| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Czy mogę odwoływać się od decyzji organów postępowania wykonawczego?

Czy mogę odwoływać się od decyzji organów postępowania wykonawczego?

Co do zasady możesz odwołać się od decyzji wydanej przez organ postępowania wykonawczego. Przepisy przewidują dwa rodzaje środków zaskarżenia – w zależności od rodzaju rozstrzygnięcia i organu, który podejmował decyzję, możesz skorzystać ze skargi albo zażalenia

Skarga stanowi swoisty i właściwy postępowaniu wykonawczemu środek zaskarżenia i przysługuje Ci ona na decyzję prezesa sądu, upoważnionego sędziego, sędziego penitencjarnego, dyrektora zakładu karnego, aresztu śledczego, dyrektora okręgowego i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej albo osoby kierującej innym zakładem przewidzianym w przepisach prawa karnego wykonawczego, komisji penitencjarnej, sądowego kuratora zawodowego oraz innego organu uprawnionego do wykonywania orzeczeń (por. art. 7 § 1 w zw. z art. 2 pkt 3–6 i 10 Kodeks karny wykonawczy).

Możesz zaskarżyć tę decyzję z powodu jej niezgodności z prawem. Skarga przysługuje Ci w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia lub doręczenia decyzji, można ją złożyć pisemnie albo ustnie (por. art. 19 § 2 k.k.w.) – z tej czynności zostanie sporządzony protokół. Na ostateczną decyzję (postanowienie) sądu w przedmiocie Twojej skargi nie przysługuje Ci zażalenie (por. art. 7 § 5 k.k.w.).

Zobacz: Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Dzięki zażaleniu możesz odwołać się od orzeczenia sądu, które jest postanowieniem. Zasadą jest, że zażalenie przysługuje Ci na każde postanowienie sądu, które rozstrzyga kwestie unormowane w Kodeksie karnym wykonawczym, chyba że ustawodawca wyraźnie napisał, że na określone rozstrzygnięcie zażalenie nie przysługuje (por. art. 6 § 1 k.k.w.). Zatem zupełnie wyjątkowo zażalenie nie przysługuje w sytuacji:

• postanowienia sądu o utrzymaniu w mocy, uchyleniu albo zmianie zaskarżonej przez Ciebie decyzji organu postępowania wykonawczego z powodu jej niezgodności z prawem (por. art. 7 § 5 k.k.w.);

• gdy w toku posiedzenia sąd na Twój wniosek dopuści do udziału w postępowaniu osobę godną zaufania jako Twojego przedstawiciela (por. art. 42 § 3 k.k.w.).

Zauważ, że w postępowaniu wykonawczym na zarządzenie sędziego nie przysługuje zażalenie, lecz skarga.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »