Najwyższy.

Zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania

Wierzyciel może również zabezpieczyć swoje prawo jeszcze przed wszczęciem postępowania - a więc przed faktycznym wniesieniem pozwu do sądu.

Doręczenie zastępcze

Co do zasady przesyłki sądowe powinny być doręczane do rąk adresata. Taki bowiem sposób doręczenia daje największą pewność, że strona o czynności została właściwie i na czas zawiadomiona. Nie zawsze jednak takie doręczenie jest możliwe. Kodeks postępowania cywilnego w takim wypadku posługuje się pojęciem doręczenia zastępczego. Co przez to należy rozumieć?

Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku

Jeśli nie chcemy kwestionować sentencji wyroku (lub postanowienia), a nie zgadzamy się jedynie z przyznanymi stronie kosztami sądowymi (w tym kosztami zastępstwa prawnego)- nie musimy składać apelacji – wystarczy zażalenie.

Nowelizacja kodeksu karnego może dotknąć dziennikarzy

Rewolucyjny dla mediów projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowali minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i poprzedni prokurator krajowy Edward Zalewski.

Jaka jest różnica pomiedzy uprawdopodobnieniem a udowodnieniem

Zachowanie szczegółowych przepisów postępowania dowodowego nie jest konieczne, jeśli ustawa przewiduje uprawdopodobnienie zamiast dowodu. Z przepisu zatem wprost wynika, że uprawdopodobnienie jest czymś innym niż udowodnienie.

Sąd odrzuci każdą nieopłaconą apelację

Od pierwszego lipca 2009 r. przestały obowiązywać paragrafy 3 i 4 art. 1302 Kodeksu postępowania cywilnego. Uchylenie wspomnianych przepisów miało zmniejszyć formalizm wnoszenia pism procesowych w postępowaniu cywilnym, w tym apelacji. Wydaje się jednak, że skutek wprowadzonych zmian w procedurze cywilnej może być odwrotny od zamierzonego.

Jak należy pozwać spółkę osobową


Spółki prawa handlowego to podmioty prawa cywilnego dlatego też mogą pozywać i być pozywane przed sądy. Pozywając spółkę należy pamiętać aby podać właściwą nazwę spółki oraz jej prawidłowy adres.

Postępowanie wewnątrzspółdzielcze

Jeżeli statut danej spółdzielni to przewiduje, w sprawach pomiędzy członkiem a spółdzielnią, członek może odwołać się od uchwał zarządu, rady nadzorczej czy walnego zgromadzenia do organu określonego w statucie.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary (art. 69)

Podstawą stosowania instytucji warunkowego zawieszenia wykonania kary jest założenie, że sprawca nie powróci na drogę przestępczą, mimo że orzeczona kara nie została wykonana. Sprawca otrzymuje zatem szansę, że orzeczona kara nie zostanie wykonana, jeżeli będzie w okresie próby przestrzegał wszystkich ustalonych przez sąd warunków, a przede wszystkim porządku prawnego.

Pozwy grupowe konsumentów już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. pokrzywdzeni przez jedną firmę konsumenci będzie mogła pójść wspólnie do sądu. W sprawach dotyczących ochrony konsumentów, czy też odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny będzie możliwe składanie tzw. pozwów grupowych

Uprawnienia pokrzywdzonego

Zgodnie z kodeksową definicją pokrzywdzonym w sprawach o wykroczenie jest ten, czyje dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez wykroczenie. Może to być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna bądź jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej.

Prawo do obrony obwinionego

Obwinionym jest osoba, przeciwko której wniesiono wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenie. Wraz z wniesieniem tego wniosku do sądu i wstąpieniem danej osoby w rolę obwinionego uruchamia się (uaktywnia) jego prawo do obrony, które jest jednym z naczelnych i konstytucyjnie zagwarantowanych uprawnień.

Obrona obligatoryjna

Pod pojęciem obligatoryjnej obrony należy rozumieć sytuacje, w których dana osoba musi mieć obrońcę przed sądem w toku postępowania. Może to być obrońca ustanowiony z wyboru, ale w sytuacjach, w których ustanowienie tego obrońcy nie następuje, sąd wyznacza obwinionemu obrońcę z urzędu.

Doręczanie pism procesowych

Istnieje kilka sposobów doręczania pism procesowych, należy dążyć do tego, aby je odebrać, ponieważ brak odbioru pisma w przewidzianym trybie doręczonego na właściwy adres, jak i odmowa przyjęcia pisma (odnotowywana przez doręczającego) powodują zwrot pisma nadawcy i uznanie, iż doręczono je prawidłowo (tzw. fikcja prawidłowego doręczenia), co może rodzić dla strony niekorzystne skutki, np. w postaci kary porządkowej lub upływu terminu procesowego na dokonanie danej czynności.

Śmierć strony w postępowaniu karnym

Śmierć pokrzywdzonego nie wyklucza ochrony jego interesów w procesie karnym ani też możliwości aktywnej działalności procesowej innych podmiotów w związku z naruszeniem lub zagrożeniem przez przestępstwo dobra prawnego osoby zmarłej.

Uznanie za zmarłego

Celem postępowania o uznanie za zmarłego jest usunięcie niepewności poprzez uznanie, że osoba zaginiona zmarła. Jak przebiega to postępowanie i kiedy zaginiony zostanie uznany za zmarłego?

Koszty sądowe

Sprawy o dział spadku

Spadek można podzielić albo w postępowaniu sądowym albo w drodze umowy między spadkobiercami. Niniejszy artykuł będzie dotyczył przede wszystkim postępowania sądowego.

REKLAMA